BRUJERIA zaútočila na Randal

BRUJERIA zaútočila na Randal

Minulý piatok sme v našom hlavnom meste privítali po ôsmych rokoch medzinárodný gang zvaný BRUJERIA. Minulý rok vydali nový album "Esto es Brujeria" a myslím že sa kapele mimoriadne vydaril. Spoločnosť im robili dve stálice domácej grind corovej scény.

Tou prvou bola formácia ATTACK OF RAGE z Bánoviec nad Bebravou, ktorá funguje na scéne už 23 rokov. Skupinu som videl po štyroch rokoch, posledne som ich zastihol na Antitrende. Zostava kapely sa odvtedy nezmenila a ich posledná nahrávka naďalej ostáva "Dogma" z roku 2017. Ich zvukovka sa mierne predĺžila a tak tesne pred ôsmou odpálil svoj set skladbou "Krivé zrkadlá" zo splitka s CONTRASTIC. Spočiatku ma prekvapil ostrý zvuk Danielovej gitary, ktorá znela dosť thrashovo. Keď sa k nej pridala Jakubova basa prestal som to vnímať a moje uši sa prispôsobili. Každopádne aj tak mali chalani poriadne surový zvuk, čo sa ku grindu samozrejme hodí. V rámci setu prebehli celú svoju diskografiu a zahrali aj z debutu dve ukážky "Sick Religion" a "Deštrukcia".
Skupina je dobre zohratá a tak celý set ubehol ako voda. Skladby ako "Sloboda", "Kolotoč klamstiev" "Nezmyselná nenávisť" či "Stratený v klamstve" naberajú opäť na aktuálnosti. Keď si k tomu pridáte naliehavý prejav speváka Michala a jeho mimiku, dostanete zaujímavý a stále aktuálny obraz dnešnej spoločnosti. Samozrejme za bicími udával tempo jediný pôvodný člen skupiny Hoyas. Okrem vlastnej tvorby pridali aj jeden cover od NAPALM DEATH, konrétne skladbu "Breed to Breath", ktorá je na pomery tejto legendy až nebezpečne hitová. Vystúpeniu ATTACK OF RAGE nemám čo vytknúť a je dobre vidieť, že ich to stále baví. Naklepali fajné grindové rezne na nedeľu a prenechali priestor pre bomby na Nitru.
 

Aor


Tie začali sypať na Randal ABORTION, ktorí sú snáď najstaršou fosíliou na domácej scéne. Fungujú neuveriteľných 35 rokov a ak ste sa s nimi ešte nestretli,  tak asi nechodíte na koncerty. Ich vystúpenie sa nieslo v tradičnom duchu. Pomedzi rýchle náklepy Lepra v krátkych komentoch uvádzal skladby jeho špecifickým spôsobom. Myslím že trocha ubral na dĺžke príhovorov a celý set nabral viac na intenzite. Na tej mal najväčšiu zásluhu bubeník Miro Raučina, ktorý to hrnie všetko pred sebou. Je radosť sledovať jeho hru na bicie, ktoré nemilosrdne masíruje svojimi paličkami. Spolu s dunivou basou diktovali rytmus celého vystúpenia. Lepra tradične striedal growl s animálnym škrekom a mal som dojem, že sa dnes poriadne oprel do svojho mikrofónu. Ostatný priestor vyplnili gitaristi Libor a Ondrej, ktorí nás zasypali energickými riffmi.
Zo setlistu vyberám hity ako "Kokoti na kokaine", "Musíš zomrieť", "Choroba rastu", "Bomby na Nitru" či "Život je kurva". Aj oni si neodpustili jeden cover a opäť z dielne NAPALM DEATH. Ak si dobre spomínam tak namiesto "You Suffer" tentoraz zahrali skladbu "Dead". Tomu vravím osvieženie (smiech). Každopádne musím ABORTION pochváliť za masívny zvuk a veľmi dobre zostavený setlist. Na záver sme si vyhrnuli rukávy, prevetrali pazuchy a vzdali „poklonu“ heavy metalu. Samozrejme išlo o hit "Heavy mental", ktorý nesmie v ich setliste chýbať. Trocha mi tam chýbala pasáž so zborovými vokálmi, ale možno len zanikla pod horúcou metalovou lávou. Každopádne legendy domácej scény nesklamali a podali dobrý výkon.
                     

Aborti


Medzinárodné spoločenstvo BRUJERIA má veľmi premenlivú zostavu, čo sa ale výrazne na ich koncertoch neodzrkadľuje. Základ tvorí trojica vokalistov Juan Brujo, Pinche Peach a El Sangrón. Pomerne stabilnou súčasťou je aj gitarista Anton Reisenegger, ktorého si môžete pamätať z kapiel CRIMINAL či LOCK UP. Post bubeníka a basgitaristu sa často obmieňa a netreba ani pripomínať, aké ug legendy sa tu striedajú. Dnes ale obsadili tieto posty mne neznáme persóny. Bubeník bol mladý chalan, ktorý sa nepodobá ani na jedného bubeníka, ktorý sa v kapele mihol za posledné roky. Na base to mohol byť Patrick Hoed, ale ruku do ohňa by som za to nedal. Ako som však spomenul na začiatku, na celkový výkon kapely to nemalo žiadny vplyv.

Ich hudbu možno zadefinovať ako priamočiary death/grind s výraznými španielskymi textami a frázovaním. Celá kapela sa tvári ako by ich vychoval mexický drogový kartel a celá táto štylizácia funguje dokonale. Minulý rok im vyšiel piaty štúdiový album a pokojne z neho mohli zahrať aj viac ako dve skladby. Samozrejme novinku ťažko porovnávať s prvými dvoma štúdiovými albumami. Tam BRUJERIA dominovala a najväčšie hity kapely pochádzajú práve z nich. Aj dnes sme si ich užili do sýtosti, čo sa dalo samozrejme očakávať. "Matando Güeros", "La ley de Plomo", "Revolución", "La Migra", "Raza odiada (Pito Wilson)" či "Consejos narcos" patria k tomu najlepšiemu, čo kedy táto sebranka vytvorila. Na pódiu nechýbali rôzne rekvizity ako mexická vlajka s odseknutou hlavou, mačety a ubalená cigareta, ktorá pristala na pódiu od fanúšikov. Nechýbali tanečky, silácke pózy s mačetami ale hlavne dobrá nálada.
 

Brujwr


Napriek tomu, že skupina spieva o drogách, násilí a politike, je to vlastne veľká zábava. Novinkou bola spomínaná useknutá hlava, ktorej v jednom momente začali svietiť oči a začala dymiť. Naopak chýbala speváčka La Encabronada alias Jessica Pimentel, čo ale nebola až taká citeľná strata. Vystúpenie sa nezadržateľne rútilo do finále a poslednou položkou bola coververzia od LOS DEL RIO pod zmeneným názvom "Marijuana". BRUJERIA dnes predviedla suverénne vystúpenie, ktoré muselo potešiť každého ich fanúšika. Pokiaľ ste videli ich minuloročný set na Obscene Extreme Festivale, tak dnes to bola skôr povinná jazda. Ale aj tak stála za to. „Viva Mexico, Viva la revolución!“
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: BRUJERIA zaútočila na Randal

Dátum: 14.06.2024

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: BRUJERIA - death metal/grindcore (USA)
ABORTION - mincecore (SVK)
ATTACK OF RAGE - grindcore (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2024-06-18 14:20:05

Prečítané: 339x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie