CANNIBAL CORPSE predviedli pod Urpínom lepší štandard

CANNIBAL CORPSE predviedli pod Urpínom lepší štandard

Finálový zápas svetového death metalu za rok 2014 bol pre slovenských fanúšikov naplánovaný na piatok 21. novembra 2014. Kde sa však bude konať? Že jesenné european tour kapiel pod hlavičkou Metal Blade Records povedú veteráni CANNIBAL CORPSE, podporovaní mladšími bratmi REVOCATION a AEON, to bolo známe už dlho, rovnako ako fakt, že táto zostava Slovensko neminie. Po zrušení klubu v Žiline sa agentúra Obscure Promotion rozhodla pre úplný stred našej krajiny, Banskú Bystricu. Ak vám názov klubu Urban Spot nie je povedomý, vedzte, že sa jedná o bývalé kino Hviezda. Tento objekt už zažil nemálo akcií, v minulosti bol však kritizovaný za až prílišnú „rozbitosť“.

Časy sa menia a my po príchode na koncert zisťujeme, že miesto činu prešlo výdatnou prerábkou na možon nie kultúrny, ale aspoň postačujúci stánok.
Otvárací akt dnešného večera, švédska úderka AEON, to odpálila presne o 20:00, ak nie aj o 2-3 minúty skôr. Začnem negatívom a síce, že takmer celý set bol poznačený veľmi zlým zvukom, v ktorom bolo počuť akurát tak bicie, občas sólo, resp. hlavný vokál. Inak pán spevák Tommy Dahlström je týpek: disponuje dunivým murmurom, na pódiu sa vie hýbať plus stvára aj také srandičky ako „air masturbácia“ s mikrofónom. Hudobníci predviedli štandardne podladený death metal, tak pol na pol švédska vs. americká škola. Publikum sa počas ich vystúpenia veľmi pekne zapĺňalo i reagovalo. Potešiteľné je, že Švédi nám naservírovali veci zo všetkých štyroch albumov, z dôrazom na tie staršie (napr. skladby "Forgiveness Denied", "Living Sin")…

Keďže predkapely majú celý backline spoločný a nevidia dôvod čakať, na občerstvenie máme len veľmi málo času. Stíhame jednu úsmevnú situáciu, kedy SBS vyhadzuje zo vstupu akéhosi opilca. Ten kričí, že bude robiť interview s CANNIBAL CORPSE - no trapas.
Na stejdž teda už prichádza americká partia menom REVOCATION. Pomerne mladí hudobníci boli dnes veľmi milým prekvapením - hrajú omnoho progresívnejší, moderne ladený technical death metal plný sviežich nápadov, premyslených riffov i sól a najmä nám okrem growlingu sem-tam ponúkajú aj čisté spevy. Tie zastrešuje frontman David Davidson (spev/gitara) v tričku DEATH, (jeho kolega, lead gitarista Dan Gargiulo má pre zmenu ATHEIST - žiadna náhoda), ktorý podľa očakávania výborne komunikuje s fans. 
Ani REVOCATION však nezahrali extra dlhý setlist = nejaké veci z novinky "Deathless", k tomu nejaké staršie, to celé v trvaní cca 40, maximálne do 45 minút a už sa porúčajú z pódia.

Ak ste to náhodou nevedeli, tak legendárni mäsiari CANNIBAL CORPSE sa do Banskej Bystrice vrátili takmer na deň presne po 20 rokoch - niektorí starší kamaráti nostalgicky spomínali na vystúpenie 22.11.1994 v ŠH na Štiavničkách, vtedy ešte s Chrisom Barnesom. No presuňme sa do reality! Ako sme sa po prestávke tlačili späť do haly, pri vstupe nás na chvíľu prekvapili Rob Barrett s Paulom Mazurkiewiczom - tlačili sa aj oni. Čakanie na príchod hlavných hviezd bolo preto trochu dlhšie, tesne pred nás ešte zvukár, alebo niekto z členov crew hlásením do mikrofónu poprosil, aby sa počas setu v sále nefajčilo a my týmto pozdravujeme pár debilov, ktorí toto nariadenie následne nerešpektovali.
Keďže 20 rokov je dnes magické číslo, rodáci z Buffala začali trojicou úvodných skladieb (po poradí) z dosky "The Bleeding", aby nás hneď potom vrátili do prítomnosti a predstavili pre zmenu tri z novinky "A Skeletal Domain" - najmä klipovka "Kill Or Become" stála za to. Postupne sa zachádzalo do ďalších a ďalších predošlých albumov a zazneli tak jednak ešte stále pomerne čerstvé songy ("Scourge Of Iron", "Evisceration Plague", "Make Them Suffer"), niečo zo strednej éry ("Disposal Of The Body" či "Pounded Into Dust"), ale aj mnohé staré klasiky - "A Skull Full Of Maggots", klasická lajfka o striekaní krvi z kokota ("I Cum Blood") a k tej najväčšej hitovke sa ešte dostaneme. Zopár vecí bolo možno prekvapujúcich ("Addicted To Vaginal Skin", "Dormant Bodies Bursting") - na druhej strane škoda, že nezaznelo nič z "Butchered At Birth".Sála klubu bola počas vystúpenia CANNIBALov takmer úplne zaplnená a ovácie mohutné. Diváci, sťaby odtrhnutí z reťaze už od úvodu nelenili a okrem nekonečného "vlasovania" rozprúdili v Urbane aj množstvo moshpitov i circle pitov. George "Corpsegrinder" Fisher, jedno obrovské zviera, ich ani nemusel príliš motivovať… a predsa tak učinil! Jednak ultra-rýchle vrtule a nestarnúci chropot doplnený chorobnými škrekmi, k tomu ako bonus jeho sebaisté zazeranie, dnes striedané s, čuduj-sa-svete, dosť dlhými príhovormi. Áno, kráľ všetkých bezkrkých zombie s tetovaním Horde na ruke, bol pomerne zhovorčivý a hoci tie jeho vety sú už roky viac-menej o tom istom, predsa som mu každú jednu zožral aj s navijakom.

Chváliť masívnu, prepracovanú a pritom precíznu hru inštrumentálneho kvarteta Alex Webster – Pat O'Brien – Rob Barrett – Paul Mazurkiewicz, je ako nosiť drevo do lesa. Darmo budete frflať, že hrajú celú kariéru zhruba to isté - hrajú to výborne a prakticky bez chýb, čo dokázali aj v Banskej Bystrici. Pat mal na starosti väčšinu sól, Rob ho zase doprevádzal svojou dokonale presnou rytmickou hrou. Alex je kapitola sama o sebe a všetci mladí extreme metaloví basáci sa od neho môžu učiť, lebo to, čo on predvádza, sa aj ťažko opisuje - treba to vidieť! K tomu si prirátajte takmer nonstop headbang od všetkých troch (viď. foto) a vôbec vám nevadí, že väčšinu koncertu stoja na jednom mieste.Záver obstarala najskôr nesmrteľná pecka "Hammer Smashed Face", t.j. povinnosť so všetkým, čo k tomu patrí a po Corpsegrinderovej otázke „Do you want one more?“ sa setlist uzavrel s taktiež nestarnúcou "Devoured By Vermin". CANNIBAL CORPSE naozaj nie je pre každého metalistu, keď im však raz prídete na chuť, nikdy nebudete mať dosť. Tých bezmála 75 minút mi ubehlo strašne rýchlo a to do nás páni nasypali úctyhodných 19 kúskov. 
Po koncerte sme ešte von na chodníku stretli Alexa, ktorý si zaslúži absolutórium: dlhé fotenie, pokec, mnoho rozdaných podpisov, proste 25 rokov na scéne a stále obrovská úcta k fans. Mimochodom, tých sa v Urban Spote zišlo približne 420-450, Banská Bystrica si teda hanbu neurobila, ba naopak - svojou účasťou, pozliepanou prevažne ľuďmi z iných miest, prekvapila. Záver tradične v bodoch:


PLUSY:
- prostredie prerobeného klubu Urban Spot
- celé vystúpenie CANNIBALu (zvuk, svetelný park, hudobné výkony) + milé stretnutie s Alexom
- celková organizácia

MÍNUSY:
- vzadu chýbala akákoľvek plachta, vpredu bannery
- absencia photopitu pre akreditovaných fotografov

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Mišo Patz
VIDEO: Peter Sunega

Informácie o koncerte

Názov: CANNIBAL CORPSE predviedli pod Urpínom lepší štandard

Dátum: 21.11.2014

Miesto: BANSKÁ BYSTRICA - Urban Spot

Kapely: CANNIBAL CORPSE - death metal (USA)
REVOCATION - technical death/thrash metal (USA)
AEON - death metal (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2014-11-25 00:00:00

Prečítané: 1507x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie