CANNIBAL CORPSE sa vrátili s The BLACK DAHLIA MURDER a NO RETURN

CANNIBAL CORPSE sa vrátili s The BLACK DAHLIA MURDER a NO RETURN

Americká death metalová kapela CANNIBAL CORPSE sa po čase predstavila aj u nás, v Bratislave. Ako support s nimi prišli americkí The BLACK DAHLIA MURDER a NO RETURN z Francúzska. Koncert pripadol na štvrtok, čo je v Bratislave malý piatok a očakávala sa teda vysoká účasť death metalu chtivých fanúšikov.

Ako prví štartovali veteráni NO RETURN, rok založenia 1989. Priznám sa, že to bolo moje prvé stretnutie s touto kapelou a bol som celkom milo prekvapený. Páni predvádzali slušný a energetický death/thrash metal skôr z tej melodickej časti spektra. Spevák neustále hecoval publikum a treba uznať, že sa neúnavne snažil o zahriatie pomaly sa zapĺňajúcej haly. Headbangerov neustále pribúdalo a jeden veľmi milý moment nastal tesne pred koncom vystúpenia, keď si spevák natáčal publikum na telefón. Ako to už pri Francúzoch býva, o zaujímavé riffy a kompozície nebola núdza. Páni boli na tom hudobne výborne a bolo vidno, že už majú toho odohraté celkom dosť. Začali na minútu presne a svojim približne polhodinovým setom perfektne pripravili publikum na ďalšie kapely.

Ako druhí v poradí sa predstavili The BLACK DAHLIA MURDER z amerického Michiganu. Pre mňa, melodických vecí neznalého, to bola takisto prvá skúsenosť s touto bandou. Jednalo sa o death metal modernejšieho, amerického strihu s melodickými prvkami. Väčšinu z cca 45-minútového setu tvorili skladby z posledného dlhohrajúceho albumu "Nightbringers". Charizmatický spevák Trevor Strnad neustále interagoval s publikom a ľudia si vystúpenie užívali. Jediná drobnosť, ktorá asi vadila len mne je, že každá skladba podľa tej istej šablóny obsahovala sólo vždy toho istého gitaristu. Ale to je naozaj len detail a celkovo kapelu hodnotím veľmi kladne, kedže nechýbala energia, klepačky a technické riffy. Všetci vrátane mňa boli pripravení na hlavného headlinera večera. CANNIBAL CORPSE som naposledy videl v bratislavskom PKO, kým ešte stálo a nejaký dobrák mi tam ukradol bundu, týmto ho chcem pozdraviť.

Po úprave pódia a precíznom nazvučení všetkých nástrojov kanibali odštartovali novinkou "Code of the Slashers" z posledného CD "Red Before Black". George "Corpsegrinder" headbangoval ako za mladi a do plna zaplnená hala skandovala do rytmu. Z albumu následne odozneli aj "Only One Will Die" a titulná vec. 

Nasledoval výlet do starších vôd, keď odzneli pecky "Scourge of Iron" a titulná skladba z albumu "Evisceration Plague". Mimochodom Corpsegrinder sa publiku prihovoril až po cca polhodinke trvania setu, čo bolo pre mna dosť nezvyklé. Na jeho headbangovaní a speve ale neboli badať známky únavy, takže v jeho veku už asi nie je treba žiadne zbytočné vykecávanie pomedzi skladb. Postupne sa kapela vracala do staršej histórie svojej tvorby, mňa napríklad veľmi potešila klasika "The Wretched Spawn" z môjho najoblúbenejšieho rovnomenného albumu od CANNIBAL CORPSE. Odzneli tiež skladby z albumov "Vile", "Butchered at Birth", "Bloodthirst" či "A Skeletal Domain", takže viac-menej prierez celou tvorbou. Po necelej hodinke hrania prišiel čas na nesmrtelnú vypalovačku "I Cum Blood". Nadšene som čakal na vyhlásenie headbangovacej sútaže pred touto skladbou, no Corpsegrinder už pravdepodobne zistil, že nemá konkurenciu a skladbu odštaroval klasickým oznamom: “This next song is about shooting blood from your cock!”. Nasledovala "Make Them Suffer" a ako očakávaný prídavok "Stripped, Raped and Strangled" s "Hammer Smashed Face".

Celá show CANNIBALu trvala približne 75 minút a určite uspokojila všetkých prítomných fanúšikov smrtiaceho kovu. Starí páni predviedli poctivo odohratý set a zanechali výborný dojem. Celkovo koncert hodnotím veľmi kladne, prakticky nemám čo vytknúť a budem sa tešiť na ďalšiu akciu.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Martin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: CANNIBAL CORPSE sa vrátili s The BLACK DAHLIA MURDER a NO RETURN

Dátum: 22.02.2018

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: CANNIBAL CORPSE - death metal (USA)
The BLACK DAHLIA MURDER - melodic death metal (USA)
NO RETURN - death/thrash metal (FRA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-02-27 00:00:00

Prečítané: 1813x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Marek

Marek "Fajo" Falat

Deň pred Bratislavou sa toto trio kapiel predstavilo aj v Česku. Pražská zastávka sa trochu prekvapujúco uskutočnila v menšom klube Palác Akropolis a bola vypredaná.
Dnes budem stručnejší a zameriam sa len na headlinera. Tak, ako sa CANNIBAL CORPSE na svojom najnovšom CD "Red Before Black" držia zabehnutých tradícií, tak sa aj ich dnešné vystúpenie podobalo (až príliš) na väčšinu z mojich predošlých stretnutí s touto death metalovou veličinou. Z vizuálneho hľadiska azda len spomeniem, že basák Alex Webster a vokalista George "Corpsegrinder" Fisher sú okrem dlhých vlasov už aj štýlovo zarastení, inak však všetci piati protagonisti strávili väčšinu času pevne na svojich miestach.

Z aktuálnej dosky zaznelo päť ukážok, z predošlých rokov nám kapela pripomenula napr. skladby "Scourge Of Iron", "Evisceration Plague", "Make Them Suffer" či "Kill Or Become". Mnohí fanúšikovia však čakali najmä na starú tvorbu a tú i dostali - "Gutted", " A Skull Full Of Maggots", samozrejme aj "Stripped, Raped and Strangled". A povinný „signature song“ týchto amerických kanibalov, "Hammer Smashed Face", zaznel symbolicky na úplný záver.
Oslava nekompromisného death metalu od najpovolanejších vyznela aj v menšom priestore OK; zvuk i svetlá hodnotím v úplnom poriadku. Corpsegrinder obmedzil svoju komunikáciu s fans na minimum, nikomu to však, zdá sa, nevadilo. CANNIBAL CORPSE prezentujú naživo stále len to, čo potrebujú (resp. to, čo sa od nich očakáva). Fanúšikom v Prahe to stačilo a po približne 75-minútovom sete odchádzala väčšina z nich spokojná. Tak žeby opäť o rok na Brutal Assaulte?

7 / 10