Death Unleashed 2017: KALMAH vs. NOTHGARD

Death Unleashed 2017: KALMAH vs. NOTHGARD

Dve fínske a dve nemecké kapely si spolu začiatkom zimy vyrazili na menšie turné, situované prevažne po strednej Európe. Pod názvom Death Unleashed 2017 bola pre nás pripravená zostava, v ktorej prevládal melodic death metal. Jednou zo zastávok bola aj Praha a keďže najmä KALMAH patria medzi stálice svojho žánru, museli sme to ísť omrknúť.

Štvrtkový večer v klube Nová Chmelnice otvorili symphonic metaloví LOST IN GREY, fínski nováčikovia na hudobnej scéne.
My sa však na miesto činu dostávame až na začiatok druhej kapely, HERETOIR. Táto pomerne neznáma banda z Nemecka sa na onom turné predstavuje len ako support, svojim vystúpením nám však vyrazila dych. Príjemný, melancholický post-metal, ktorý sa nebál spomaliť a neraz odbočiť až do doomu… samozrejme s dvoma gitarami, vyludzujúcich prepracované, rytmické riffy. Do toho frontman Eklatanz (obstarávajúci aj gitaru), jeho kombinácia depresívnych, post-blackových škreko-výkrikov s čistými vokálmi, ale i mohutný headbang s dlhými dreadmi. Keby to zostručním, občas prvky ALCEST, hudobne občas aj INSOMNIUM. Celkovo výborná atmosferická záležitosť a pre nás veľké prekvapenie, v tom najlepšom slova zmysle! Zo setlistu spomeniem napr. skladby "Golden Dust" či "The Circle (Omega)".

V pozícii co-headlinera sa nám predstavilo nádejné nemecké kvarteto NOTHGARD. Páni svoj štýl označujú ako epic melodic death metal, len škoda, že klávesy a orchestrácie boli pustené iba zo samplov. Inak to po hudobnej, ani vokálnej stránke nebolo nič výnimočné ani inovatívne, miestami mi Nemci pripomenuli napr. kapelu SUIDAKRA a za niektoré pomalšie gitarové vyhrávky by sa nemuseli hanbiť ani AMORPHIS. Skladby ako "Draining Veins", "In Blood Remained" či "Age Of Pandora" dokázali publikum slušne nakopnúť a bolo vidieť, že Dom R. Crey a jeho družina to s ľuďmi proste vedia.
NOTHGARD si pre fanúšikov pripravili dokonca aj krátke bubenícke sólo, napriek tomu trval ich set žalostne krátko - len 40 minút. Hlavne škoda príliš „prehuleného“ a prebasovaného zvuku.

A nastal čas na vrchol večera, ktorý obstarala fínska melodic death metalová bažina KALMAH. Žiaľ, veľkým sklamaním na (nielen) tomto koncerte bola neúčasť bratskej dvojice Antti a Pekka Kokkovcov, zakladateľov kapely. Väčšina skladieb odznela len s jednou gitarou - náhradníkom bol Harri Hytönen a hoci ten vytvoril príjemnú melodickú súhru s klávesami Veli-Matti Kananena a spolu dali neraz spomenúť na tvorbu slávnejších CHILDREN OF BODOM, absencia rytmického doprovodu bola v tých momentoch počuteľná… Hoci basák Timo Lehtinen s bicmanom Janne Kusminom sa snažili najlepšie, ako vedeli. Čo sa vokálov týka, nahradiť Pekkove hrdlo prišli až dvaja borci: Robse z EQUILIBRIUM a Pether z BURN DOWN EDEN. Títo sympaťáci si svoje role pekne rozdelili, striedali sa väčšinou po 1-2 skladbách a každý z nich ponúkol inú farbu extrémneho vokálu. A prekérnu situáciu došiel na pár posledných skladieb zachrániť aj ďalší hosť - rhythm gitarista, ktorého meno som žiaľ nezachytil.
Táto chaotická zostava sa ale predsa len dočkala v Prahe dobrej odozvy. Približne 200 ľudí v sále klubu si od KALMAH vychutnalo setlist, zložený najmä zo starších, obľúbených hitoviek. Zazneli o.i. "Swamphell", "Moon Of My Nights", "Hades" a na úplný záver "Heroes To Us". Fíni, zrejme kvôli spomínaným personálnym rošádam, napokon odohrali len necelú hodinu a zo stejdžu sa porúčali už krátko po 23:30.

Za udelenie akreditácie ďakujeme vydavateľstvu Spinefarm Records.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: Death Unleashed 2017: KALMAH vs. NOTHGARD

Dátum: 07.12.2017

Miesto: PRAHA - Nová Chmelnice

Kapely: ::
KALMAH - melodic death/power metal (FIN)
NOTHGARD - epic melodic death metal (DEU)
HERETOIR - post-metal (DEU)
LOST IN GREY - symphonic metal (FIN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-12-10 20:37:50

Prečítané: 1311x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie