DISBELIEF zahrali vo Viedni

DISBELIEF zahrali vo Viedni

Viedenský klub Escape navštevujem veľmi zriedka, no vždy sú to výnimočné koncerty. Naposledy som tu bol pred piatimi rokmi na nórskych experimentátoroch SOLEFALD, v čo som dlhé roky ani len nedúfal. Dnes ma sem pritiahli Nemci DISBELIEF, na ktorých vystúpenie som čakal viac než desať rokov.

Jeden z najmenších klubov vo Viedni sa podľa očakávaní zaplnil len skromne, čo mi však nijak neprekážalo. O úvod večera sa postarali domáci EPSILON. Kapela do nás spustila úderný death metal okorenený jemným grindovým korením. Asi najviac mi ich hudba pripomínala legendárnych PUNGENT STENCH. Len s tým rozdielom, že PS boli a stále sú originálnym zjavom na metalovej scéne a EPSILON sú len kópiou. Páni sa snažili ako to len šlo, no niečo tomu chýbalo. Je zjavné, že ich muzika baví a berú to ako svoje hobby. To je samozrejme úplne v poriadku, žiaľ počas ich setu som zaznamenal len veľmi málo výrazných momentov.

Ďalším domácim suportom boli Viedenčania HELLAVISTA. Ich mix thrash a groove metalu nám síce ponúkol trochu pestrejšiu zmes, no pre nich platí v podstate to isté. Títo zapálení hudobníci ovládajú svoje nástroje na úrovni, ale hudobne nejde o nič výnimočné. Ich set bol síce o niečo živší, avšak mňa ich hudba veľmi neoslovila. Nebudem to tu zbytočne rozpitvávať, proste predkapely ma dnes vôbec neoslovili.

DISBELIEF nepatria medzi veľmi známe pojmy na metalovej scéne, no v mojom osobnom rebríčku figurujú minimálne v prvej desiatke. Keď v roku 2007 vydali album "Navigator", svojimi kvalitami a emočnou hĺbkou ma absolútne pohltil. Od tej doby som pravidelne sledoval, či nebudú náhodou koncertovať v blízkom okolí. Tri roky po jeho vydaní mali vystúpiť vo Viedni so SIX FEET UNDER, no celé turné bolo nakoniec zrušené. Následne je síce pravda, že vystúpili na dvoch festivaloch v Rakúsku, no tie boli od Viedne výrazne vzdialené. Nakoniec som sa ale dočkal.
Po krátkom intre odštartovali svoj set titulnou skladbou z ich posledného albumu "The Symbol of Death". Po niekoľkých gitarových riffoch sa chopil mikrofónu Karsten Jäger a mne prvý krát nabehli zimomriavky. Jeho growl dáva hudbe DISBELIEF nezameniteľnú tvár a je nositeľom väčšiny emócií. Netuším, čím všetkým si tento človek prešiel, ale z jeho hlasu vychádza neskutočná zmes hnevu, zúfalstva a frustrácie. Samotná hudba je poskladaná z dynamickej rytmiky a výrazných gitarových riffov, ktoré vychádzajú z koreňov death metalu a sludgeu. Po ďalších dvoch skladbách z novinky prišiel moment, na ktorý som čakal. Skladba "Navigator" ma donútila odložiť fotoaparát a moje hlasivky akoby samovoľne vypúšťali text tejto kolosálnej skladby. Cítil som sa ako v siedmom nebi, no nie v tom, kde parazituje pán Rozboril. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o jedinú ukážku z tohto albumu, čo trocha zamrzelo. No DISBELIEF majú vo svojom repertoári množstvo mimoriadne silných piesní a prvú polovicu setu hrali hlavne z novinky.

V druhej časti skupina začala prekladať nové veci staršími a mojím telom to začalo opäť šklbať. Medzi vrcholné okamžiky tejto časti koncertu považujem skladby "Sick" a najmä megahit "Rewind it All". Táto skladba je podľa mňa absolútna topka ich tvorby; samotná definícia ich tvorby. Chytľavá skladba s pulzujúcou rytmikou, ktorú ťahá cez močiare a bahno nenapodobiteľný Karstenov hlas. Asi štyridsať fanúšikov si vyprosilo prídavok a šlo sa ďalej. V ňom kapela odohrala menej výraznú skladbu "Misery" a celé vystúpenie zaklincovala hitom "To the Sky". Opäť neznesiteľná bolesť, obrovské nánosy bahna a ťažoba samotnej existencie. Tieto pocity sú pre tvorbu DISBELIEF ťažiskové a práve preto mi je tak sympatická. Inak musím pochváliť pána zvukára, ktorý sa postaral o jasne čitateľný zvuk počas celého večera. Pravidelne si kontroloval aj priestor pod pódiom a takýto prístup si naozaj cením. Mimochodom, čo sa týka zvuku, sú viedenské kluby vybavené kvalitnou obsluhou ako aj aparátom. Od tých najmenších ako je práve Escape až po veľkú Arenu. Kiež to raz budeme môcť tvrdiť aj o našich kluboch.

Označiť túto akciu za koncert roka by bolo asi neobjektívne. Každopádne DISBELIEF odohrali skvelý set a mne sa splnil sen, na ktorý som dlhé roky čakal.

Setlist: Intro, The Symbol of Death, Full of Terrors, The Unsuspecting One, Navigator, The Circle, To Defy Control, Evil Ghosts, Sick, One by One, Intro II, Rest in Peace, Into Glory Ride, Rewind it All, Outro, Misery, To the Sky

Informácie o koncerte

Názov: DISBELIEF zahrali vo Viedni

Dátum: 14.12.2018

Miesto: WIEN - Escape Metalcorner

Kapely: DISBELIEF - melancholic death/sludge metal (DEU)
HELLAVISTA - thrash/groove metal (AUT)
EPSILON - death metal (AUT)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-12-20 14:20:00

Prečítané: 942x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie