DISILLUSION sa vrátili vo veľkom štýle

DISILLUSION sa vrátili vo veľkom štýle

Trinásť rokov trvala „východným“ Nemcom DISILLUSION pauza medzi druhým a tretím albumom. Až prišiel september 2019 a ich nesmierne vydarený návrat v podobe novej dosky "The Liberation". S príchodom roku 2020 sa táto nenápadná progressive/melodic death metalová formácia pomerne rozkoncertovala a keď sa medzi prevažne domácimi dátumami objavila aj (pre nich neďaleká) Praha, bolo jasné, že si ich konečne vychutnám naživo.

Jediná česko-slovenská zastávka "The Liberation tour" vyšla krásne na sobotu a miestom činu bola síce malá, ale pre dnešok vhodne zvolená Klubovna. Na úvod trochu zamrzel výber predkapely, ktorá sa pred našich hostí asi ani príliš nehodila. Domáci VOTCHI to v rámci svojho vystúpenia trefne „okomentovali“ otázkou, či niekto z prítomného metalového publika začínal na hard rocku. Treba však uznať, že hanbu si určite neurobili, hudobne ponúkli aj množstvo progresívnych postupov a pozornosť upútal najmä hráč na priečnu flautu (takže odkaz bájnych JETHRO TULL stále žije).

Avšak až s príchodom dlho očakávaných DISILLUSION sa sála klubu dostatočne naplnila (k tomu pritom stačilo približne 60-70 ľudí). Nemci dorazili na scénu približne o 21:40 a svoju show odštartovali rovnako ako na novom albume: inštrumentálnym introm "In Waking Hours" a následnou 12-minútovou smršťou "Wintertide". Hoci koncertujú ako kvinteto, v ich zostave figurujú až tri gitary. Ben Haugg svoju elektrickú pravidelne striedal s akustickou, ktorú mal celý čas k dispozícii. Frontman Andy Schmidt sa pre zmenu okrem gitary sústredil aj na vokály a zvládal skombinovať čisté spevy s tvrdším, neraz až deathovým growlingom. Medzi skladbami stále (úprimne a od srdca) ďakoval prítomným fanúšikom, tiež nezabudol predstaviť nového basáka Robbyho.
Kapela čerpá z odkazu najmä škandinávskej scény, v ich hudbe cítiť zopár fínskych formácií, ale trebárs aj najlepšiu éru OPETHu. Dlhá prestávka medzi albumami sa vyplatila a nová tvorba je nielen mäkšia, no najmä premyslená do posledného detailu. Bolo to cítiť aj naživo - nechýbali prešpekulované riffy i umne vyskladané sóla, ktoré si spravodlivo rozdelili obaja lead-gitaristi. Klávesy sme započuli aspoň zo samplov.DISILLUSION nám svoje aktuálne dielo "The Liberation" odprezentovali celé, takže sme si mohli vychutnať siahodlhé plochy v titulnej skladbe, hitové momenty v klipovke "Time To Let Go" i epický koniec v postupne gradujúcej "The Mountain". A bolo toho ešte viac! Zo staršej tvorby sa do 90-minútového setlistu zmestila napríklad nekompromisná "The Black Sea", ako aj tri ukážky z debutového CD "Back To Times of Splendor". Úplný záver vystúpenia patril ďalšej tvrdšej starinke "…And The Mirror Cracked" a vydarený večer v spoločnosti progresívneho melodického death metalu tak doputoval do zdarného konca.

Malé klubové koncerty sa vyznačujú špecifickou atmosférou, ale tiež nezameniteľnou blízkosťou medzi interpretmi a fanúšikmi. Dnešok bol toho dôkazom. V časoch, kedy sú na svete kvantá metalových kapiel, si stále môžeme vyberať aj z tých menej známych. Práve tie niekedy milo prekvapia svojou kvalitnou produkciou, či presvedčivou živou prezentáciou. DISILLUSION to dnes všetko zvládli, navyše z nich sršala skromnosť. Ani publikum sa nenechalo zahanbiť, Nemcov prijalo s otvorenou náručou a za mohutných ovácií. Zvuk mohol byť určite čitateľnejší, ale zažil som už väčšie prešľapy u omnoho väčších mien, takže toto bol len drobný nedostatok na inak výbornom predstavení.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Kick The Flame.

Informácie o koncerte

Názov: DISILLUSION sa vrátili vo veľkom štýle

Dátum: 01.02.2020

Miesto: PRAHA - Klubovna

Kapely: ::
DISILLUSION - progressive/melodic death metal (DE)
VOTCHI - progressive rock (CZ)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2020-02-05 12:21:18

Prečítané: 1133x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie