DORDEDUH čarovali na Karpatskej

DORDEDUH čarovali na Karpatskej

Minulú nedeľu vládlo v našom hlavnom meste krásne počasie. Celý deň pršalo a bolo príjemne chladno. Kráčal som upršaným mestom, vychutnával si atmosféru cestou do Randalu, kde mali vystúpiť rumunskí DORDEDUH. Zo susednej Moravy s nimi pricestovali ADOR DORATH a POSTCARDS FROM ARKHAM.
 

POSTCARDS FROM ARKHAM vydali pred rokom reedíciu svojho debutového albumu "Oceanize: Ten Years in Arkham". Dnešný koncert bol venovaný práve tejto nahrávke, ktorá odštartovala históriu skupiny. V skutočnosti je to skôr projekt muzikanta Mareka "Frodys" Pytlika, ktorý je žánrovo dosť neobvyklý v našich končinách. Ide o sčasti inštrumentálnu  hudbu, kde sa občas vyskytne šepot alebo nejaký ten scream. Hudobne v sebe spája post-rock, prog metal s občasným presahom do black metalu. V niečom mi pripomínajú Angličanov MAYBESHEWILL, ktorým ale chýba presah do tých najtvrdších metalových žánrov. Naživo som ich videl len raz a predpokladám, že na tento koncert nespomínajú v dobrom. V roku 2017 tu predskakovali OBSCURE SPHINX a celé vystúpenie sprevádzali technické problémy. Po tom, čo sa im nepodarilo spustiť sprievodné nasamplované party, odohrali možno pätnásť minút a ospravedlnili sa publiku.
 

Arkham


Dnes sa im technické problémy vyhýbali a odohrali v podstate bezchybné vystúpenie. Jednu výčitku by som ale predsa mal. Celý koncert mala skupina dosť nevyvážený zvuk, ktorému dominovali bicie a prednahraté sample. Najmä skreslené gitary sa nevedeli predrať cez výsledný mix, čo mi trochu prekážalo. Paradoxne, neskreslené gitarové party bolo počuť celkom dobre, čo bolo dosť zvláštne. Inak k ich setu nemám žiadne výhrady. Dnes vystúpili len v trojici (gitara, basa, bicie) a do svojho setu dali všetko. Hudba POSTCARDS FROM ARKHAM má v sebe poriadny kus energie, no je zároveň veľmi atmosferická. Po odohratí debutového albumu pridali ešte tri ukážky z novšieho repertoáru. Z môjho pohľadu to bolo výborné vystúpenie, ktorému chýbal len vyváženejší zvuk.

Nasledujúci ADOR DORATH mali naopak zvuk dokonalý. Už pri zvukovke som bez problémov identifikoval všetky nástroje, ktoré do seba dokonale zapadali. Skupina funguje na českej scéne viac než dvadsať rokov a na konte má štyri dlhohrajúce albumy. Bol som vcelku prekvapený, že sú ešte aktívni. Ich tvorbu som nikdy podrobne nesledoval a nikdy ma výrazne neoslovila. V ich hudbe možno vystopovať prvky black metalu, melodického deathu a gothic metalu. Je to zvláštny mix, ktorý oslovuje veľmi špecifického poslucháča. Kapela odohrala prierez svojou diskografiou a fanúšikov určite nesklamala. Zo setlistu vystúpenia si spomínam na skladby "Egoistic Empathy", "Words", "Escape" či "Untouchable".
 

Adordorath


Okrem toho predstavili poslucháčom tri nové skladby, ktoré budú zrejme súčasťou chystanej novinky. Popravde som v nich okrem absencie ženského spevu nezaznamenal výrazný žánrový posun, čo skalných fanúšikov určite poteší. Najviac ma zaujali dve záverečné piesne, pochádzajúce z dvoch odlišných období. Jednak singel "Outspoken" z roku 2017 a skladba "Metamorphoses" z dvadsať rokov starého debutu.
ADOR DORATH predviedli solídne vystúpenie, ktorému nie je veľmi čo vytknúť. Možno trochu nasadenia a energie by posunulo celý set na vyššiu úroveň. Uvidíme, kedy formácia vyrukuje s novým materiálom a čím prekvapia svojich poslucháčov.

Divácka účasť na dnešnom koncerte nebola nijak oslňujúca, čo dokazuje, že hudba DORDEDUH nemá v našich končinách toľko priaznivcov. Preto by som ich rád v skratke predstavil: Skupinu založili v roku 2009 gitaristi Hupogrammos a Sol Faur, ktorí odišli od rumunských NEGURĂ BUNGET. Do zostavy zobrali basáka Flaviusa Misarășa a bubeníka Ovidia Mihăiță. Debutový album bol silne ovplyvnený tvorbou svojej domovskej kapely. Atmospheric folk/black metal prešpikovaný tradičnými rumunskými nástrojmi znel zaujímavo, no zbytočne sme mali na scéne dve veľmi podobné zoskupenia.
Deväť rokov po jeho vydaní prišiel druhý album s názvom "Har", ktorým sa posunuli na iný level. Jediné, čo si zachovali z pôvodnej tvorby, je čarovná atmosféra, napáchnutá rumunskou kultúrou. V podstate si prešli podobným prerodom ako Nóri ENSLAVED. Do ich hudby pribudli progresívne prvky a prečistila sa produkcia. Syntetizátory začali hrať významnejšiu rolu a do popredia sa dostávajú čisté vokály. A práve táto skvelá nahrávka dnes tvorila 6/7 celého setlistu. Jediná zmena v zostave nastala na poste bubeníka, ktorého nahradil najmladší člen zostavy Putrid.
 

Drdeduh


DORDEDUH svoje vystúpenie odpálili titulnou skladbou "Timpul întâilor", v ktorej sme sa dokonale zoznámili s novou tvárou skupiny. Na ploche dvanásť minút do nás nasúkali progressive metal, melodický black s majestátnymi vokálmi a celé to malo zvláštnu mystickú atmosféru. Kapela mala veľmi vyrovnaný a čitateľný zvuk, čo podtrhlo ich skvelý výkon. Táto hudba je určená hlavne pre pozorný posluch, k čomu sú malé kluby ako stvorené. Na nových skladbách je mimo iné cítiť skvelú prácu s rytmikou a prenosom energie. Skupina pritom nepoužíva nejaké divoké zmeny tempa. Len si uvedomuje, čo spraví rýchla blacková pasáž po dlho trvajúcom pokoji. Napríklad prvých päť minút piesne "De Neam Vergur" sa nesie v pokojnom „Riverside štýle“, ktorú utne nekompromisná melodic-blacková jazda.
Mne na ich aktuálnej tvorbe najviac imponujú originálne a nevšedné prvky, ktoré spolu prepájajú. Prototypom takejto kompozície je "Descânt", ktorú považujem za jeden z vrcholov celej nahrávky. Tá skladba je tak divná, že ju slovami ani neviem opísať. Takéto momenty v hudbe milujem. Svoje vystúpenie ukončili 16-minútovou hymnickou skladbou "Jind de Tronuri", ktorá otvára ich debut. Napriek tomu, že skupina pôsobila na pódiu trocha staticky, vôbec mi to neprekážalo. V ich prípade za všetko hovorila hudba a jej neopakovateľná atmosféra.

DORDEDUH dnes predviedli skvelý set a začarovali celý Randal. Mimochodom, ten sa nachádza na Karpatskej ulici, čo je ideálne miesto pre koncert rumunskej kapely.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme Orlovňa Skalica.

Informácie o koncerte

Názov: DORDEDUH čarovali na Karpatskej

Dátum: 14.05.2023

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: DORDEDUH - Progressive folk/black metal (RO)
ADOR DORATH - Symphonic black/dark metal (CZ)
POSTCARDS FROM ARKHAM - Post-metal/rock (CZ)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-05-17 13:58:18

Prečítané: 835x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie