DOWNFALL OF GAIA a HAMFERÐ vo Viedni

DOWNFALL OF GAIA a HAMFERÐ vo Viedni

Viedenské kluby zvyknú zverejňovať časový rozpis koncertov väčšinou až v deň samotnej akcie. No učiniť tak dve hodiny pred začiatkom mi príde dosť neštandardné. Jediná "relevantná" informácia sa objavila na FB profile prvej vystupujúcej kapely, podľa ktorej ich set mal začať o ôsmej hodine. No nakoniec začal o pätnásť minút skôr. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme dnes dorazili do klubu v čase, keď domáci GATES OF SLEEP už len dohrávali. Z posledných dvoch piesní je ťažko hodnotiť celý set, no nič iné mi ani nezostáva. Kapela pochádza priamo z Viedne a za tri roky fungovania stihli vydať jedno rovnomenné EP. Štvorica muzikantov produkuje atmosferický black metal jemne dozdobený post-rockovými medzihrami. Ide vcelku o štandardnú záležitosť, ktorá neobsahuje nič výnimočné či svetoborné. Mali vcelku slušný zvuk a ich vystúpenie bolo príjemne nasvietené zadnými svetlami, ktoré vykresľovali siluety postáv muzikantov. Aj keď som zachytil len malú časť ich vystúpenia, nezdalo sa mi, že by som prišiel o niečo podstatné.

Hlavným dôvodom, prečo som sa na túto akciu vybral, bola účasť špeciálnych hostí večera doom metalových HAMFERÐ z Faerských ostrovov. Ich posledný album "Támsins likam" síce nenaplnil úplne moje očakávania, no bol som zvedavý ako vyznejú nové skladby v živom prevedení. Koncert odpálili dvojicou piesní "Evst" a "Deyðir varðar", ktoré pochádzajú z albumu "Evst". Skupina vsadila na istotu, pretože sú to zrejme najvýraznejšie kusy z ich repertoáru. Zvuk mali celkom slušný, aj keď to miestami na pódiu väzbilo. No našťastie išlo o jednorazovú záležitosť a po nej už vystúpenie pokračovalo bez technických problémov. Nádherná majestátna hudba postupne vyplňovala priestor klubu a hypnotizovala niečo cez stovku prítomných divákov. Po výlete do minulosti začali hrať nové veci a presne sa potvrdilo, čo som spomínal v recenzii. Naživo mali skladby hutnejší zvuk ako z nahrávky a možno aj preto mi prišli o niečo výraznejšie. Zároveň však bolo cítiť, že oproti starším kusom o čosi predsa len zaostávajú.
Našťastie majú HAMFERÐ vo svojom čele famózneho Jóna Aldará, ktorý je aktuálne jeden z najvýraznejších doom metalových spevákov severskej scény. Ten svojím spevom ťahá celú produkciu kapely nahor a dáva ich hudbe majestátnosť. Skvele zvláda hlboko posadený growl, no hlavne jeho čisté vokály dávajú ich hudbe osobitý výraz a hlboké emócie. Zároveň treba pochváliť aj ostatných muzikantov, pretože po inštrumentálnej stránke tvoria doom metal veľmi sofistikovaným spôsobom a ich postupy sú osobité. Z nových piesní urobila na mňa asi najväčší dojem "Hon syndrast" aj s nečakane black metalovou vsuvkou v poslednej tretine svojej dĺžky. Som rád, že zahrali aj skladbu "Vráin", ktorá sa preslávila videom, kde ju hrajú naživo v katedrále vo svojom rodnom meste Tórshavn. Myslím, že fanúšikom kapely toto video netreba predstavovať. Ak ste ho nevideli, rozhodne si ho pozrite. Celkovo hodnotím ich vystúpenie ako veľmi dobré.

Poslednou kapelou dnešného večera boli Nemci DOWNFALL OF GAIA. Priznám sa, že s ich hudbou som prišiel do kontaktu len deň pred koncertom a to malou ukážkou z ich posledného albumu. Skupina produkuje energický black metal a nájdete v ňom mnoho príchutí. Jednak sú to post-metalové atmosferické pasáže, no v ich prejave možno vystopovať aj surové old schoolové elementy. Je to taký zvláštny mix obskúrneho black metalového podložia s čistou kovovou horninou. Obe tieto zložky sa navzájom dopĺňajú a fungujú skvele aj naživo. Surovosť ich hudby podporujú black metalové vokály o ktoré sa delia basgitarista Anton Lisovoj a gitarista Dominik Goncalves dos Reis. Nejaké výraznejšie rozdiely v ich hlasoch som nezaznamenal a tak ide skôr o deľbu "práce".
Veľkú pochvalu si zaslúži bubeník Mike Kadnar, ktorý hnal kapelu nezadržatelne vpred. Pozorovať tohto muzikanta v akcii je veľký zážitok a je vidieť, že ho hra na bicie nesmierne baví. Počas celého setu som postupne nasával ich hudbu a musím uznať, že je v nej čo objavovať. Je to svet protikladov, ktoré si však našli  k sebe cestu a navzájom sa obohacujú. Keďže som ich tvorbu počul prakticky po prvý raz, so setlistom koncertu vám nepomôžem. Zvuk však nevychytali dnes večer najlepší a trefne to vystihol jeden môj známy. "Zvukár si počas celého koncertu nevedel rady ako ich vlastne nazvučiť". A je to škoda, lebo inak hrali DOWNFALL OF GAIA skvele a rozhodne si na ich tvorbu v budúcnosti posvietim bližšie.

Informácie o koncerte

Názov: DOWNFALL OF GAIA a HAMFERÐ vo Viedni

Dátum: 08.02.2018

Miesto: WIEN - Viper Room

Kapely: DOWNFALL OF GAIA - atmospheric sludge/post-black metal (DEU)
HAMFERÐ - doom/death metal (FAE)
GATES OF SLEEP - black metal (AUT)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-02-12 13:12:20

Prečítané: 1261x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie