DRACONIAN spáchali v Prahe HARAKIRI

DRACONIAN spáchali v Prahe HARAKIRI

Po nedávnej blasfémii v podaní BEHEMOTH sme tentokrát prepli na melancholickejšiu nôtu. Kapely, ktoré v sobotu 19. januára 2019 zavítali do Prahy v rámci "The Sovereign Arsonists Tour MMXIX", by na samostatnej akcii asi neprilákali výraznejšiu masu ľudí. Bol to rozumný ťah spojiť ich do jedného balíčku, veď v konečnom vyznení mali mnoho spoločného.

Prvou z trojice zúčastnených (a v podstate jedinou predkapelou) v klube Futurum bola medzinárodná formácia SOJOURNER. Čo sa týka krajín pôvodu, kombinácia Nový Zéland/Švédsko vyznela celkom netypicky. Hudobne sa jednalo o epicky ladený black metal, postavený na atmosfére a melancholickej melodike. Kvinteto protagonistov sa však nebálo aj spomaliť a neraz zachádzalo až do doomu. Predným radám velil frontman Emilio a jeho prepracované škreky. Čistými vokálmi ho doprevádzala gitaristka Chloe, ktorej spevácky prejav bol trochu neistý a miestami jej to veru „uletelo“. Ale nie sme v súťaži SuperStar, takže jej to odpustíme. V setliste zaujala "Winter's Slumber", či "An Oath Sworn In Sorrow", ktorá mi svojim úvodom pripomenula jednu staršiu KATATONIu. Celkovo išlo o kvalitný úvod a myslím, že táto kapela má potenciál. Ani zvuk počas ich vystúpenia neurazil.


V útrobách depresie

To nasledujúci HARAKIRI FOR THE SKY už nie sú žiadni nováčikovia a rastú nám z roka na rok, z albumu na album. Piati dlhovlasí Rakúšania dnes opäť ponúkli svoju dávku precítených tónov post-black metalu. Inštrumentálne mal na tom najväčší podiel gitarista Matthias, hlavný mozog kapely, ktorý sa postaral o melódie, vyhrávky a sóla. S doprovodnou gitarou mu vypomáha Marrok, hrubé struny má na starosti Thomas a za bicími operuje Mischa. Pozornosť pútal najmä vokalista Michael (pod pseudonymom J.J.), ktorý za celú show neprehovoril s divákmi ani slovo. Za to ich však deptal svojimi naliehavými škrekmi plnými beznádeje, naštvanosti a celkovo depresívnych textov.
HARAKIRI už majú v zásobe slušné množstvo materiálu, dokonca avizovali zaradiť do setlistu niekoľko dlho nehraných skladieb. Aj tak bolo… a hoci najväčší priestor dostalo aktuálne CD "Arson", do stanoveného času sa napokon zmestili ukážky zo všetkých štyroch dosiek. Páni pritom nehrali stále len v jednom štýle - kým pomalá, až doomová "My Bones To The Sea" navodila melancholickú atmosféru, taká "Heroin Waltz" priniesla nekompromisný náklad klepačiek, rýchle riffy i potrebné skľudnenie. A prídavok v podobe dlhočiznej "Calling The Rain" - to bola čerešnička na torte, ktorá zrekapitulovala a podškrtla všetko to, o čo našim rakúskym susedom v ich tvorbe ide. Nechýbal ani vztýčený prostredník pri frontmanovom zúfalom zvolaní „Fuck this life! Fuck… my life!“ a 75 minút ubehlo ako voda. Počas nich ma iritoval jedine osvetľovač a jeho stroboskopy, ktoré tak často zapínal a ktoré svojou intenzitou kazili zážitok z inak výborného koncertu.

Setlist:
Heroin Waltz; Funeral Dreams; 02:19 AM, Psychosis; 69 Dead Birds For Utøya; You Are The Scars; My Bones To The Sea; The Graves We've Dug; Calling The Rain


Splnené doomové priania

Napriek tomu, že obidve hlavné kapely si dnes spravodlivo rozdelili role co-headlinerov a dostali zhruba rovnako dlhé hracie časy, predsa len tou pomyselnou hviezdou boli DRACONIAN - zahrali ako poslední a zišlo sa na nich najviac ľudí (rozumej: natrieskaný klub). Od škandinávskych melancholikov som čakal gothic/doomové hody a výsledok bol vskutku mimoriadny. Páni a dáma to po krátkom intre odpálili so skladbou "A Phantom Dissonance"; ako prvá sa tak mikrofónu chopila Heike Langhans, ktorej zasnený prejav do hudby Švédov umne zapasoval a miestami som mal pocit, že táto tajomná dáma snáď ani nie je z nášho sveta. Jej náprotivok Anders Jacobsson vyzeral, akoby len pár minút pred vystúpením vyliezol z tourbusu, avšak jeho výkon bol viac než OK. Predviedol pestrú schému extrémnych vokálov, od growlingu až po jedovaté škreky, popritom stíhal burcovať fanúšikov a vo voľných chvíľach si odpíjal z fľaše vína. Obaja z tejto dvojice si väčšinou išli svoju linku, no pritom im nechýbala súhra, výsledok tak vyznel plynulo a najmä nenudil.
I hudobne sa DRACONIAN majú o čo oprieť, veď po oboch stranách pódia operujú šikovní gitaristi. Johan Ericson a jeho plačlivé melódie chytili za srdce nejednu „zadoomanú“ dušu; Daniel Arvidsson sa pre zmenu staral o doprovodné riffy, ktoré mali potrebnú razanciu a pritom sa nikam neponáhľali. Zvyšní dvaja členovia sú len sezónni (koncertní), pričom Anders v úvodnom bloku predstavil Daniela Johanssona, ktorý zaskakuje za bicími. Možno by to chcelo aj živého klávesáka, ale kapela už nikoho nerieši, „klapky“ idú len zo samplov a ja to rešpektujem. Všetko bolo odohraté precízne, s potrebným citom a prevažne v pomalých tempách, aké si tento štýl pýta. Nechýbal ani headbang hlavných protagonistov - veru, bolo sa na čo pozerať!Čo sa setlistu týka, najväčší priestor dostal posledný album "Sovran", z ktorého zaznelo päť ukážok. Nadštandardne vkusne znela trebárs klipovka "Stellar Tombs", podobne nadšené ovácie zožala staršia produkcia, napríklad "The Last Hour Of Ancient Sunlight", alebo "Bloodflower", z ktorej sme získali aj krátky videozáznam (viď vyššie). Najstaršou záležitosťou bola majestátna, mimoriadne pomalá melanchólia "A Scenery Of Loss", ktorú aj členovia kapely radia medzi svoje najobľúbenejšie diela a jej prevedenie si s publikom skutočne užili. Po odohratí posledných tónov sa konal len jeden prídavok, v playliste uvedený ako "Burial Fields", kedy sa na stejdž vrátila už len Heike a túto mystickú, mne doposiaľ neznámu skladbu odspievala len s doprovodom samplov. Nasledovalo snáď 6-7 minút skandovania a kričania, no žiaľ… DRACONIAN sa už na scénu nevrátili a zanechali svojich fans napospas osudu. Škoda, pretože taká "Elysian Night" by sa do mierneho časového sklzu, no stále plnej sály, určite zmestila.

Setlist:
A Phantom Dissonance; Bloodflower; The Wretched Tide; Stellar Tombs; A Scenery Of Loss; The Last Hour Of Ancient Sunlight; The Marriage Of Attaris; Heavy Lies The Crown; Pale Tortured Blue; Burial Fields

Švédi aj napriek tomuto nedostatočnému záveru ponúkli nádherný umelecký zážitok, ktorý si uchováme v pamäti dlho. Ich show bola suverénna a spomeniem aj zvuk, ktorý sa našťastie vyladil približne počas druhej skladby a už sa udržal v norme. V dobrom svetle sa ukázali aj zvyšné kapely a teší ma, že žiadna zo zúčastnených nesklamala. Hoci sa jedna točí okolo doomu, ďalšia okolo blacku a SOJOURNER pre istotu kombinujú obidva štýly, každá ponúkla odlišný pohľad na metalovú melanchóliu, smútok i ponurosť. Účasť sa blížila k číslu 400, je teda skvelé vidieť, že ľudia majú stále záujem aj o takéto hudobné zákutia.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography
VIDEO: Aleš "Enochian" Komárek

Informácie o koncerte

Názov: DRACONIAN spáchali v Prahe HARAKIRI

Dátum: 19.01.2019

Miesto: PRAHA - Futurum Music Bar

Kapely: DRACONIAN - gothic/doom metal (SWE)
HARAKIRI FOR THE SKY - post-black metal (AUT)
SOJOURNER - epic black/doom metal (NZ/SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-01-24 18:44:26

Prečítané: 2106x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie