EUROPE, Kern, Public Relations

EUROPE, Kern, Public Relations

Plagáty po celom Brne už od decembra minulého roku ohlasovali jednu z veľkých koncertných udalostí roka – návštevu kapely EUROPE v DRFG Aréne v rámci turné „Summer Electric 2017“. EUROPE som nezažil v časoch najväčšej slávy v druhej polovici 80.tych rokov a poznám ich skôr súčasnú tvorbu reprezentovanú poslednou štúdiovou nahrávkou „War Of Kings“ (2015). Po znovuobnovení činnosti v roku 2003 sa kapela rozhodla vo svojej tvorbe pritvrdiť a dnes hrajú klasický rock ovplyvnený hlavne DEEP PURPLE a LED ZEPPELIN. Bol som preto veľmi zvedavý, ako bude publikum reagovať na novú tvorbu EUROPE a ako hudobníci vyvážia koncertný setlist, aby si svoje užili aj fanúšikovia zaťažkaného hard rocku a aj pamätníci rozjarených 80.tych rokov. Ja mám to šťastia, že si užívam obidve polohy kapely.

PUBLIC RELATIONS

Snáď prvýkrát v živote sa mi podarilo prísť na koncert tak, aby som sa vyhol otravnému čakaniu na začiatok koncertu. Keď som dorazil do Ronda, prvá predkapela PUBLIC RELATIONS akurát začínala. Český kvartet, miešajúci metal a elektroniku, ma svojou tvorbou príjemne prekvapil. Suverénny pódiový prejav kapely a príjemne odsýpajúce piesne dobre naladili na druhú predkapelu KERN. Prajem kapela veľa tvorivých síl a veštím im ešte slušnú budúcnosť, ak sa im podarí udržať súčasne nastavenú latku kvality.

Košické intermezzo

Po krátkej pauze so slovenským moderátorom sa na pódiu pri prestavbe pódia pre KERN zjavil známy košický imitátor Fredieho Mercuryho PETER PAČUT. Zaspieval tri piesne od legendárnej kapely Queen („Show Must Go On“, „We Will Rock You“ a „I Want To Break You Free“) a potom sa porúčal z pódia. Zaradeniu jeho vystúpenie do pauzy medzi predkapelami som pravdupovediac veľmi nerozumel. Nemám najmenší problém s revivalmi, ale prišlo mi trocha pod úroveň vystupujúceho umelca, ak sa mu pod nohy motajú technici, ktorí prestavujú pódium. Na druhú stranu to naozaj spríjemnilo väčšinou otravné čakanie na ďalšiu kapelu a časť publika sa autenticky zabávala a spievalo s košickým Frediem.

KERN

Na vystúpenie kapely KERN som bol zvedavý. Mám slabosť pre československú bigbítovú scénu a debut kapely KERN ...od narození (1989) považujem za jednu z najpodarenejších československých melodických metalových dosiek. KERN na svojej dlhohrajúcej prvotine nezaprie silnú inšpiráciu Helloweenami s Kiskem, ale prináša dostatok vlastných nosných melodických nápadov, kvôli ktorým sa k ich debute rád vraciam.

Samotný koncert znova plynul vo vysokom tempe bez dlhších prestávok alebo príhovorov medzi piesňami. Z hudobníkov bola cítiť veľká radosť z hrania, čo oceňujem. Bolo vidieť, že ten svoj dnes už predsa len mierne archaický bigbít hrajú od srdiečka, pre fanúšikov, ktorí si vystúpenie kapely užívali. Za seba by som z koncertného playlistu vyzdvihol oproti notoricky známej „Blízko Nás“ inú hitovku „A Zítra Zas“ z debutu s parádnym refrénom a tklivú 80kovú baladu „Exploze Snů“. KERN odohrali príjemné vystúpenie, ktoré so svojím poctivým 80kovým odérom dobre pripravilo publikom na príchod EUROPE.    

 

EUROPE

Hlavná hviezda večera sa predviedla v plnej poľnej hneď v úvodnej „War Of Kings“ z rovnomenného albumu z roku 2015. Parádny tvrdý zvuk, zohratá kapela, sebaisto spievajúci Joey Tempest –EUROPE zahájili koncert na vysokej úrovni. Skladba sa plynule na konci preliala do ďalšej piesne z albumu War of Kings „Hole in My Pocket“, ktorá sa niesla na rovnakej LEDZEP/DEEP PURPLE vlne ako predchádzajúca skladba. Päťdesiatnik Tempest skákal po pódiu ako mladík, burcujúc publikum a dávajúc na obdiv svoje biele zuby v dvoch radoch. Fanúšikovia ale naozaj ožili až pri tretej noticky známej hitovke „Rock The Night“ z mnohými platinami ocenenej dosky „The Final Countdawn“. A v podobnom duchu bol odohraný celý koncert. Kapela mala dobre premyslenú dramaturgiu koncertu, keď umne striedala svoju súčasnú zaťažkanú hardrockovú tvár s hitmi z obdobia najväčšej komerčnej slávy v okamihoch, keď hrozilo, že časť publika znalá len najväčších hitov začne šomrať nad kvalitou koncertu.  Takto sme sa ako fanúšikovia dočkali veľkého novodobého koncertného hitu „Last Look at Eden“ s epickým refrénom a „kašmírovou“ atmosférou pripomínajúcou klasikov najklasickejších (hádajte akých ;) ), po ktorom nasledovala balada balád, rozpúšťajúca srdcia všetkých prítomných - „Carrie“. Namiesto 80kových synťákových klávesov kapela fanúšikom naservírovala civilnejšiu verziu s klavírnym podkladom. Jedným z najsilnejších okamihov koncertu bola pieseň „The Second Day“ venovaná vtedy čerstvo zosnulému Chrisovi Cornellovi s priam magicky mystickou atmosférou, pulzujúcou basou a precíteným spevom Joeyho Tempesta. Potešilo aj sólové okienko pre gitaristu Johna Noruma, ktorý v dobrom vo svojej hre nezaprie vplyvy Michaela Schenkera a Garyho Moora. Jeho virtuózne sólička boli ozdobou celého koncertu. Mierne nečakaná bola reagee vsuvka „No Women, No Cry“ prepašovaná do hitovky „Superstitious“ z „Out of This World“. Ale rozhodne pobavila. Vystúpenie kapely pomaly spelo k vrcholu. Spomínalo sa na indiánov v skladbe „Cherokee“ a taktiež na dni najväčšej slávy rokenrolu v „Days of Rock´n´Roll“, v ktorej sa na rytmickej gitare zaskvel...Joey Tempest! Vtedy mi došlo, že chlapec je nielen mimoriadne talentovaný spevák, ale že on bude aj hlavným skladateľským ťahúňom EUROPE! Pravdupovediac, s tou gitarou vyzeral tak prirodzene, že by som si ho vedel predstaviť hrať rytmickú gitaru celý koncert a príjemne tak zahusťovať zvuk gitár. Po svižnom rokenrolovom kúsku sa kapely zborovo odobrala do zákulisia a v publiku sa už vedelo, že teraz TO príde. Vyťapkali sme si EUROPE znova na pódium a zborovo si zaspieva hit hitov, „Final Countdown“.

A to bolo všetko, po približne jednej hodine a tridsiatich minútach sa s nami EUROPE rozlúčili so svojím veľkým hitom a publikum sa spokojne vybralo do nočných ulíc Brna. Koncert a kapela naplnili moje očakávania, pestrá zmes súčasných hradrockových skladieb s klasickými hitmi fungovala na výbornú. Teším sa na ďalšiu zastávku kapely v česko-slovenských končinách. Podobne poctivý a profesionálny výkon sa len tak nevidí, nieto u kapely plnej päťdesiatnikov. Nie nadarmo sa reunion EUROPE označuje za jeden z najzmyselnejších návratov kapiel éry 80.tych rokov.   

P.S Veľmi ma potešila správa, že kapela má už nahratého nasledovníka vynikajúceho „War Of Kings“, ktorý by mal vyjsť na jeseň tohto roka.

Playlist EUROPE: War of Kings/Hole in My Pocket/Rock the Night/Scream of Anger/Last Look at Eden/Carrie/The Second Day/Firebox/Sign of the Times/Girl From Lebanon/Ready or Not/Nothin' to Ya/Superstitious/Cherokee/Days of Rock 'n' Roll/The Final Countdown

Informácie o koncerte

Názov: EUROPE, Kern, Public Relations

Dátum: 18.05.2017

Miesto: BRNO - DRFG Aréna

Kapely: EUROPE, Kern, Public Relations

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-05-27 15:00:00

Prečítané: 2061x

Autor: Michal Puchovský

Michal Puchovský

Názory redakcie

Chýba názor redakcie