BATUSHKA, SCHAMMASCH: European Pilgrimage Part III

BATUSHKA, SCHAMMASCH: European Pilgrimage Part III

V sobotu 20. januára sa drvivá väčšina slovenských metalových fanúšikov tešila na koncert CRADLE OF FILTH a MOONSPELL v bratislavskom MMC. No moje kroky smerovali do Viedne, kde temnota roztiahla svoje krídla nad klubom Szene.

S úderom ôsmej hodiny vystúpil na pódium Thomas Ekelund so svojím projektom TREPANERINGSRITUALEN. Vystúpenie na festivale Hradby Samoty spred dvoch rokov si pamätám veľmi dobre a preto boli moje očakávania veľké. Jeho temná hudba spájajúca dark ambient s industriálnymi prvkami a harsch vokálmi opäť nesklamala. Je to v podstate rituál jedného mága vyvolávajúceho negatívne vibrácie plné strachu a hrôzy. Zvukové slučky obohatené o desivú rytmiku majú silnú podmanivú atmosféru a svojím hlasom ju tlačí do tých najspodnejších podlaží pekla. Jednotlivé zvukové slučky znejú veľmi prirodzene a vôbec nemáte pocit, že ide o chladnú elektronickú hudbu tvorenú len na počítači. Skôr mám pocit, že spája jednotlivé sample, ktoré si nahráva v prirodzených podmienkach. Ešte aj rytmika znie veľmi dynamicky aj keď je jasné, že využíva aj elektronické bicie. No najdôležitejší je výsledný dojem, ktorý znie nesmierne prirodzene a živočíšne. Thomas zahalený do vrecoviny predviedol prvotriedne vystúpenie a jeho účasť na tomto turné nie je vecou náhody. Táto démonická hudba otvára portál do tajomného sveta prízrakov, v ktorom nie je žiadne miesto pre pozitívne vibrácie. A najviac vynikne práve pri živých vystúpeniach, ktoré vás vtiahnu do podzemia ľudskej duše. Našťastie jeho produkcia bola dostatočne hlasná a tak prehlušila debatujúcich rakúskych návštevníkov koncertu.

SCHAMMASCH som prvýkrát zaregistroval, keď pred dvoma rokmi vydali trojdisk "Triangle". Celé dielo má dokopy 100 minút a obsahuje mix rituálneho black metalu, doomu a dark ambientu. Aj keď to zjavne nebol ich zámer, práve touto žánrovou rôznorodosťou majú tendenciu zaujať väčšie množstvo poslucháčov. Samozrejme stále je to výrazne menšinový žáner avšak v komunite náročnejších poslucháčov si svoje miesto už vybudovali. Mysticizmus vsiaknutý do black metalového podkladu tvorí mimoriadne silný materiál, z ktorého si SCHAMMASCH vymodelovali vlastnú matricu. Veľmi umne sa vyhli všemožným klišé a v súčasnosti patria k silným a originálnym menám na metalovej scéne. Na pódiu si vybalili zvieracie lebky, zapálili sviece a zahalený v kapucniach spustili svoj rituál. Trochu mi prekážal "zahuhlaný" zvuk gitár, no inak nemám voči ich vystúpeniu výrazné pripomienky. Celkom dobre zvládali aj melodické vokály aj keď objektívne neboli úplne dokonalé. Samotná hudba je však mimoriadne silná a zaujímavá. Atypická rytmika v spojení s magickými gitarovými vyhrávkami a pestrými vokálmi nás zasvätila do hudobných inotajov týchto Švajčiarov.

Predsa len si neodpustím ešte jednu malú výčitku k celému ich vystúpeniu. Viem, že na turné majú nového bubeníka a miestami sa mi zdalo, že jeho výkon nebol stopercentý. Nie že by sa mýlil, len mi chýbala väčšia razantnosť v jeho prejave. Setlist koncertu bol zostavený z piesní ich posledného EP "The Maldoror Chants: Hermaphrodite", no nechýbali ani skladby z "Triangle". Neviem, či je to tým, že tento album mám výraznejšie napočúvaný, no práve skladby z neho patrili k tomu najlepšiemu, čo sme dnes večer od nich počuli. Na úplný záver zaradili svoj najvýraznejší hit "Metanoia", ktorý je absolútne čarovný. Napriek mojim pripomienkam vnímam ich vystúpenie ako mimoriadne vydarené, a to hlavne vďaka ich hudbe.

BATUSHKA je poľskou kapelou, ktorej hviezda veľmi rýchlo zažiarila na metalovom nebi a prispelo k tomu hneď niekoľko faktov. Jednak je to svojské spojenie black metalovej hudby s pravoslávnou omšou, ktorá je originálna a veľmi umne zinscenovaná. Ďalej je to výrazná produkcia ich koncertov, ktorú len tak neuvidíte u debutujúcej kapely. Svoje spravila aj skutočnosť, že mená hudobníkov sú utajované aj keď toto už celkom neplatí. Na metal encyklopédii sú uvádzaní niektorí členovia kapely HERMH, no či je to pravda je v podstate tiež záhadou. Kapela masívne koncertuje už dva roky a ja sám som absolvoval ich vystúpenie už štvrtýkrát. A tak ostanem skôr pri porovnaní ich predošlých setov s tým dnešným. Keďže má kapela vydaný len jeden album, setlist nezaznamenal žiadne zmeny oproti minulosti.

No dnes mi znela BATUSHKA omnoho black metalovejšie ako kedykoľvek predtým. Netuším, či išlo o zámer alebo aktuálnu indispozíciu zvukára. Bicie totiž výrazne vyčnievali nad ostatnými nástrojmi a spolu s výrazným blackovým škrekom dodali ich hudbe extrémnejší výraz. Aj nádherné mužské zbory bolo počuť dobre, čo dodáva ich hudbe majestátnosť a charizmu. Len basa a gitara boli o trochu tichšie, no zároveň ostali stále čitateľné. Práve preto si myslím, že išlo skôr o zámer ako nešikovnosť zvukára. Aj keď vďaka tomu jednotlivé nástroje zvukovo nezapadali do seba ako v minulosti, bol to nový pohľad na ich celkovú produkciu. Celý obrad prebehol podľa tradičného scenára, ktorý držal pevne v rukách "duchovný" vodca Варфоломей. Hudobníci boli odetý vo vlastných verziách liturgických odevov, obsahujúcich tradičné prvky ako epitrachil či stichar. Celý koncert mali na pódiu zapálené sviece, nechýbali ani lebky, kadidlo a ústredná ikona celého obradu s vyobrazením БАТЮШКА. Myslím, že kapela dnes predviedla svoj štandard a napodiv ma to stále bavilo. Nie je totiž veľa kapiel, ktoré by v rámci štýlu prišli s takto originálnym konceptom. Na druhej strane by bolo na čase, aby prišli s novým materiálom a novým koncertným programom. Z jedného albumu sa donekonečna žiť nedá.

TREPANERINGSRITUALEN + SCHAMMASCH + BATUSHKA = tri podoby temnej rituálnej hudby a jeden výnimočný hudobný zážitok. Bodaj by takýchto turné bolo čo najviac.

Informácie o koncerte

Názov: BATUSHKA, SCHAMMASCH: European Pilgrimage Part III

Dátum: 20.01.2018

Miesto: WIEN - Szene

Kapely: BATUSHKA - liturgic black metal (POL)
SCHAMMASCH - doom black metal/ambient (SUI)
TREPANERINGSRITUALEN - industrial dark ambient (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-01-25 13:51:56

Prečítané: 1468x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie