EVERGREY sa vrátili na Slovensko s novým CD

EVERGREY sa vrátili na Slovensko s novým CD

Tom S. Englund a jeho švédska dark progressive metalová veličina EVERGREY sa vracia na Slovensko? Tak pri tom nesmieme chýbať! 10. mája sa namiesto sledovania zbytočného hokeja vydávam na cestu do Bratislavy a niečo po 20. hodine ocitám pred klubom MMC, kde sa má akcia konať.
Hneď na úvod musíme vyjadriť veľkú kritiku na adresu domácej agentúry Double Head Productions, ktorá PR príliš nerieši a celkovo mám z ich laxnej organizácie zmiešané pocity. Nikto nás neinformoval, že EVERGREY v Bratislave doprovodia dve predkapely - zistili sme to až večer pred koncertom. Poradie + časový rozpis neboli k dispozícii vôbec a azda najväčší „fail“ nastal po príchode na miesto činu - až tu sa totiž dozvedáme, že celá akcia sa presunula do vedľajšieho Randal Clubu.


Takže po vstupe do tejto, pre nás známej destinácie, len podľa dĺžky vlasov a celkového výzoru prvej kapely vydedukujem, že sa jedná o Švédov ZONARIA (hoci ich som očakával ako druhých v poradí)… Títo severskí melodic death metalisti predviedli klasický štandard, ktorý sa pred EVERGREY príliš nehodil.
Rovnako tak predkapela s číslom dva, o niečo mäkšia holandská formácia menom LESOIR. V ich zostave dominujú dve neskutočne zlaté slečny (dámy), z ktorých najmä speváčka dopomohla navodiť správnu melancholickú náladu, miestami pripomínajúcu kolegov z ANATHEMA.

Hlavný headliner dnešnej noci, EVERGREY, sa v plnej sile chopil nástrojov po o niečo dlhšej pauze, asi o 22:10. Privítanie na seba nenechalo dlho čakať - páni nás bezprostredne po albumovom intre "The Awakening" chcú pár slovami strhnúť na svoju stranu a odpaľujú to so skladbou "King Of Errors". Zvuk sa ešte musí doladiť, to je však asi jediné negatívum, ktoré možno postrehnúť.
Naozaj mi je ťažko opisovať, čo sa odohrávalo v útrobách Randal Clubu najbližších cca 100 minút. Jednak tento klub má veľkú výhodu, že kapela vám v ňom hrá v bezprostrednej blízkosti (žiaden fotopit, žiadni SBS-kári), na druhej strane tomuto večeru dominovali všetky tie klasické atribúty, ktoré vytvárajú najlepšie koncerty vášho sveta. Úžasná interakcia na trase kapela-publikum, vzájomné porozumenie, zohratosť našich švédskych bratov, ich profesionálny prístup nielen na stejdži, kde si nás vedeli podmaniť jedna radosť, ale aj po koncerte, kedy boli absolútne otvorení pofotiť sa, poskytnúť podpisy či pokecať s fanúšikmi k ich absolútnej spokojnosti.Najžiarivejším príkladom poctivej progressive metalovej školy pre mňa ale ostáva charizmatický Tom, ktorý bol jednoducho úžasný. Precítený vokálny prejav takpovediac bezchybný, jedinečný, krásne čistý hlas, sťaby pustený z CD-čka, do toho občas doprovodná gitara, prepracované sóla, (tie si umne strieda s Henrikom Danhage), či vypustenie gitary, jeho typické chytenie sa mikrofónu oboma rukami a vy cítite, že tento umelec by si na Slovensku zaslúžil viac, než len cca 130-160 platiacich.
V takmer totožnom duchu môžeme chváliť aj jeho kolegov, či už stály klávesák Rik Zander a tiež navrátivší stratený syn - za bicími večne headbangujúci Jonas Ekdahl. Zdá sa vám tých absolutórií priveľa? Pozrite si DVD "A Night To Remember" a pochopíte.

Keďže EVERGREY prezentujú hlavne svoju najaktuálnejšiu dosku "Hymns For The Broken", najviac priestoru dnes dostala práve tá (až sedem skladieb + intro). Englundovci však pochopiteľne zabŕdli aj do svojej, pomerne bohatej histórie a s výnimkou debutu sa hralo zo všetkých albumov. Prvý z vrcholov prichádza v podobe spomienky na "In Search Of Truth" - v dvoch piesňach za sebou ("The Masterplan" a "Mark Of The Triangle"), veľmi potešili hity ako "Blinded", "Solitude Within", z novších povinné jazdy "Broken Wings" či "Leave It Behind Us"… Jedinečná chvíľa nastala pri novej klavírnej balade "Missing You", ktorá navodila príjemnú romantickú atmosféru. Pred skladbou "I'm Sorry" nás zase Tom požiadal, aby sme si ju zaspievali s ním a niektoré party nám dokonca prenechal.
Každá veľká kapela má aj svoj „signature song“ - u EVERGREY je to "A Touch Of Blessing" a hoci tá dnes nezaznela ako posledná, pre mnohých bola vrcholom večera pred majestátnym záverom v podobe nečakane podmanivej klipovky "The Grand Collapse". Každopádne, zavŕšenie jedinečného večera, ktorý si ešte dlho budem pamätať.

Na záver malá perlička: počas meet & greet sme zistili, že s kapelou stále touruje aj ich niekdajší basák Michael Håkansson. Dnes však už len v pozícii merchandisera.


Setlist:
1. The Awakening 
2. King Of Errors 
3. Leave It Behind Us 
4. The Fire 
5. Monday Morning Apocalypse 
6. Black Undertow 
7. The Masterplan 
8. Mark Of The Triangle 
9. Blinded 
10. Solitude Within 
11. Wake A Change 
12. A New Dawn 
13. I'm Sorry 
14. Missing You 
15. When The Walls Go Down 
16. Recreation Day 
17. Broken Wings 
18. A Touch Of Blessing 
19. The Grand Collapse

Informácie o koncerte

Názov: EVERGREY sa vrátili na Slovensko s novým CD

Dátum: 10.05.2015

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: ::
EVERGREY - dark progressive metal (SWE)
LESOIR - progressive rock/metal (NED)
ZONARIA - melodic death metal (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2015-05-12 00:00:00

Prečítané: 1455x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie