Funeral Imperial Feast – nová doomová akce

Funeral Imperial Feast – nová doomová akce

Nová hudobná udalosť s názvom Funeral Imperial Feast sa v koncertom kalendári objavila nečakane a bez varovania. Jej zostava pritom sľubovala zážitok pre fanúšikov najpomalších a najtemnejších zákutí doom metalu. Pozornosť pútala hlavne dvojica zahraničných hostí – PANTHEÏST, do veľkej miery aj FROWNING. V onu sobotu na „Deň bláznov“ nás napokon čakalo až šesť kapiel.


Samotný program v klube Modrá Vopice odštartoval už krátko po 16:30, avšak prvé dve formácie (BORNE BY TEMPEST a NÁMÖL) som z časových dôvodov vôbec nestihol. Ich vystúpenia si tak pripomeňte aspoň formou našej fotogalérie.

Ako tretia sa na pódiu objavila banda reagujúca na meno GOSPEL OF THE FUTURE. Morávaci sa svojej šance chopili pekne zostra. Ich sludge/doom prevažne bahenného charakteru mal mohutný, no našťastie zrozumiteľný zvuk. Samotná hudba je však až príliš monotónna a mne proste nevyhovovala. V prvom rade bolo treba šetriť sily (a uši) na očakávanejšie mená.

A jedným z nich sú bezpochyby ET MORIEMUR, dnes už vlajková loď českého doom metalu. Plzeňsko-pražskí melancholici zúročujú svoje skúsenosti a dnes opäť stavili na precítený doom/death s potrebnou dávkou smútku, melanchólie a vždy prítomnej atmosféry. Aj v tomto prípade hlásim veľmi kvalitné nazvučenie. Zdeněk za mikrofónom striedal hlboký growling, naliehavé škreky, čisté spevy, šepot i hovorené slovo. Medzi kapelníkmi nešlo prehliadnuť neomylného Michala "Datel", matadora medzi bubeníkmi. Taktiež spomeňme (ešte stále) nového basáka Stanislava Pavlíka zo SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, ktorý výborne zapadol medzi obvyklé gitarové duo – prevažne sólujúceho Aleša Vilingra a čerstvo ostrihaného mladíka Honzu Tlačila.
V setliste nám páni ponúkli pár zásekov z poslednej dosky "Tamaší no Jama", najväčší priestor však dostalo CD "Epigrammata" s vrcholom v podobe "Communio". Nechýbali ani funeral doomová "Libera Me", melodikou popretkávaná "Sea of Trees" a na záver už tradičná tutovka "Deep". Za mňa jednotka s hviezdičkou!

Inak musíme konštatovať, že aj keď je Vopice viac hospoda než plnohodnotný klub, zvukár dnes urobil kus práce a žiadna z kapiel v tomto smere nesklamala. Čo však nepotešilo, boli pridlhé zvučenia a postupne sa zväčšujúce zpoždění celého koncertu. Asi najviac sa to prejavilo na zvukovej skúške nasledujúcich FROWNING, ktorá nie a nie skončiť. Aká hudba, taká predohra… no výsledný efekt napokon stál za to.
 

Frowning


Východonemecký pohrebný sprievod FROWNING funguje len ako jednočlenný projekt, ale jeho zakladateľ Val Atra Niteris na prvý zahraničný koncert pricestoval posilnený o dvoch koncertných gitaristov. Sám sa chopil basy a do toho chroptil hlbokým growlingom. Kým dlhovlasý pán (z nášho pohľadu vpravo) sa staral o väčšinu melódií, krátkovlasý kolega na druhej strane ho doprevádzal hradbami ultra-pomalých riffov. Žiaľ bez živého bubeníka, keďže bicie boli pustené len zo samplov. Dĺžka ponurých skladieb bola ukrutná, niektoré s pribúdajúcim časom pôsobili až uťahane, napriek tomu nám trojica stihla zahrať až šesť kompozícií. Všetky sa držali žánrových mantinelov funeral doomu, viac-menej neponúkli nič inovatívne, a predsa vzdali úctu tomuto úchvatnému štýlu.

Setlist:
The Sound Of Abandonment, Encumbered By Vermin, Of Void
Corrode From A Dream, Murdered By Grief, Ad Finem


PANTHEÏST jakožto headliner dlhého večera, sa napokon dostavili na scénu symbolicky s úderom polnoci. Zakladateľ a jediný pôvodný člen, Kostas Panagiotou, v civile pôsobil dojmom usmiateho pána s prešedivelými vlasmi. Na pódiu sa však premenil na temného kazateľa v dlhom plášti a s obrovským krížom, aby nás previedol svojou zádušnou omšou. Dnes už britská „zaDoomaná“ formácia dorazila do Prahy vo štvorici – len s jedným gitaristom, ktorý mal plné ruky práce, ale na predvedenej hre nebolo znať žiadne nedostatky. Drtivé riffy, lahodné melódie a dokonca aj sóla boli zahrané s patričnou ľahkosťou.
Kapela síce vychádza z klasických žánrových postupov, tie však obzvláštňuje samotný Kostas, ktorý v pozícii lídra obstaráva keyboard i vokály. Práve klávesy oddeľujú PANTHEÏST od zbytku funeral doomového sveta a sú takpovediac hlavným nástrojom ich tvorby. A keď hradby pomalých gitár stíchli, vtedy najviac vynikli prepracované klavírne momenty, za ktoré by sa nehanbil kdejaký svetový skladateľ. Podobne to bolo s vokálmi – Kostas umne kombinoval typický deathový growling s čistými, epickými, takmer až hymnickými spevmi.

Setlist:
Control & Fire, Wilderness, The Loss Of Innocence
O Solitude, Strange Times, Be Here
 

Pantheist


Majestátne kompozície vás ľahko mohli preniesť do stavu hypnózy. Či už to bolo pri dvoch novších skladbách (z poslednej dosky "Closer To God"), alebo pri spomienke na kapelné začiatky v podobe "O Solitude". Medzitým pán frontman spomínal na dva prastaré koncerty PANTHEÏSTu v Prahe. Odozva publika bola priam nadšená (rovnako ako po celý večer) a dokonca sa našlo pár pamätníkov, ktorí tieto dávne časy zažili. Úprimná radosť na oboch stranách, ktorá vyvrcholila špeciálnym prídavkom v podobe "Be Here" – o niečo prístupnejší a predsa nádherný song. 90 minút ubehlo ako voda, až nastal čas vyjsť do chladnej noci, ktorá vkusne korešpondovala s atmosférou dnešného koncertu.


Sečteno a podtrženo:
Jedinečná hudobná udalosť, akou bol Funeral Imperial Feast, by si zaslúžila výraznejšiu divácku účasť než približne 80 fanúšikov. Alebo práve naopak? Hudba, ktorú nám naši dnešní hostia odprezentovali, patrí medzi menšinové aj v rámci metalu. Na druhej strane, podobne ladené formácie u nás hrávajú veľmi zriedka, a treba si ich vážiť. Vedia to aj samotné kapely (obzvlášť tie zahraničné) a či už ide o PANTHEÏST alebo FROWNING, na jednotlivých protagonistoch bolo vidieť, ako veľmi si vážia každú podporu… bez ohľadu na to, koľko ľudí ich koncert navštívilo. A to si na nich nesmierne cením.


Za udelenie akreditácie ďakujeme Khaaoscope Musick a Obscure Promotion.


FOTO: Kristýna S. / KupferKris_Foto

Informácie o koncerte

Názov: Funeral Imperial Feast – nová doomová akce

Dátum: 01.04.2023

Miesto: PRAHA - Modrá Vopice

Kapely: PANTHEÏST - Funeral doom metal (UK)
FROWNING - Funeral doom metal (DE)
ET MORIEMUR - Atmospheric doom/death metal (CZ)
GOSPEL OF THE FUTURE - Sludge/doom metal (CZ)
NÁMÖL - Bestial death/doom metal (CZ)
BORNE BY TEMPEST - Pre-historic ambient (CZ)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-04-05 18:43:48

Prečítané: 1036x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie