GHOST otestovali novú pražskú halu

GHOST otestovali novú pražskú halu

Švédska heavy rock/metalová formácia GHOST sa v posledných rokoch vyšvihla do takých rozmerov, že by bola škoda nenavštíviť ich pražský koncert. Zvoliť za miesto činu najväčšiu halu nového multifunkčného priestoru O₂ universum bolo už len malým bonusom. A spomeňme tiež dve predkapely, ktoré určite nemali byť len do počtu.


Tak aj bolo! Otvorenie nedeľného večera si zobrali na starosť ďalší Švédi, TRIBULATION, ktorí to odpálili krátko po 18:30. Zaškatuľkovať ich hudbu nie je práve jednoduché. Z pódia to znelo ako tvrdší heavy metal s malými odbočkami do melodeathu, temnejšou atmosférou, čiastočne psychedelickými náladami a najmä neprepočuteľným „harsh“ vokálom frontmana Johannesa Anderssona. Stretol som sa i s označením black 'n' roll - vcelku trefné. Gitaristi ponúkli celkom slušné riffy, výborne sa dopĺňali a jeden z ich stíhal na pódiu aj podivne tancovať. Z môjho pohľadu vynikli najmä pomalšie skladby v druhej polovici setlistu. Jeho gro tvoril stále aktuálny album "Down Below", ktorý patrí v tvorbe TRIBULATION medzi tie mäkšie diela.
Celkovo veľmi solídny začiatok a rád si túto štvoricu pozriem aj na nejakej menšej klubovke - s dlhším programom.

Ako druhí v poradí sa predstavili ALL THEM WITCHES z amerického Nashville. V tomto prípade sa výrazné žánrové experimenty nekonali; trojica predviedla viac-menej len jednu hudobnú tvár, ktorej sa držala. Tou bol poriadne podladený stoner rock s výrazným oparom psychedélie. Na docielenie bahenného zvuku stačila súhra jednej gitary s basou, občas sa objavili drobné metalové vplyvy. Výsledok zrejme neurobí dieru do sveta, po niekoľkých songoch sa u mňa dostavila nuda, no každý vnímame hudbu inak a chápem, že fanúšikovia tohto štýlu museli byť spokojní. „Strigy“ dnes však pokojne mohli hrať ako prvé.

Bez ohľadu na poradie mali všetky tri zoskupenia čosi spoločné, a tým je akási tajomná aura, ktorá vyžarovala z ich hudby.
A napokon po obligátnom čakaní: milovaní i nenávidení GHOST. Hala bola počas prestavby pódia takmer plná - účasť odhadujem na necelých 4000 hláv. Počas intra ešte scénu zahaľovala gigantická plachta, tá sa následne efektne zosunula na zem a kapela už bola nastúpená, aby o chvíľu spustila úvodný hit "Rats". Ikonický frontman Tobias Forge alias Cardinal Copia len spustil prvé tóny a fanúšikovia boli nadšení. Pred sebou mali veľkú kapelu na zaujímavo nadizajnovanom pódiu. Cardinala obklopuje partia kapelníkov vystupujúcich s rovnakými maskami a dokonca pod jednotnými menami - Nameless Ghoul. Na stejdži sa ich pohybovalo dohromady sedem, z toho až traja gitaristi a dvaja klávesáci. O zohratosti nebolo pochýb, každý si plnil svoju funkciu. Gitaristi umne spolupracovali, najmä keď sa pri sólach každý z nich postavil na jeden kraj pódia. Spoločne sypali do publika jeden hit za druhým a dav ľudí radostne spieval s nimi.GHOST aktuálne brázdia Európu v rámci "The Ultimate Tour Named Death", ktoré sa neviaže k žiadnemu konkrétnemu CD, skôr len pripomína všetko podstatné, čo doteraz vydali. V setliste zazneli zásadné kúsky ako "Cirice", "Dance Macabre", či "Year Zero" vyvolávajúca splodencov Pekla. Došlo aj na "Mary on a Cross" z nového EP-čka; z pomalších vecí zasa spomeňme zasnenú "He Is", ktorá bola jedným z vrcholov večera. Nechýbalo ani zopár inštrumentálnych skladieb, pri "Miasma" nás dokonca pobavil pápež hrajúci na saxofón. Na druhej strane ma nudili až pridlhé medzihry (či už na klávesoch alebo gitarách). Samotná produkcia však bola mohutná, pódiová show veľkolepá a ani nie príliš gýčová. Zvuk sa pár minút vylaďoval, no napokon znel čisto a poriadne šťavnato; párkrát sa k „slovu“ dostala pyrotechnika, v závere vystrelili aj konfety.
A čo samotný Cardinal Copia, tvorca a mozog celého GHOSTu? Ten sa noblesne prechádzal po scéne, za celú show vystriedal tri kostýmy (začal v červenom, neskôr prešiel na biely a koncert napokon zakončil v čiernom), samozrejmosťou bola maska a… ak teraz čakáte kritiku spevu, nedočkáte sa. Vokály, neraz podporené ktorýmsi z družiny Nameless Ghoulov, boli odspievané bez výraznejšieho zaváhania. Skôr mi vadili dlhé príhovory. Nebolo ich priveľa, ale keď už, Papa Emeritus (ako ho svet poznal donedávna) ma svojimi rečami o tom, ako je nasledujúca skladba „heavy“ a ako nám má poštekliť kozy, dosť iritoval. Cez tieto drobné nedostatky, no najmä množstvo skladieb, sme napokon doputovali k záveru, ktorý kapela kupodivu nepredelila obligátnym „koniec→ útek do backstage→ návrat a povinný prídavok“, ale po krátkom čakaní rovno nadelila ďalšiu koncertnú tutovku "Square Hammer", ktorou sa s nami definitívne rozlúčila.


Zhrnutie: GHOST už dávno nie sú „len“ rock/metalisti so satanskou tématikou. Rastú z albumu na album, s narastajúcou slávou im pribúda stále viac fanúšikov („true metalisti“, ktorým Švédi ležia v žalúdku, sú zanedbateľní) a v Prahe ma až prekvapilo, aké veľké množstvo oddaných tu majú. Bolo to vidieť na množstve tričiek, nadšených reakciách davu, pár jedincov sa dokonca pokúsilo o kostým Papa Emerita. To len zdôrazňuje renomé švédskej formácie a keďže tá nesklamala ani na pódiu, hlásime ďalší koncert s prívlastkom „pamätný“. Pochvalu si zaslúži aj nové O₂ universum - verím, že si v tomto priestore vychutnáme ďalšie kapely, ktorým je Forum Karlín už primalý!

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre LiveNation CZ.


FOTO: Aneta Dopitová (1-7)Clau Di (8-14)Marcus Dieckmann (15-18)

Informácie o koncerte

Názov: GHOST otestovali novú pražskú halu

Dátum: 01.12.2019

Miesto: PRAHA - O₂ universum

Kapely: Ghost (SWE)
All Them Witches (USA)
Tribulation (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-12-04 19:04:39

Prečítané: 1460x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie