GORGUTS, PSYCROPTIC, Dysrhythmia, Nero di Marte

GORGUTS, PSYCROPTIC, Dysrhythmia, Nero di Marte

V utorok 12.4. mal každý priaznivec kvalitnej extrémnej hudby o program postarané. Do Bratislavy zavítali kanadskí Gorguts, Dyshrythmia a posily v podaní talianskych Nero di Marte a austrálskych Psycroptic.

Pomaly zapĺňajúce sa priestory Randalu rozozneli tóny otvárajúcich talianov Nero di Marte, ktorí minulý rok vydali svoj posledný opus „Derivae“, už tretí v poradí. S rovnomenným druhým albumom, ktorý vyšiel v roku 2013, sa im podarilo rozvíriť hladiny extrémneho experimentálneho metalu a tento status si držia aj na novinke. Čo sa koncertu týka, kapela je bezchybná rovnako na pódiu, tak aj na nahrávke. Času však mnoho nedostala a vzhľadom k minutáži jednotlivých skladieb, nestihli viac ako štyri songy. Ťaživá, ale zároveň melodická atmosféra sálajúca z ich piesní pohlcovala priestory klubu a určite naplnila očakávania priaznivcov a hádam presvedčila aj budúcich fanúšikov. Taliani, ktorí vyzerali ako na výmennom pobyte cez Erasmus, podali veľmi presvedčivý výkon, klobúk dole.

Nasledujúca Dysrhythmia sa skladá z dvoch štvrtín Gorguts, čo je takou malou predzvesťou blížiacich sa magických minút hudby. A tak aj bolo. Div človeku mozog neexplodoval. Hráčsky bezchybné a unikátne výkony všetkých zúčastnených ohromili určite nejedného diváka. Všetci členovia majú za sebou nespočetné množstvo vynikajúcich projektov a ich schopnosti sú dych vyrážajúce. Dysrhythmia existuje už pomaly dve dekády a kapela vydala niekoľko albumov. Jedná sa o inštrumentálne kompozície v duchu rytmických a tonálnych zverstiev, ktoré sú však veľmi precízne pospájané a úchvatne prevedené. A to samozrejme platí aj o živom vystupovaní, skutočný pokrm pre uši i pre oči. Šesť strunová basgitara Collina Murstona zvukom najviac pripomína asi praveké monštrum a gitarový zvuk Kevina Huffnagela mu vlastne nemôže dynamikou konkurovať, ale sekunduje mu úžasne svojským "zachrípnutým" prízvukom. Bubeník Jeff Eber vyzeral, že koncert improvizoval a možno to tak aj bolo, aj tak by to bolo veľmi komplikované postrehnúť. Zazneli aj nové skladby, takže možno sa dočkáme nového materiálu, už teraz sa teším.

Austrálski Psycroptic v Bratislave nehrali po prvýkrát a na scéne technického death metalu nie sú tiež žiadnymi nováčikmi. Kapele vypomáhal na turné za mikrofónom Jason Kayser, spevák amerických Origin a úlohu frontmana zvládal s ľahkosťou motýľa a hlasom netvora. Súrodenecké duo Haleyovcov je naozaj na pohľadanie a neortodoxné gitarové virtuózstvo Joea zvýrazňovalo nekompromisné mlátenie do súpravy jeho bratom Davidom. Kapela predviedla krátky prierez tvorbou, ktorý adekvátne vykresľuje svojský štýl kapely plný chytľavých a krkolomných riffov, burácajúcich bicích a železnej basgitary. Kapela stavila hlavne na ostatný eponymný zárez a otvárajúca „Cold“ je vynikajúci spôsob ako rýchlo a bezbolestne strhnúť náplasť. A pri takej (Ob)servant bol pod pódiom už náležitý kotol. Kapela je technicky neuveriteľne zdatná a muzikálne i cez svoju komplexnosť silne nákazlivá a nenechá vás chladným. Ak ste ešte nemali možnosť, určite si túto kapelu vyskúšajte naživo.

Nuž a záver patril hviezdam večera, kanadským technickým avantgardistom vystupujúcim pod značkou Gorguts. Pri vyslovení tohto mena sa zježia chlpy na tele asi aj tým najotrlejším priaznivcom extrémneho žánru. Hudba Gorguts vskutku dokáže vyvolávať nepríjemné pocity a trúfam si povedať, že človeku dokáže priblížiť, čo to znamená trpieť ťažkou psychózou. Je komplikované definovať, čo presne sa deje v momentoch, keď je kapela na pódiu, ale hraničí to s extatickým stavom.

Hudba Gorguts je rovnako pozdvihujúca ako zlovestná. A štvorica, v ktorej popredí stojí Luc Lemay, toto všetko dokáže sprostredkovať naživo exemplárnym spôsobom. Úžasné predstavenie plné hudobného predstavenia z inej dimenzie prinieslo skladby z albumov „Obscura“, „From Wisdom to Hate“ či ostatného „Colored Sands“, ale najmä prinieslo živé prevedenie očakávaného EP „Pleiades Dust“ v celej svojej dĺžke. „Pleiades Dust“ je vlastne jedna jediná skladba (i keď rozdelená do viacerých stôp) o dĺžke čosi cez 30 minút. Ťažko vstrebateľné sústo, ale o to nádhernejšia absorbácia. Predstavenie Gorguts bolo úžasným vyvrcholením večera, ktorého dojmy som utrieďoval ešte aj nasledujúce dni.

Koncert splnil všetky očakávania, takto silná zostava pokope sa nevidí každý deň a o to viac je mi cennejšia. Všetci zúčastnení sa ukázali v perfektnej forme a i keď návštevníkov mohlo byť viac, celkovo sa jednalo o jeden z najlepších extrémnych koncertov tohto roka v našom hlavnom meste.  

 

Foto: Mišo Patz

Informácie o koncerte

Názov: GORGUTS, PSYCROPTIC, Dysrhythmia, Nero di Marte

Dátum: 12.04.2016

Miesto: Bratislava, Randal Club

Kapely: GORGUTS, PSYCROPTIC, Dysrhythmia, Nero di Marte

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2016-04-23 00:00:00

Prečítané: 1083x

Autor: Tomáš Švonavec

Tomáš Švonavec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie