Guttural Gore Grind Mafia 10

Guttural Gore Grind Mafia 10

Desiaty ročník festivalu Guttural Gore Grind Mafia už tradične priniesol do Ostravy line-up zostavený z pestrej zmesi extrémneho metalového undergroundu. Organizátor festivalu Anxur ju opäť zostavil z výberu známych ako aj menej známych mien. Štýlovo sa jedná o mix gore grindu, grind coru, death metalu, no vždy sa na akcii objavia aj kapely holdujúce crustu, slamu či thrash metalu. Nechýbali ani vystúpenia kapiel, ktoré sa na scéne dlhé roky neobjavili a pripravili si preto pre návštevníkov festivalu exkluzívne sety. Som rád, že akcia tento rok prebehla len v domovskom klube Barrák a nebolo preto prebiehať z klubu do klubu.

Piatkový program odštartovala domáca kapela KURVA, o ktorej som veľa informácií nemal a dodnes ani nemám. Od prvých tónov bolo však jasné, odkiaľ čerpajú inšpiráciu pre svoju tvorbu. Priamočiary crust s rock´n´rollovou rytmikou miestami evokoval legendu domácej scény MALIGNANT TUMOUR. Zároveň však boli v ich sete aj momenty, kedy sa odpútali od tejto škatuľky a vtedy zneli omnoho zaujímavejšie. V tejto polohe mi trocha pripomenuli zlatú éru amerických blackerov NACHTMYSTIUM, v časoch keď už ale s bm nemali veľa spoločného. Celkom príjemný rozbeh festivalu.

Poľská kapela PLANET HELL produkuje progresívny death metal so zaujímavým konceptom inšpirovaným dielom spisovateľa a futurológa Stanisława Lema. Štvorica muzikantov odetá do rovnošiat s výložkami evokujúcimi akýsi vesmírny program podala solídny set, no niečo tomu chýbalo. Asi najviac mi absentovala vesmírna atmosféra, ktorú by som od takejto kapely očakával. Počas ich setu som mal skôr pocit, že počúvam mix MORBID ANGEL a CARCASS, kvalitatívne nedosahujúci svoje vzory. Miestami zbytočne komplikovaná a ťažko čitateľná hudba by potrebovala prejasniť a vymaniť sa z kŕčovitosti. Táto kapela v sebe potenciál určite má, no mňa dnes neoslovili. Treba však uznať, že po inštrumentálnej stránke podala kapela kvalitný výkon.

Podľa pôvodného plánu mali teraz vystúpiť moji rodáci z Banskej Bystrice ACID FORCE. Tí však na poslednú chvíľu svoje vystúpenie zrušili, kvôli zdravotným problémom jedného z  členov. Konkrétne malo ísť o speváka, ktorý úplne stratil hlas. Zúriaca chrípka na Slovensku zasadila aj druhý úder do piatkového programu a svoju účasť odvolali aj ČAD. Až teraz sme pochopili, prečo sa začiatok akcie presunul o hodinu neskôr. Nasledujúci VIOLENT FAILURE nám však napravili chuť po týchto nepríjemných správach. Kapela síce netvorí nič originálne, no ich hlavnou devízou je bezprostrednosť a ťah na bránu. Títo Fíni drtia poctivý old school grind core so všetkým, čo k tomu patrí. Ukričaný vokál sa strieda s murmurom, grind core si podáva ruky s death metalom a tempá sa striedajú ako na bežiacom páse. Pomedzi skladby zabával publikum najmä hispánec Johnny Bleeding Maddox, ktorý so svojím afektovaným hlasom deklaroval heslá, ktoré radšej ani nebudem prekladať. Svojím spôsobom kapela produkuje primitívny grind, no ich hlavnou devízou je atmosféra, akú vedia na koncertoch vytvoriť.

Nasledujúcich MINCING FURY AND G.C.O.Q.D. asi netreba nijak zvlášť predstavovať.  Minulý rok vyšiel kapele nový album "Thousand Years of Emptiness" a dnes sme si z neho vypočuli aj niekoľko ukážok. U mňa sa táto kapela zapísala najmä svojimi živými vystúpeniami. Títo páni vedia na pódiu rozprúdiť neskutočný kolotoč a vy nestíhate sledovať, kde sa kto práve nachádza. Nechýbali ani tradičné infantilné tančeky, grimasy, výlety medzi publikum a váľanie sa po pódiu. Presne o tom sú ich vystúpenia a dnes opäť nesklamali. No treba jedným dychom dodať, že muzika nie je len podmaz k tomuto šialenému predstaveniu. Ich skladby majú poriadny drive, nechýbajú v nich vtipné momenty, chytľavé gitarové riffy a celé je to skvele skombinované. Je to proste kapela, ktorú chceš mať na svojom festivale.

Prvým exkluzívnym koncertom festivalu boli PURULENT SPERMCANAL. Skupina sa prebudila z niekoľko ročného spánku a toto bol ich prvý koncert po dlhých rokoch. Skupina sa nám predstavila v zložení Kokeš (HAVE THE MUNCHIES) - bicie, Maro (ex-MALIGNANT TUMOUR) - gitara, Kubis (ex-RUBUFASO MUKUFO) - basgitara a Milaň (ex-CARNAL DIAFRAGMA) - spev. Svoj set postavili hlavne na staršej tvorbe, no predstavili aj celkom nové skladby. Drevný gore-grind v podaní PS jasne odkazuje na starú školu tohto štýlu. Z ich hudby je cítiť poriadnu špinu a hnus, ktorý je pre tento žáner typický. Hudobníci si užívali svoje vystúpenie na plno a bolo zjavné, že im to už chýbalo. Znalcov žánru mimoriadne potešila prítomnosť speváka Milaňa, ktorého spev je poriadne chorobný. Ako mi prezradil pán Líška ide o speváka, ktorého vokál sa radí medzi elitu gore grindu.

V tejto chvíli mali vystúpiť ČAD, no nečakane ich organizátor nahradil Fínmi VAPAHTAJA. Tí si preto zahrali na festivale hneď dva krát, pretože pôvodne mali hrať len v sobotu. Na pódiu sa objavil opäť Johny Bleeding Maddox, no najväčšiu pozornosť pútal takmer dvojmetrový obor Janne Pena Penttinen. Imidž futbalového rowdie, šialený výraz tváre a poriadne nasratý vokál robí z tohto speváka neprehliadnuteľnú postavu tejto kapely. Skupina hrá energický mix grind coru, punku, thrash metalu či crustu a v textoch sa venuje sociálnym témam ako bezdomovci, obchod s orgánmi a podobne. Hudobne síce nešlo o nič prevratné, no všetko to nahradili nasadením, energiou a skvelou náladou. Na pódiu headbangovala aj spevákova dcéra, ktorej mohlo byť tak pätnásť, šestnásť rokov. Janne zapájal do vystúpenia aj fanúšikov, s ktorými sa delil o svoje vokály. Texty skupiny sú v ich rodnom jazyku, ktorý ja osobne zbožňujem. Vždy keď ho počujem v kombinácii s tvrdou gitarovou hudbou, niečo vo mne ožije. Celkovo hodnotím ich vystúpenie veľmi kladne a ich snahu patrične ocenilo aj početné osadenstvo klubu.

Poslednou skupinou dnešného večera boli poľskí UNBORN SUFFER. Kapela produkuje grind core mixnutý brutal death metalom a ich hudba má svoje nesporné kvality. Svoju produkciu sa snažili oživiť rôznymi intrami, pripomínajúcimi soundtracky k historickým bojovým filmom. Ja osobne by som tieto elementy vynechal, pretože trochu rozbíjali atmosféru ich koncertu. Napriek tomu bol ich set zaujímavý a bol som rád, že som patril k hŕstke divákov, ktorých neodradila neskorá nočná hodina ich vystúpenia. UNBORN SUFFER odohrali poriadne extrémne vystúpenie a je škoda, že ich nepodporilo väčšie množstvo fanúšikov. Basgitarista Sławomir Kocikowski drtil svoj nástroj počas celého vystúpenia zásadne len prstami (v rátane slapovania) a zaujímavosťou bola aj deväťstrunná Ibaneza speváka Damiana Bednarskeho. Ten sa rozhodol na záver koncertu zoskočiť z pódia a prebehnúť sa pomedzi zbytok osadenstva klubu. To sa mu však nakoniec stalo osudným, pretože sa pošmykol na klzkej podlahe a spadol pod nohy driemajúceho fanúšika, ktorý musel mať hodne zaujímavé prebudenie. Jeho nástroj následne vydával dosť industriálny sound a pád mu zjavne neurobil dobre.

Sobotný program štartoval už o tretej hodine a prvým bodom programu boli pražskí CONGENITAL ANOMALIES. Skupina hrá nekompromisný brutal death metal s prvkami slamu. Aktuálne pilne pracujú na svojom treťom albume a dnes sa nám tradične predstavili vo štvorici bez bubeníka, ktorého post už roky nevedia obsadiť. Ich hudba je poriadne masívna, plná technických riffov a gutturálneho spevu. Ten má na starosti Jaro Stanko, známy tiež z kapiel ako ENEMA SHOWER či POTHEAD. Časté striedanie tempa robí ich produkciu mimoriadne dynamickú a brutálna atmosféra ich piesní vás rozdrví svojou intenzitou. Škoda, že v klube sa život ešte len rozbiehal, pretože toto vystúpenie by si zaslúžilo väčšiu podporu. Nehovoriac o tom, že fanúšikovia si držali od pódia dištanc, čo je zvláštny fenomén metalových koncertov.

Následne vystúpili na pódium opäť Fíni VAPAHTAJA. Keďže zahrali prakticky totožný set ako v piatok, je zbytočné to tu opäť rozoberať.

BRUTALLY DECEASED sú v súčasnosti uznávaným pojmom na českej metalovej scéne. Kvalitný death metal zahalený do typicky švédskeho zvuku majú prepracovaný do posledného detailu a to platí aj pre ich koncerty. Ich posledný album "Satanic corpse" je typickou ukážkou európskeho death metalu svetovej úrovne. Dlho som tejto kapele nevedel prísť na chuť, no dnes je tento môj postoj až nepochopiteľný. Vplyvy kapiel ako ENTOMBED či DISMEMBER by zaregistroval aj hluchý, no chalanom to proste hrá na výbornú. Na ich set už prišlo omnoho viac ľudí, no opäť si zachovávali odstup od pódia a nechápem prečo. Ja som si vystúpenie BD užil a som rád, že ich organizátor dotiahol na túto akciu. 

CARNAL DIAFRAGMA si pripravila pre svojich fanúšikov exkluzívny set, ktorý bol prierezom ich histórie. Oslava dvadsiateho výročia existencie si to priam žiadala. Na pravej strane pódia roztiahli bielu plachtu, kde premietali archívne materiály z histórie skupiny. Svoj set odštartovali aktuálnou tvorbou, reprezentovanou albumom "Grind Restaurant Pana Septika". Následne privítali na pódiu už spomínaného Milaňa, ktorý pokrstil toto CD. Prevzal od Kina (BBYB) mikrofón a začal sa výlet do hudobnej minulosti kapely. Následne sa na pódiu prestriedalo hneď niekoľko bývalých hudobníkov, ktorí v tejto kapele kedysi hrávali. Ak by som mal porovnať staršiu tvorbu od novších kusov, rozdiely tam bez debaty sú. Hudobne mi možno viac sedí tá novšia tvorba, ale ten vokál dáva Milaň fakt poriadne hnusný a dosť svojský. Pod pódiom to už poriadne vrelo a atmosféra festivalu začala konečne gradovať.

Na holandských TEETHGRINDER som sa mimoriadne tešil, pretože ich posledná doska "Nihilism" má neskutočné grády. Pred dvoma rokmi v Prahe som ich na Fekal Party nedal, no dnes nič také nepripadalo do úvahy. Vystúpenie odštartovali pomalšou skladbou "Somnanbulant", čo však bola len predzvesť apokalypsy. Na pódiu mi pripadali ako smečka hladných vlkov, ktorý dobiedzajú do svojej obete bubeníka. Potom však obrátili pozornosť smerom k publiku a spustili totálne peklo. Výbušná zmes grind coru, powerviolence, crustu a  black metalu má v sebe energiu atómovej pumy. Naozaj najvýstižnejšie slovo opisujúce ich hudbu je apokalypsa. Je úplne zbytočné sa tu ďalej rozpisovať o ich koncerte, to treba zažiť. Mimochodom tento rok budú opäť hrať na "fekálke", ktorá by mala byť úplne posledná. Tak ich nepremeškajte, stojí to za to. Pre mňa jeden z vrcholov festivalu.

Ďalším comebackom festivalu bolo vystúpenie MELANCHOLY PESSIMISM. Kapela mala pauzu od roku 2008, aj keď je pravda, že posledný album im vyšiel v roku 2010. Dostali k dispozícii hodinový priestor a ponúkli svojím fans, nech si sami zostavia setlist vystúpenia. Nebudem nič predstierať, mňa ich vystúpenie ničím neoslovilo a ich old school death metal mi pripadal nudný. To je asi tak všetko, čo by som dodal k ich koncertu.

Poliakov ANTIGAMA som videl naživo hneď niekoľkokrát a nesklamali ani dnes. Základom ich tvorby je energický grind core so silnou príchuťou napalmu. No pri pozornejšom počúvaní možno vystopovať v ich tvorbe aj trochu invencie a jemnú príchuť niečoho "voivodovského". Niekto by mohol povedať, že len vykrádajú svoje vzory a v podstate by sme mohli s týmto názorom súhlasiť. No zároveň v ich hudbe cítiť, že sa snažia hľadať vlastné chodníčky a tak sa vymaniť z tohto kruhu. Druhou vecou sú ich koncerty, ktoré majú zmáknuté a vedia vytlačiť zo svojej hudby poriadne bomby. Za mňa určite spokojnosť.

Hlavné hviezdy LENG TCH´E z Belgicka si svoj status bez debaty zaslúžia. Ich "metalogrind" core má poriadne gule a naživo funguje ešte výraznejšie ako z nahrávok. Spevák skupiny Serge Kasongo je frontman ako sa patrí a celý večer nás skvele bavil. Zdôraznil, že sme si všetci rovní a oni sú tiež len fanúšikovia hudby s tým rozdielom, že hrajú v kapele. A následne sa podľa toho aj odvíjalo celé ich vystúpenie. Nebol absolútne žiadny problém vyliezť si na pódium a zaspievať si spolu s týmto sympaťákom. LENG TCH´E zámerne povyberali zo svojej tvorby tie rýchlejšie kusy, aby tak dostalo ich vystúpenie väčšie grády. Fanúšikov dostali do poriadnych otáčok a ku koncu ich na pódiu bol celkom slušný počet. Fantastická show, ku ktorej nemám čo dodať. To čo sa im stalo v noci, si rozhodne nezaslúžili. Ale k tomu sa dostanem až na záver reportu.

Hentai gore grind reprezentovaný trojicou JIG-AI má silné meno v českom undergrounde. V posledných rokoch výraznejšie nekoncertovali a preto ich koncert možno považovať tiež za výnimočný. Samovražedný samuraji to roztočili na plné obrátky a postupne valcovali ostravské publikum. Typicky severský zvuk gitár, výrazný prasačí kvikot a besniaca rytmika, to sú a vždy boli JIG-AI. Dokonale zohratá trojica predviedla suverénny výkon hodný svojho mena. Popri hraní títo páni stíhajú poriadny headbanging a samostatnou kapitolou sú grimasy gitaristu Braina. Hodne vydarené vystúpenie.

Old school grind core v podani PSYCHONEUROSIS mi dnes večer až tak nesadol. Trojica ostrieľaných bardov sa snažila čo to dalo, no ich hudobná produkcia na mňa nepôsobila blahodarne. Možno nabudúce.

Poslednou kapelou festivalu boli bratislavskí SPERM OF MANKIND, ktorí nakoniec ako jediní reprezentovali našu scénu na tejto akcii. Po menších technických problémoch spustili svoj set a napumpovali do nás svoj groovy gore grind. Valivé rytmy poprepletané hutnými gitarovými riffmy a dunivou basgitarou podali svojim typickým štýlom, ktorý je na scéne ojedinelý. Spevák Roman aj s pomocou pitch shiftera dokonale "hnusil" ich hudobný podklad a spolu tvorili jeden energický celok. Na setliste vystúpenia nechýbali hity ako "Hammer", "Cum 41", "Only ball torture" či cover od HAEMORRHAGE "Apology For Pathology". V ňom sa opäť zaskvel Potkan na husliach a tento nástroj v jeho rukách neskutočne ožíva. SPERM OF MANKIND dnes podali výborný výkon a ukončili jubilejný desiaty ročník festivalu Guttural Gore Grind Mafia.

V nedeľu ráno som si na našej ubytovni zapol tablet a hneď na mňa vyskočila veľmi nepríjemná správa z tábora kapely LENG TCH´E. Tým totiž do rána kompletne vyrabovali dodávku, kde mali svoje nástroje a aparát. Po odchode z ubytovne sme zistili, že táto dodávka bola zaparkovaná presne pred našou ubytovňou a už to tam riešili policajti. Preto na záver pridávam zoznam vecí, ktoré boli kapele odcudzené. Je totiž možné, že páchatelia sa budú snažiť predať veci v okolitých krajinách t.j. Poľsko či Slovensko. Ak by ste niečo z tohoto vybavenia zaregistrovali ako predajný artikel v bazároch (či už na nete alebo kamenných), kontaktujte českú políciu alebo samotnú kapelu.

ESP Viper guitar (black)

Bogner Uberschall amp

Musicman Stingray bass guitar (black w/ maple neck)

Gallien Krueger 1001 RB-II amp

Sansamp Bass driver pedal

Darkglass B3K pedal

Boss tuner pedal

Korg tuner pedal

Radial JDX

Pearl Demon Drive drum pedals

Roland TM-2 trigger module

+ množstvo tričiek a hudobných nosičov

 

Rozšírená fotogaléria - https://www.flickr.com/photos/101601909@N07/albums/72157693702424375

Informácie o koncerte

Názov: Guttural Gore Grind Mafia 10

Dátum: 16.02.2018 - 17.02.2018

Miesto: OSTRAVA - Barrák Music Club

Kapely: KURVA, PLANET HELL , VIOLENT FAILURE , MINCING FURY AND G.C.O.Q.D. , PURULENT SPERMCANAL, VAPAHTAJA, UNBORN SUFFER, CONGENITAL ANOMALIES, BRUTALLY DECEASED , CARNAL DIAFRAGMA , TEETHGRINDER, MELANCHOLY PESSIMISM, ANTIGAMA, LENG TCH´E , JIG-AI , PSYCHONEUROSIS, SPERM OF MANKIND,

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-02-21 22:26:24

Prečítané: 3659x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie