HIM sa rozlúčili s Prahou dôstojne

HIM sa rozlúčili s Prahou dôstojne

Milovaní i zatracovaní - svetoznámi fínski romantici HIM oznámili, že svoju úspešnú kariéru čoskoro ukončia. Či je to pravda, alebo len marketingový ťah, to zistíme čoskoro. Isté však je, že rozlúčkových koncertov v rámci "Farewell Tour" bolo pre Európu pripravených len niekoľko. Praha pripadla na 2. decembra 2017 a hoci bola vypredaná už niekoľko mesiacov dopredu, v oný sobotný večer sme na tejto seanse nemohli chýbať.
 

Miestom činu bola vychytená, priestranná a na podobné akcie vhodne zvolená hala Forum Karlín. Publikum ju dnes možno nezaplnilo až po okraj (zopár nešťastníkov predávalo lístky na Facebooku ešte pár hodín pred koncertom), oficiálne čísla napriek tomu hlásia 3000 prítomných hláv. V dave bolo možné započuť celú plejádu rôznych európskych jazykov - Fíni jednoducho prilákali love metalistov z viacerých, nielen okolitých krajín.
Predkapelou večera boli viac-menej neznámi Američania BITERS. Tento nie príliš vhodne zvolený pokus o moderný rock 'n' roll, nedočkavých fanúšikov príliš nenakopol a popravde, pred HIM sa ani príliš nehodil.

Našťastie išlo všetko podľa plánu, hlavné hviezdy sa na stejdž dostavili presne o 21:00 a svoju show odpálili vo veľkom štýle. Spevák, frontman a líder kapely v jednej osobe, nezameniteľný Ville Valo vo svojej typickej čiapke, sa v úvodnej skladbe "Buried Alive By Love" ešte len rozohrieval a vyššie vokály neboli úplne ideálne, zato v nasledujúcich momentoch už naplno vynikol jeho povestný baryton, plný citových výlevov. HIMáci pod obrovským vyobrazením heartagramu servírovali jeden hit za druhým a fanúšikmi natrieskaná sála im to oplácala búrlivými ováciami. Najviac priestoru dnes dostali albumy "Razorblade Romance" a "Love Metal" (zhodne po štyri skladby), naproti tomu zaznelo veľmi málo z CD "Deep Shadows and Brilliant Highlights".
Celkovo sa setlist opieral najmä o staršiu tvorbu a postupne v ňom zazneli také zásadné pecky ako "Join Me In Death", "Your Sweet Six Six Six", "Heartache Every Moment", "Rip Out The Wings of a Butterfly", "The Sacrament", ale aj "In Joy and Sorrow" či "Gone With The Sin". Chýbala snáď len "Pretending". Na novšie veci reagovalo publikum o čosi chladnejšie, ale napríklad "Tears On Tape", "The Kiss of Dawn", ani "Bleed Well" naživo určite nesklamali.

Ville Valo sa nezabudol divákom niekoľkokrát prihovoriť, rozdával svoju charizmu na všetky strany a jeho spevácky výkon nenechal verných fanúšikov (a najmä fanynky) chladnými. His Infernal Majesty samozrejme nie je len o jednom členovi; Fíni pricestovali do Prahy v pätici. Na pódiu tak nechýbal dredatý gitarista Mikko "Linde" Lindström, ktorý sa prezentoval niekoľkými vkusnými sólami. V skladbe "Wicked Game" sa k nemu pridal i klávesák Janne "Burton" Puurtinen a následne Valo predstavil celú kapelu, vrátane basáka "Mige" Paananena a bubeníka "Kosmo" Krögera.
Po posledných tónoch piesne "The Funeral of Hearts" sa protagonisti odobrali na pár minút do backstage, aby sa o chvíľu vrátili a show mohla pokračovať. Coververzia klasiky "Rebel Yell" od BILLY IDOL zaznela v mierne tvrdšom prevedení a Ville si dokonca v jednom momente pozmenil text na „Six hundred sixty-six miles with you“. Všetko má svoj koniec a emóciami nabité vystúpenie fínskych náladotvorcov sa napokon skončilo pomalou, hypnotickou baladou "When Love and Death Embrace".

HIM svoj plánovaný dvojhodinový set skrátili o bezmála 15 minút a prítomným fanúšikom nadelili „len“ 21 zásekov. Publikum však opušťalo halu spokojné. Opäť sme sa presvedčili, že títo Fíni patria k najzásadnejším tvrdorockovým veličinám nového milénia. Nikdy neboli klasickým gothic rockovým, ani gothic metalovým telesom a usadili sa najmä v komerčných vodách, ich vplyv v hudobnom svete je však badateľný. A dnešný príjemný, miestami nostalgický večer bol dôkazom toho, že zostanú nezabudnutí.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: HIM sa rozlúčili s Prahou dôstojne

Dátum: 02.12.2017

Miesto: PRAHA - Forum Karlín

Kapely: ::
HIM - Love metal / Gothic rock (FIN)
BITERS - Rock 'n' roll (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-12-04 19:52:08

Prečítané: 2258x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie