Horrific Ressurection v Bratislave

Horrific Ressurection v Bratislave

S príchodom Veľkej noci sa uskutočnil v bratislavskej Fuge koncert s príznačným názvom HORRIFIC RESSURECTION. Ten prilákal do klubu slušný počet fanúšikov, no stále sa v ňom dalo normálne pohybovať. Táto večerná liturgia sa začala s miernym meškaním čo ale  nikomu nevadilo, keďže na druhý deň bol sviatok.

Pôvodne mali akciu otvárať DEATHLEHEM, o ktorých som nenašiel žiadne info. Najprv som narazil na kanadskú death metalovú kapelu, ktorá ale už nefunguje. Potom na mňa vyskočil nejaký heavy metal, čo vyzeral na poriadnu recesiu. Nakoniec som sa od organizátora dozvedel, že je to projekt basgitaristu z kapely ADACTA. Kapela sa ale akcie nezúčastnila a na poslednú chvíľu ich zastúpili pankáči KALIMERO z Trnavy. No nepredstavujte si nejaké rozmaznané decká s čírami a značkovým oblečením. KALIMERO hrajú drsný punk mixnutý hardcorom starej školy. Kapela sa s ničím nepárala a svoj set vybavila za dvadsať minút. Krátke surové skladby plné hnevu a agresie zneli akoby vychádzali z temných trnavských kanálov. Takýto punk som naposledy počul v 90. rokoch najmä na českej scéne. Po zvukovej stránke to bola riadna špina, ale nič iné by sa k tejto hudbe ani nehodilo.

2 MANKY HOOKERS AND A RACIST DWARF je tiež pomerne nové zoskupenie, v ktorom pôsobia známe tváre slovenského undergroundu. Názov kapely si vypožičali z filmu V Brugách a páči sa mi ich štylizácia. Mužskú časť kapely tvoria gitarista Lichtle (BETON)  a bubeník Holub (FYASCO) .Ženskú polovicu tvoria basgitaristka Tereza (FUNUS) a speváčka Claudia. Dnes sme ich videli v originálnom zložení, čo ale nebýva úplne zvykom. Skupina hrá surový crust punk reznutý disbeatom, ktorý je poriadne agresívny a nasratý. Najmä speváčka tomu dáva pekne špinavý charakter. Počas koncertu fajčila jednu od druhej a na jej hlase to aj cítiť. Celkovo vyzerá ako niekto, koho proste nechcete nasrať. A tak to má byť. Vonku majú osemskladbové demo, ktoré pochopiteľne tvorilo základ celého setlistu. Mňa asi najviac oslovila sklaba "Tsunami", ktorá odpovedá svojmu názvu. Krátke úderné skladby sú na deme doplnené elektronickými prvkami, ale naživo ich vynechávajú. Naživo to má poriadne kopať a provokovať. A presne tak na mňa ich hudba aj pôsobí.
 


Po krátkej pauze prichádzajú na pódium domáci BETON a odpália svoj set klasickou skladbou „Jama a kyvadlo“. Kapela sa dlhodobo profiluje ako crust punková formácia, ale ja tam cítim viac death metalu ako crustu. A to nehovorím o zvuku, ktorý je že čisté Švédsko. Potenciometre gitarového efektu BOSS HM2 natočené na maximum, poriadne nažhavené lampy aparátov a valivá rytmika tvoria kostru ich hudobnej produkcie. Mimochodom prednedávnom táto japonská firma obnovila výrobu tohto legendárneho efektu. A keď sa človek započúva do množstva súčasných deathových, grindových či crustových kapiel, nie je sa čomu čudovať. Z tohto špecifického zvuku sa stal časom trend na ug scéne, čo znie dosť divne. Ale tak to je na samostatnú kapitolu, poďme radšej späť ku koncertu. Chalani svoje domiešavače roztočili na plné obrátky a z reproduktorov sa na nás valila betónová láva v podobe piesní „Satanove rifle“ alebo „Slavjanská Káva“. Zahrali však aj novšie veci ako „Zombie Mustang Safari“, „Homeo Astralo Typecus“ alebo „Cymbál“. Vystúpenie BETONu znelo ako surový zvukový nájazd hordy primitívnych barbarov, ktorí oslávili predvečer úmrtia najvyššieho.
 


Pražská death metalová úderka SNĚŤ je kapela, o ktorej sa u našich susedov veľa píše a hovorí. Najväčšiu zásluhu na tom má ich debutový album „Mokvání v okovech“ a množstvo odohraných koncertov. Pamätám si ich z minuloročného Jozefstadtu a rozhodne ma nesklamali. Skupina produkuje old school death, ktorý vychádza z rannej tvorby skupín ako AUTOPSY, INCANTATION či NECROPHAGIA. Proste hniloba od vrchu až po spodok. Hudobný rozklad telesného tkaniva a postupné odumieranie s trvalými následkami. Musím skonštatovať, že v malom klube ako Fuga táto hudba vyznie omnoho lepšie. Tá energia nevyteká mimo klub a kumuluje sa v poslucháčoch. V niektorých menej a v niektorých až príliš, ale to k tomu patrí. Dôležitá je muzika, ktorú tvoria títo maníci. Nejde mi nespomenúť ich umelecké mená Krütorr, Hnisatel, Leproduktor, Ransolič a Řád Zdechlin. To je mimochodom tiež vychytávka, ktorá letela v 90. rokoch. Zároveň je to dôkaz ich zmyslu pre humor, ktorý k takejto morbídnej hudbe patrí.
 


Skupina postavila svoj setlist na debutovom albume a pridala dva kusy z ich prvého proma. Dopriali nám ale aj nové zatiaľ nevydané skladby ako „Groteskní hybrid“ či "Urch". Ich vystúpenie zanechalo vo mne opäť pozitívny dojem a zjavne som nebol sám. Old school death metal zaznamenáva v posledných rokoch návrat na scénu, čo ma mimoriadne teší.

Veľká vďaka Lichtlemu za usporiadanie tejto akcie a za pozvanie. 

Informácie o koncerte

Názov: Horrific Ressurection v Bratislave

Dátum: 14.04.2022

Miesto: BRATISLAVA - Fuga

Kapely: SNĚŤ - old-school death metal (CZE)
BETON - death metal/crust
2 MANKY HOOKERS and a RACIST DWARF - crust punk
KALIMERO - hardcore punk

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-04-17 21:31:41

Prečítané: 934x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie