HYPOCRISY s KATAKLYSM vo viedenskej Arene

HYPOCRISY s KATAKLYSM vo viedenskej Arene

V deväťdesiatych rokoch začalo nemecké vydavateľstvo Nuclear Blast vydávať kompilácie s názvom "Death…Is Just The Beginning". Neskôr ich začali vydávať aj ako videokazety resp. DVD. Niekoľkokrát sa na nich objavili aj dnešné hviezdy večera - kapely HYPOCRISY a KATAKLYSM. A práve podľa týchto výberoviek je nazvané toto turné.

Na úvod akcie vystúpila nemecká partička THE SPIRIT, ktorá je mladou krvou tohto vydavateľstva. Ich mix black/death metalu v zásade neznie zle, no ide v podstate o kópiu známejších predstaviteľov žánru. Ich tvorba sa asi najviac ponáša na legendárnych DISSECTION, prípadne SACRILEGE. Veľký dôraz kladú na výrazné melódie a varia podľa starých receptúr. To je mimochodom celkom sympatická stratégia. Väčšina piesní sa niesla v rýchlom tempe, no neboli to typické blackové víchrice. Koncert odohrali na úrovni a od viedenského publika dostali celkom slušnú odozvu. Uvidíme časom, čo z tejto nádejnej kapely časom vyrastie. Zo setlistu by som vyzdvihol skladby "Cross the Bridge to Eternity" a "The Clouds of Damnation".

HYPOCRISY nepatria ku kapelám, ktoré by často vydávali nové albumy a ani často nekoncertujú. Peter Tägtgren je pracovne vyťažený človek a zamestnávajú ho vlastné hudobné štúdio a ďalšia kapela PAIN. O to viac sú ich koncerty vzácne. HYPOCRISY si nachystali excelentný setlist, ktorý musel potešiť každého fanúšika kapely. Koncert odpálili jednou zo svojich najlepších hymnických piesní "Fractured Millennium". Masívny zvuk a nasadenie štvorice hudobníkov naznačili, že dnes to bude veľkolepé. Ako to býva zvykom po pomalšej skladbe nasledovalo niečo rýchlejšie. "Valley of the Damned" síce nie je nejaký megahit, no svoje kvality má. Situácia sa opäť zopakovala a po majestátnej  "End of Disclosure" prišla svižnejší kus "Adjusting the Sun". Podobne stavajú skladby aj na svojich albumoch a funguje to dokonale. Nasledujúci hit "Eraser" ukončil prvé dejstvo tohto predstavenia.
Nasledovala exkurzia do praveku a HYPOCRISY do nás nekompromisne napálili dávku starých šlágrov. "Pleasure of Molestation", "Osculum Obscenum" a "Penetralia" prevalcovali celú Arénu. Po nich ďalších päť piesní, ktoré pálili do čierneho. Ďalšia dvojica death metalových hymnických kolosov "Fire in the sky" a "The Final Chapter" ma dokonale odzbrojila. Po tele mi behali zimomriavky a mozog ma zaplavoval serotonínom. Dokonalosť. Na vyváženie pridala skupina smrtiace vyhladzováky "Killing Art" a "War-Path". Blížilo sa finále a všetci v sále vedeli, čo bude nasledovať. Otvorila sa obloha a zem skropili trosky havarovaného neidentifikovateľného lietajúceho objektu. Čo by to bol za koncert HYPOCRISY bez tohto megahitu na záver. Peter Tägtgren, Mikael Hedlund, Tomas Elofsson a Horgh dnes s ohromujúcou ľahkosťou predviedli nezabudnuteľnú show.

Kanaďania KATAKLYSM prednedávnom vydali novinku s názvom "Meditations" a evidentne novému materiálu veria. Zahrali z neho totiž hneď štyri skladby. Materiál, ktorý skupina vytvorila za posledných desať rokov mi až tak "nešmakuje", no živé vystúpenia sú trocha iná kategória. Podobne ako HYPOCRISY mali masívny zvuk, ktorý ale v strede vystúpenia trochu narúšala klimatizácia. Tú som však zaregistroval len počas páuz a hlavne po tom, čo si na ňu sťažoval spevák Maurizio Iacono. Objektívne musím skonštatovať, že prvé dve tretiny ich setu ma naozaj bavili. Kapela pálila do svojich fanúšikov silné skladby a najmä staršie kusy vyslovene nakopávali. Spolu s fanúšikmi sa im podaril zrejme najväčší circle-pit, aký sme kedy videli v Aréne. Jeho okraje siahali až po bočné steny klubu a fanúšikovia si ich vystúpenie vychutnávali naplno. Vrcholom prvej polovice vystúpenia boli pre mňa skladby "Crippled & Broken" a "As I Slither".
Nasledovali okamihy, ktoré určite všetci poznáte. Odrazu sa niekam vytratí atmosféra a dynamika celého vystúpenia. Zrazu vás začnú otravovať úplne iné myšlienky a stratíte s vystúpením spojenie. Na chvíľu sa skupine síce podarilo nadviazať kontakt vďaka hitovke "In Shadows & Dust", no to bolo na dnes všetko. Na druhej strane musím objektívne priznať, že človek inak vníma skladby rokmi napočúvané ako tie, ktoré si vypočul zo zvedavosti a nikdy sa k nim už nevrátil. Každopádne, kapela predviedla dobrý výkon a bolo vidieť, že ich muzika stále baví.

Stará garda dnes znovu nesklamala a pevne verím, že im táto forma vydrží čo najdlhšie.

Informácie o koncerte

Názov: HYPOCRISY s KATAKLYSM vo viedenskej Arene

Dátum: 21.10.2018

Miesto: WIEN - Arena

Kapely: KATAKLYSM - death metal (CAN)
HYPOCRISY - melodic death metal (SWE)
THE SPIRIT - black/death metal (GER)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-11-03 00:05:31

Prečítané: 1040x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie