HYPOCRISY priniesli do Prahy nový album

HYPOCRISY priniesli do Prahy nový album

Silné zoskupenie kapiel HYPOCRISYSEPTICFLESH, s podporou The AGONISTHORIZON IGNITED, privábilo v sobotu 5. novembra hojný počet fanúšikov do pražského klubu MeetFactory. Koncert bol vypredaný do posledného miesta a potešujúce bolo, že už na prvú predkapelu bol sál takmer zaplnený.


Mladí fínski melodic deathmetalisti HORIZON IGNITED, ktorí na scéne pôsobia od roku 2017, predviedli úžasné úvodné vystúpenie, plné chytľavých riffov a melódií. Nechýbali ani silné breakdowny, pri ktorých dokázal máloktorý metalista zotrvať v statickej pozícií. Najviac som bola zvedavá, ako naživo vyznie vokál, keďže Okko Solanterä dokáže fantasticky „prepínať“ medzi príjemným čistým a death/metalcorovým hlasom. Musím uznať, že prekonal moje očakávania. Kapela doposiaľ vydala dva albumy, a počas vyčlenenej polhodiny stihli odohrať deväť skladieb primárne z nového, "Towards The Dying Lands".

Nasledujúca formácia The AGONIST dorazila na turné až z ďalekej Kanady. Pozornosť publika si získala príťažlivá frontwoman Vicky Psarakis, ktorá ma presvedčila najmä kombináciou zverského growlu s čistým spevom. Škoda len viacerých, zbytočne dlhých „kecačiek“. Hudobne to bolo o čosi nudnejšie - jej kolegovia sa vytasili s moderným, čiastočne melodickým, pomerne „core“ death metalom. Bolo vidieť i počuť, že sú to skúsení hudobníci, perfektne zohratí, v ich tvorbe mi však chýbajú výraznejšie motívy a väčšinou ponúkli len priemerné, X-krát obohraté riffy.

Pred SEPTICFLESH už bolo v klube horúco a preplnene ako na káhirskej tržnici. A možno i viac... Po odpálení prvých tónov výbornej "Portrait of a Headless Man" však človek rýchlo dokázal zabudnúť na tieto pocity a verím, že viacerým v tom pekle naskočili zimomriavky. Vystúpenie Aténčanov pôsobilo tradične pompéznym dojmom. Snáď tomu napomáha i teatrálnosť frontmana Seth Siro Antona. Trochu rušivo a prehnane pôsobili snahy zburcovať publikum, ktoré si to bezprostredne užívalo i tak.
 

SepticFlesh


Zvuk nasamplovaných pasáží bol potichšie, čož bolo cítiť hlavne u čistých spevov. Asi najviac sa to prejavilo počas známej skladby "Anubis". Setlist bol výborne zostavený a dobre vybalansovaný skladbami z nového albumu "Modern Primitive". Zo starších songov veľmi potešili "Pyramid God", "Communion", "The Vampire From Nazareth", či úžasne melodický "Prometheus". SEPTICFLESH vyslovene ničím neprekvapili, opäť však zanechali úžasný dojem.


Na melodic deathových ufológov HYPOCRISY sa podľa očakávania nazbieralo najviac ľudí. Niet sa čomu diviť, veď švédska legenda sa predstavila v Prahe v pozícii headlinera po mnohých rokoch. Peter Tägtgren a jeho družina nás privítali titulnou skladbou z najnovšej dosky "Worship". Zvuk sa postupne dolaďoval, avšak dnes bol až príliš „prehulený“ a prebasovaný, čo zamrzelo hlavne v rýchlejších pasážach, kedy sa strácali gitary. Ich protagonisti však odohrali technicky perfektnú hru, Peter škriekal ako zamlada, dokonca aj jeho growling mal dostatočnú razanciu. Medzitým našťastie žiadne dlhé preslovy, len pár klasických ďakovačiek.
Potešili gitarové harmónie, silné melódie i klasické deathové riffy. Sóla si starostlivo rozdelili obaja gitaristi (Petrovým náprotivkom je stále Tomas Elofsson), na base ich dopĺňal nenahraditeľný sympaťák Mikael Hedlund, ktorý nikdy dlho nepostáva na jednom mieste. Nový, zatiaľ len sezónny bubeník Henrik Axelsson svedomite držal opraty dvoch kopákov a na vyvýšenej zadnej časti pódia určite nesklamal. K tomu si prirátajte synchronizovaný headbang všetkých kapelníkov, pôsobivý svetelný park, tématickú plachtu či bannery so symbolom kapely… a výsledkom bola vizuálne veľmi pútavá show, ktorou nás HYPOCRISY obdarovali.

 

Hypocrisy


Fanúšikovia v publiku sršali nadšením a kapela sa im odmenila 90-minútovým programom. Takpovediac povinnosťou boli klipovky "Chemical Whore" a "Children of The Gray", ktoré potvrdili silu aktuálneho materiálu. Dnešný setlist bol pritom nesmierne pestrý, postupne došlo na všetkých trinásť albumov. Od nekompromisných deathových začiatkov ("Inferior Devoties", "Impotent God") nás Švédi preniesli cez najväčšie klasiky z konca 90. rokov až po relatívnu súčasnosť, reprezentovanú "Weed Out The Weak" či "End of Disclosure". Nechýbali klasické koncertné tutovky ako "Eraser", "Fire In The Sky", medzi vrcholy patrili úzkostlivá "The Final Chapter" i "Fractured Millennium", ktorá odštartovala sériu prídavkov. Po "Adjusting The Sun" to už vyzeralo na koniec, no HYPOCRISY na záver zvolili svoj „signature song“ a opäť sa dožadovali odpovedí na otázku, čo sa naozaj stalo v "Roswell 47". Vskutku umne namiešaný setlist, priam nostalgické zhrnutie ich bohatej kariéry… a celkovo parádne melo-deathové divadlo, v ktorom Pokrytectvo opäť zvíťazilo!


Sečteno a podtrženo: Či už ste tento koncert navštívili primárne kvôli HYPOCRISY alebo SEPTICFLESH, po jeho skončení ste určite odchádzali z klubu spokojní, až nadšení. Obidve formácie potvrdili svoj status legiend, a vypredaný klub svedčí o tom, aký výrazný je ich vplyv vo svete melodického, respektíve symfonického death metalu.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


TEXT: Ivka "Ivman" Bohušová  /  Marek "Fajo" Falat
FOTO: ilustračné

Informácie o koncerte

Názov: HYPOCRISY priniesli do Prahy nový album

Dátum: 5.11.2022

Miesto: PRAHA - MeetFactory

Kapely: HYPOCRISY - melodic death metal (SWE)
SEPTICFLESH - symphonic death metal (GRE)
The AGONIST - melodic death/metalcore (CAN)
HORIZON IGNITED - melodic death/metalcore (FIN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-11-09 09:48:23

Prečítané: 730x

Autor: Ivka "Ivman" Bohušová

Ivka

Názory redakcie

Chýba názor redakcie