IGORRR explodoval v Randali

IGORRR explodoval v Randali

Gautier Serre je nevšedný francúzsky umelec, ktorý so svojím projektom IGORRR funguje od roku 2005. Nikdy sa žánrovo neobmedzoval a jeho hudba je nesmierne pestrá a energická. Hlavnými ingredienciami tvorby sú breakcore a všeobecne elektronická hudba, baroková hudba, tradičná francúzska a balkánska hudba, jazz a v posledných rokoch aj metal. Ak máte pocit, že to nejde zmysluplne spojiť, ste na veľkom omyle. A o tom nás prišiel presvedčiť Gautier aj so svojimi spoluhráčmi do bratislavského Randalu.

To, že na tuzemskej scéne funguje teleso s názvom BLACK HOLE CONSTELLATION som do dňa koncertu vôbec netušil. Aby som nešiel na koncert úplne nepripravený ochutnal som tesne pred akciou z ich tvorby. A ostal som naozaj príjemne prekvapený. Skupinu tvoria dvaja muzikanti basgitarista Michal Jahoda (MOMMA KNOWS BEST) a bubeník Marián Leskovský (FLOWERS FOR WHORES). Zatiaľ ich jediná nahrávka s názvom "Collapse Entertainment" v sebe spája prvky elektronickej hudby, rocku, metalu a dark ambientu až industrialu. Ide o veľmi temnú hudbu, ktorá má znepokojivú atmosféru. Na nahrávke sú všetky tieto prvky navzájom vyvážené, no koncert bol trocha o inom. Do popredia sa viac dostali rockové a metalové prvky, pričom elektronické podklady boli trocha v úzadí. Ale to mi vôbec nevadilo a ich vystúpenie som si fakt užíval. Okrem toho, že sú to mimoriadne zruční muzikanti, tvoria sviežu a neopočúvanú hudobnú fúziu. Netuším, k čomu by som ich hudbu prirovnal, každopádne ako predkapela pred IGORRR to bola skvelá voľba. Ich hudba znela ako soundtrack k nejakému surrealistickému noir filmu. Držím chalanom palce, pretože takéto nevšedné hudobné teleso na sk/cz scéne chýbalo.

IGORRR od začiatku svojej kariéry vystupoval ako sólo umelec. Aj prvýkrát na Slovensku - pred siedmimi rokmi v dnes už nefungujúcom klube Intergalaktická Obluda. Neskôr s ním začali vystupovať spevák Laurent Lunoir a speváčka Laure Le Prunenec, ktorým pomáhal na prejekte ÖXXÖ XÖÖX. Na aktuálne turné pribrali ešte bubeníka Sylvaina Bouviera (TREPALIUM) a presne v tejto zostave vystúpili aj dnes. To, čo predviedla táto štvorica hudobníkov pred nabitým klubom Randal, sa skutočne len tak nevidí a nepočuje. Nesmierne intenzívna kombinácia hudobného šialenstva, veľkoleposti a skladateľského umu je okorenená pohybovými kreáciami oboch vokalistov. A najmä Laure predvádzala neuveriteľné kúsky a jej tanec bol presne ako celá hudba. Chvíľami vyzerala ako baletka, hneď na to divoko hádzala hlavou a následnými trhanými pohybmi pripomínala psychiatrického pacienta. Je neuveriteľné, že popri týchto fyzicky namáhavých aktivitách je schopná bezchybne odspievať všetky svoje party. Laurent s originálnym corpse paintom pripomínal temného trolla a jeho spev bol tiež poriadne šialený. Sylvain za bicími spolu s elektronickou rytmikou tvorili brutálnu palebnú silu a bičovali skladby do extrémov.

No a kapitán projektu Gautier kraľoval svojim mašinkám v pozadí a riadil túto hudobnú performance. Setlist vystúpenia bol z veľkej časti tvorený skladbami z posledného albumu "Savage Sinusoid", ktorý považujem za vrchol jeho tvorby. Po hudobnej stránke sa posunul výrazne do metalových vôd a účasť na množstve metalových festivalov je toho dôkazom. Ťažko vybrať nejakého favorita ale za zmienku stoja určite skladby "ieuD", "Opus Brain" či "Cheval". No hralo sa pochopiteľne aj zo staršej tvorby a tu by som vytiahol určite skladby ako "Mold Eye", "Viande" či "Unpleasant Sonata". Fanúšikovia neskrývali svoje nadšenie a po koncerte som sa nestretol s jedinou negatívnou reakciou na túto show. Po zvukovej stránke bol koncert v poriadku, aj keď v istých momentoch to trocha rezalo uši. Nechýbal ani tradičný odchod a "nečakaný" prídavok. No a na úplný záver odznela totálne ujetá skladba "Robert", ktorá pripomína tvorbu APHEX TWIN.

Koncertná jeseň je nabitá kvalitnými akciami a táto nebola žiadnou výnimkou. Dokonca si dovolím tvrdiť, že medzi nimi vyčnievala. Jednak svojou intenzitou, originalitou tvorby a celkovým prevedením. Kto nevidel, neuverí.

Informácie o koncerte

Názov: IGORRR explodoval v Randali

Dátum: 25.10.2017

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: IGORRR - extreme metal / breakcore, IDM / experimental (FRA)
BLACK HOLE CONSTELLATION - progressive mathcore/avant-garde (CZE/SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-10-29 10:24:42

Prečítané: 1870x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie