Into Darkness Tour 2012

Into Darkness Tour 2012

Into Darkness Tour 2012 je názov zoskupenia piatich kapiel, ktoré sa spolu vybrali naprieč Európou. Slovensko medzi ich zastávkami nefigurovalo, moje kroky teda v deň výročia Nežnej revolúcie smerovali do moravského Zlína - mesta dostatočne spätým s metalovou hudbou a ako napovedá miesto činu, aj festivalom Masters Of Rock.


Otváračka menom SCAR OF THE SUN, napriek avizovanému času 19:00, začala v skutočnosti hrať už o 18:45. V spojení s množstvom ľudí prúdiacich v tých chvíľach do hlavnej sály môžem konštatovať, že som z nich nevidel ani notu; maximálne tak počul. Podľa slov prítomných vraj ale celkom sklamanie - a to nám bookingová agentúra túto (pred)kapelu avizovala pod kolonkou „special guest“.

Prvá regulérna banda má názov LAKE OF TEARS a pre pravoverných gothicmetalistov je to povinnosť. Štyria páni napriek dĺžke fungovania pôsobili veľmi oduševneným dojmom, krátkovlasý gitarista z nášho pohľadu naľavo vyzerá sťaby večný mladík. Všetko bolo zahraté s precíznosťou profíkov, došlo na novšie veci napríklad z diela "Illwill", ako aj prierez staršou tvorbou. Vrcholom je už dlhodobo celkom iste hit "So Fell Autumn Rain".

Na tretej pozícii tu máme melodic doom/death metalový spolok SWALLOW THE SUN. Keďže ich dnes vidím piatykrát (z toho druhýkrát v tomto roku), pozriem sa na nich z viacerých uhlov. V dvoch pripadoch nám títo „zaDoomaní“ Fíni zahrali na Brutal Assaulte, mne sa teraz ale do tretice potvrdilo, že klubová atmosféra a uzavretejší priestor im svedčí omnoho viac, ba dokonca mi to pre nich príde ako nebo vs. peklo. Páni muzikanti začali s kľudom pri eponymnej skladbe z aktuálneho "Emerald Forest and the Blackbird". Spevák Mikko Kotamäki sa s imidžom štandardne neserie - tentokrát zvolil ružové tričko TYPE O NEGATIVE - "Dead Again" - a mňa zarazili nejaké interné posmešky od pseudofanúšikov z publika. Inak to bola bomba! Teší ma, že oproti letným koncertom sa v rámci novej dosky hrali (až na spomínaný úvod) celkom iné záseky. "Labyrinth Of London" i záverečná "Night Will Forgive Us" naplnili priestor vskutku jedinečnou atmosférou a divákov dokázali strhnúť. Zo starších sa do setu opäť vrátila "Out Of This Gloomy Light", respektíve SWALLOW THE SUN dali prednosť najmä svojim prvotinám. Času bolo pramálo, no napriek tomu mrzela absencia dosiek "Hope" a "New Moon".Že sa medzi fanúšikmi nezjavovali len tradiční metalisti, ale aj mnoho gotikov a gotičiek, svedčilo o tom, že sa o chvíľu predstaví portugalská legenda MOONSPELL. Vlčie Srdcia to odpálili podľa očakávania piesňami zo stále čerstvej nahrávky "Alpha Noir" (dokopy z nej odzneli štyri kusy), ktora je vo všeobecnosti dosť kritizovana. Dovolím si podotknúť, že táto aktuálna tvorba sa mi naživo pozdáva viac než v štúdiovej forme. Celkovo sa playlist opieral len o tri albumy a bola to vlastne predĺžená verzia Brutal Assaultu. Síce zaznelo viac spomínaných noviniek, zo starých vecí pribudal len "Wolfshade (A Werewolf Masquerade)". Chápem, že najväčšie hity kapela hrať musí, lebo by ju dav nepustil z pódia, ale i tak by bolo fajn to obmieňať. Industriálne veci vynechajme, ale že nedostávajú priestor nahrávky z dosiek "Memorial" či "Night Eternal", dosť mrzí. "Opium" i "Vampiria" potešili, zato "Awake" určite nebola potrebná. A keďže "Alma Mater" s "Full Moon Madness" majú svoju dĺžku, nezostal už čas na hitovky z ďalších ér.
Inak pódiová show funguje stále na výbornú, Fernando Ribeiro v tričku BATHORY je burcovač s veľkým B a obrovskou charizmou. Taktiež neopomeňme pána naľavo (Pedro Paixão), ktorý si umne mení gitaru s klávesami, čím tak isto zaujme oko diváka. Okrem toho je známe, že MOONSPELL sú pre ženskú časť publika veľmi pohľadní, hoci dnes to v Zlíne bolo, pomer ženy vs. muži: asi 50:50.

Headlinerom večera i celého turné sa stali švédski industrialisti PAIN, pôvodne bočný projekt Petra Tägtgrena, dnes už veľká kapela, komerčne asi známejšia než HYPOCRISY. Začína sa so "Same Old Song", čo je úvod ako hrom a ja od úvodných okamihov skoro nemám čo vytknúť. Peter zvolil ošatenie à la „zvieracia kazajka“, akurát mu z tých dlhých rukávov trčia dlane, aby mohol hrať. Deň predtým vo Viedni bol vraj nahovno, čo sa mi nechce veriť, keďže dnes spieval priam „krutoprísne“ a aj komunikácia s ľuďmi bola veľmi prívetivá. Nezabudol spomenúť ich nedávnu účasť na Masters (s úryvkami na práve vychádzajúcom DVD), aj to, že tu vždy hrajú hrozne radi. Setlist bol prierezom takmer celej diskografie, žiadne nasilu sa venovanie aktuálnej tvorbe. Potešili veci zo "Cynic Paradise" (pričom "Follow Me" mi vôbec nechýbala, prednosť majú lepšie), z nových "Dirty Woman", zo starších napríklad "On And On", až sme sa pomaly prepracovali k záveru. "Shut Your Mouth" - obľúbené mobilné zvonenie, pre kapelu PAIN hlavne najväčší hit a povinná jazda na záver. Trochu mi vadilo, že po každej skladbe sa sála ponorila do tmy, ale to je detail.


Napriek takmer bezchybnej show, akú PAIN predviedli, pasujem za dnešného víťaza MOONSPELL. Stále však platí, že z tejto bohatej zostavy si každý mohol čosi iné. Enormným problémom (po celý večer) bola preplnenosť v Masters Of Rock Cafe, s čím súviseli fronty i tlačenice vždy a všade. Takéto niečo som v klube dlho nezažil, dnes každopádne v dobrom. Bola to totiž nadštandardná akcia.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Pragokoncert.


FOTO: Lukáš Urbaník | Xichty.cz

Informácie o koncerte

Názov: Into Darkness Tour 2012

Dátum: 17.11.2012

Miesto: ZLÍN - Masters Of Rock Cafe

Kapely: PAIN - industrial metal (SWE)
MOONSPELL - gothic/dark metal (POR)
SWALLOW THE SUN - melodic doom/death metal (FIN)
LAKE OF TEARS - gothic metal (SWE)
SCAR OF THE SUN - gothic/death metal (GRE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2012-11-19 14:11:27

Prečítané: 1230x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie