JINJER premenili Randal na saunu

JINJER premenili Randal na saunu

Ukrajinská formácia JINJER po necelom roku opäť zavítala do nášho hlavného mesta. Jedna z avizovaných predkapiel TRISTANA však musela svoje vystúpenie zrušiť, pretože ich spevák mal nepríjemnú autonehodu. Nemám podrobnejšie informácie o tejto udalosti, ale dúfam, že sa nič vážne nestalo.

Večer teda odštartovali domáci MOFOKILLER, ktorí tu pred nedávnom otvárali koncert ORPHANED LAND. Aj keď od akcie prešli len tri mesiace, skupina sa nám predstavila v novej zostave. Vo svojich radoch privítali energického bubeníka Antona Samochvalova, ktorý pôsobil v ruskej deathcorovej formácii EASE OF DISGAST. Nový člen priniesol do skupiny čerstvý vietor a vystúpenie MOFOKILLER mi prišlo dnes večer ešte viac zomknutejšie a kompaktnejšie. Aj zvuk mali o niečo hutnejší, čo je v prípade tejto kapely príjemná zmena. Ich gitarový rock okorenený stoner a grunge prvkami znie celkom sviežo a snaha posunúť ho do tvrdších vôd prináša svoje ovocie. Ak sa nemýlim hrali prevažne nové skladby, v ktorých cítiť tento ich aktuálny trend. Aj keď nie som fanúšikom ich hudby, vystúpenie to bolo celkom príjemné.

O existencii Ukrajincov SINOPTIK som do dnešného večera nemal ani len tušenia. Trojica mladých hudobníkov vyrukovala na nás so zaujímavou kombináciou psychedelického rocku a stoner doomu. Napriek technickým problémom na úvod vystúpenia ma ich set veľmi príjemne prekvapil. Ich hudba má v sebe výraznú atmosféru pripomínajúcu rockových velikánov. Zároveň je v nej aj čosi moderné najmä vďaka klávesom, ktoré obsluhoval spevák a gitarista Dima. Aj keď sa jednotlivé piesne niesli prevažne v stredných tempách, basa a bicie svojou dynamikou vytvárali dojem rútiaceho sa rýchlika. Je to fakt čudný paradox, ktorý sa len tak nevidí. Výrazne k tomu prispel aj pódiový prejav skupiny. Sledovať túto trojicu hudobníkov na pódiu bol veľký zážitok a je evidentné, že svojej hudbe veria a vedia ju skvele odprezentovať. Zvláštny psychedelický opar miestami pripomínajúci kapely typu CATHEDRAL robí z ich hudby svojskú rockovú zmes, ktorá naživo funguje na výbornú. Energiou nabitá hudba postupne naberala na sile a odozva fanúšikov bola čoraz výraznejšia. Ich set ubehol veľmi rýchlo a na jeho konci som mal chuť zopakovať si ho znova. Táto kapela zanechala vo mne veľmi silný dojem a dúfajme, že ich ešte na Slovensku uvidíme.

Keď pred necelým rokom JINJER predskakovali ARCH ENEMY v susednom MMC, predviedli skvelý koncert pred naplneným klubom. Aj vďaka tomu sa na ich koncert prišlo pozrieť veľké množstvo fanúšikov a dnes mali opäť "plný dom". Koncert odpálili skladbou "Who's Gonna Be the One" a od začiatku to v Randale riadne vrelo. JINJER vo svojej hudbe kombinujú prvky metalcoru, groove metalu a djentu. Sympatická speváčka Tatiana Šmaíljuk svojou širokou hlasovou paletou pozdvihuje ich tvorbu ešte vyššie. S prehľadom zvláda screamy, growly ale aj melodické spevy. Výrazná basgitara spolu s technickými gitarovými vyhrávkami tvoria hutnú zmes, ktorej podkuruje šikovný bubeník. Zvuk mali tento večer nie práve ideálny, čo trocha zamrzelo. Zjavne sa to zvukár snažil vyladiť, pretože boli momenty kedy mi zvuk nevadil. Občas to však znelo ako z mlynčeka na mäso. No zážitok z koncertu mi to nepokazilo aj vďaka tomu, že tvorbu skupiny mám vcelku zmapovanú a čo ucho nepočuje, pamäťové bunky doplnia.

JINJER fungujú ako dobre vyladený stroj a ich vystúpenia sú profesionálne, no zároveň im nechýba vášeň a energia. Klobúk dole pred výkonom skupiny, pretože v Randale tento večer nebolo kyslíku na rozdávanie a na výkone Tatiany to bolo ku koncu vystúpenia badať. Nie že by zle spievala, ale miestami sa zadýchavala a bolo cítiť, že jej dochádza dych. V setliste koncetu nechýbali stálice ich tvorby ako "Sit Stay Roll Over", "Outlander", " I Speak Astronomy" či rocková "Pisces". Teplota v klube neustále stúpala a kropaje potu mi stekali po tvári. A to som len nehybne stál a sledoval koncert. Napriek pekelným podmienkam sa kapela nechala ukecať aj na prídavok, za čo majú môj obdiv. JINJER dnes večer nesklamali a podali svoj vysoký štandard. Mimochodom pár dní pred koncertom prišla správa, že sa opäť vrátia do Bratislavy koncom januára. Budú totiž predskakovať severskému dvojzáprahu AMORPHIS-SOILWORK. Veľmi zaujímavá kombinácia, čo poviete?

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Priory of Kliffoth.

Informácie o koncerte

Názov: JINJER premenili Randal na saunu

Dátum: 20.06.2018

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: JINJER - groove/metalcore, djent (UKR)
SINOPTIK - psychedelic stoner rock (UKR)
MOFOKILLER - rock (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-06-24 11:45:00

Prečítané: 1694x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie