JUDAS PRIEST oslávili v Bratislave 50 rokov

JUDAS PRIEST oslávili v Bratislave 50 rokov

Návrat dvoch veľkých mien britského heavy metalu. A zároveň ďalší z mnohých koncertov, na ktoré museli fanúšikovia čakať o dva roky dlhšie, než bolo pôvodne plánované. Tieto prívlastky asi najviac vystihovali očakávanú udalosť, ktorá sa uskutočnila 21. júla 2022 v Bratislave.
Legendárna formácia JUDAS PRIEST sa v rámci turné "50 Heavy Metal Years" stretla v NTC Aréne so svojimi nemenej kultovými krajanmi SAXON.


Príchod do haly pripomínal vyslobodenie z ukrutného tepla, ktorým nás trápil celý tento štvrtkový deň. A už od úvodných tónov SAXON bolo jasné, že dnes sa v Bratislave odohrajú veľké veci. Nestarnúci matadori síce nastúpili s drobným omeškaním, aby následne do nás nasypali plné priehrštie hitov, prevažne z 80. rokov. Podobne ako na nedávnom Basinfirefeste, úplne odignorovali nový album "Carpe Diem" a radšej vsadili na klasiku. Nechýbali tutovky ako "Wheels of Steel", "Denim and Leather", "Power and The Glory či "Strong Arm of The Law". Jedným z vrcholov bola balada "Broken Heroes", ktorú jej autori venovali Ukrajine. Záver patril dvojici "Crusader" + "Princess of the Night", a to kapela ešte musela jeden song vynechať. Darmo, čas bol neúprosný.
Spevák a frontman Biff Byford dorazil v štýlovom kabáte a výborne naladený. Väčšinu piesní uviedol oznámením roku vzniku, prípadne aj konkrétneho albumu. Na svoj vek podal skvelý výkon, párkrát si „zaheadbangoval“, v jednom momente dokonca vytiahol mobil a natočil si video zaplnenej haly. Proste nestarnúci gentleman, ktorý sa nepotrebuje hrať na hviezdu. Rovnako tak jeho kolegovia, či už energický basák Nibbs Carter, no najmä gitaristi Paul Quinn s Doug Scarrattom, ktorí si starostlivo rozdelili sóla. Tie boli odohraté vskutku precízne, navyše so solídnym zvukom.
SAXON dnes potvrdili, že sa do dôchodku ešte zďaleka nechystajú, a výborne pripravili pôdu pre hlavné hviezdy večera. Nie, toto naozaj nebola predkapela, ale skutočný „special guest“.
 

Saxon


Po ich skončení už bolo zrejmé, že avizovaného 110-minútového setlistu JUDAS PRIEST sa dnes asi nedočkáme. Po prestavbe pódia napokon zaznelo povinné intro, a druhá z plánových anglických formácií konečne dorazila na scénu.


I took Bratislava 'bout 1 AM, Loaded, Loaded

„The Priest is back!“ - Po krátkej chvíli registrujem prvý song, inak málo známy "One Shot At Glory". Áno, bol to práve album "Painkiller", ktorý dnes dostal najväčší priestor. „Judáši“ vedia, čo ich fanúšikovia chcú počuť, a tak nám už tradične servírovali jeden klasický hit za druhým. Už v úvodnom bloku skladieb došlo na nesmrteľný "You've Got Another Thing Comin'", samozrejmosťou boli pecky ako "Turbo Lover", "The Sentinel", progresívny "Victim of Changes" či drtivý "Painkiller". Tie najväčšie si páni nechali na záver; v prídavkoch tak došlo na "Electric Eye" i "Hell Bent For Leather".
Na niečo sme zabudli? Nemajte obavy, veď bez "Breaking The Law" by fanúšikovia kapelu nepustili z pódia. Po druhom návrate sa s nami JUDAS PRIEST definitívne rozlúčili hitovkou "Living After Midnight", v ktorej Rob Halford do textu šikovne zakomponoval aj Bratislavu. A aby som nezabudol: do setlistu sa zmestili i staré-dobré coververzie "Diamonds & Rust" a "The Green Manalishi"; no kapela žiaľ vynechala niekoľko vecí, ktoré na začiatku turné hrávali.

Najväčšiu pozornosť pútal nezameniteľný Rob Halford, ktorý je aj vo veku 70 rokov famózny. Jeho hlasový rozsah udivuje už niekoľko generácií, neraz sa nebál vytiahnuť aj svoj povestný falzet, pri "Freewheel Burning" zas chrlil slová takmer ako z CD-čka. Ako správny frontman nezabudol fanúšikov pozdraviť, vyburcovať, aj si s nimi zaspievať. Na skladbu "Hell Bent For Leather" dorazil na ikonickom Harley a stihol tiež vystriedať zopár pestrých „outfitov“. Žiaľ, v druhej polovici setu som mal pocit, že už príliš nevládze. Až pričasto odchádzal do zákulisia - ešteže sa mohol spoľahnúť na hlasovú výpomoc nadšeného publika.
 

Judas Priest


V zostave naďalej citeľne chýba gitarista Glenn Tipton, ale starnutie sa proste nedá zastaviť. Jeho „live“ náhradník Andy Sneap svojou prítomnosťou ani hrou neurazil, chýbala mu však potrebná charizma. Hlavné gitarové slovo tak mal Richie Faulkner, ktorý je v PRIEST už zabehnutým hráčom, a ktorého sólovanie je vskutku nádhera. Ian Hill bol vzadu so svojou basou nenápadný ako vždy, ledva sa pohol z miesta a len sa spokojne pohupoval do boku. Zato bubeník Scott Travis mal práce až-až a pre kapelu je nenahraditeľnou personou. Jeho vyhadzovanie si paličiek do vzduchu (a že ich všetky chytil!) je pastvou pre oči. Pätica hudobníkov je výborne zohratá a najmä do svojho vystúpenia dala srdce. Všetky skladby boli precízne odohraté, akurát zvuk mohol byť čistejší. Nechýbali ani vkusné videoprojekcie, väčšinou len s animáciami, v jednom momente aj s odkazom na spomínaného Tiptona.


Zhrnutie: Celá show trvala len 90 minút a činila 18 kúskov, ale členovia JUDAS PRIEST starnú ako každý iný človek a ja ich harmonogram plne rešpektujem. Zároveň je mi jasné, že Halfordovci majú svoje najlepšie koncertné časy dávno za sebou. Ale žiaľ, s každým turné im viditeľne ubúda potrebná výdrž. Vzhľadom k veku je to pochopiteľné - otázkou však zostáva, dokedy táto legenda ešte vydrží hrávať naživo. A má to vôbec zmysel, keď ani jeden z dvojice pôvodných gitaristov už nefiguruje v koncertnej zostave?
Či už si fanúšikovia v Bratislave kládli podobné otázky, alebo nie, svojich miláčikov podporovaili od začiatku do konca. Hala bola takmer úplne zaplnená a účasť odhadujeme na približne 3000 hláv. Vidieť naživo legendy tejto veľkosti (to platí aj pre SAXON) je vždy unikátny zážitok, a na Slovensku priam sviatok. Aj preto hlásime, že ich spoločný koncert v rámci dvoch samostatných tour, u nás dopadol úspešne.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre ProMusic.


FOTO: Brano GZA Waclav

Informácie o koncerte

Názov: JUDAS PRIEST oslávili v Bratislave 50 rokov

Dátum: 21.07.2022

Miesto: BRATISLAVA - NTC Aréna

Kapely: ::
JUDAS PRIEST - heavy metal (ENG)
SAXON - heavy metal (ENG)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-07-26 15:12:41

Prečítané: 1032x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie