KATAKLYSM oslávili 25 rokov aj v Prahe

KATAKLYSM oslávili 25 rokov aj v Prahe

Kanadská death metalová legenda KATAKLYSM sa v októbri 2017 vrátila do Európy, aby oslávila 25 rokov svojho fungovania. Medzi dátumami už tradične dominovalo Nemecko, jedna zastávka sa však ušla aj Prahe. V utorok 17.10. sme tak zavítali do priestorov príjemného moderného klubu Roxy, ktorý je mimochodom takmer rovnako starý a kde sme naposledy zažili parádnu show DEVIN TOWNSEND Projectu.

Jedinou predkapelou dnešného večera bola talianska stálica GRAVEWORM. Páni sa v posledných rokoch prezentujú prevažne melodickým black/death metalom, čomu prispôsobili aj setlist - spomeňme z neho "Buried Alive", "The Death Heritage" či "Blood, Torture and Death" (všetky z posledného CD). Len občas zabrúsili do starších vôd, kedy ich tvorba bola o čosi pomalšia a najmä popretkávaná melancholickými klávesami, čož bolo cítiť najmä pri "Demonic Dreams".
Dlhovlasí gitaristi s basákom vpredu metlili ostošesť a frontman Stefano Fiori, pokiaľ práve nepredvádzal svoj extrémny growling kombinovaný s dlhými, jedovatými škrekmi, sa k nim s radosťou pridával. Ešte na nedávnom Brutal Assaulte som si nevedel zvyknúť, že GRAVEWORM už nehrávajú so živým klávesákom (v ich prípade klávesáčkou), no v Prahe mi to akosi nechýbalo. Otváračka viac než decentná, zvuk možno nebol najlepší, Taliani však nesklamali a tých 45 minút ubehlo tak akurát.

Nasleduje polhodinová prestávka a po nej už hlavné hviezdy večera - „northern hyperblast“ alias KATAKLYSM. Kanaďania si na oslavy štvrťstoročnice vybrali dva, povedzme najuznávanejšie diela zo svojej diskografie a tie sa rozhodli odprezentovať celé, od začiatku do konca. Ak ste pozorne sledovali náš web, viete, že išlo o "Shadows & Dust" a "Serenity In Fire". Celý program bol rozumne rozdelený na dve časti (každá z nich pripadla jednému albumu). V prvom prípade dostal prednosť ten skôr „narodený“… a keďže aj skladby sa hrali v rovnakom poradí ako na CD, hneď v úvode sme si z plných pľúc zakričali legendárne "In Shadows & Dust". Zvuk bol brutálne mohutný, rezavý a snáď až príliš nahlas. Nesmrteľné kvarteto z Montréalu malo pod pódium masívnu podporu a všetci jeho protagonisti si koncert užívali spolu s fanúšikmi. Spevák Maurizio Iacono predviedol svoj tradičný, ukričaný vokál, niekde v rozmedzí growlingu a škreku. Tento pán možno nie je nejaký extra showman, ale s divákmi si rozumie. Spomenul, ako si Prahu pred koncertom vychutnali v rámci voľného dňa, lebo ju proste milujú, v inom momente sa dokonca jednému fanúšikovi prihovoril po taliansky.
V tomto bloku zazneli o.i. také zásadné kúsky ako "Illuminati", "Where The Enemy Sleeps…" či "Face The Face Of War". Gitarista Jean-François Dagenais i basák Stéphane Barbe nám s úsmevom servírovali jeden smrtonosný riff za druhým a v záverečnej skladbe "Years Of Enlightment / Decades In Darkness" si na striedačku aj zasólovali.

Následne kapela ohlásila (už vopred avizovanú) 15-minútovú pauzu a po nej sa na stejdž vrátila, aby pokračovala v besnení za tónov dosky "Serenity In Fire". Ucho i oko diváka v tomto okruhu potešili melódie, záseky a rýchle klepačky napr. v "The Resurrected", "As I Slither" či "10 Seconds From The End". Aktuálny bubeník Olivier Beaudoin odvádzal po celý čas perfektnú prácu a vrcholom jeho guľometnej paľby bol song "Blood On The Swans". O skladbe "The Night They Returned" nám Maurizio prezradil, že síce pojednáva o zombie tematike, na tú sa však v čase písania textov odhodlali až po požití chľastu. Proste príjemná, veselá komunikácia i kvalitná, technicky výborne prevedená hra. Produkcia tohto death metalového kostilamu ponúka melodiku i brutalitu a keď nenudí na CD, nemohla nudiť ani naživo. Rýchle skladby odsýpali jedna radosť a po "Under The Bleeding Sun" sa s nami „Katáč“ definitívne rozlúčil.
Na hodinkách bolo sotva 22:50 a predsa to na dnes stačilo. KATAKLYSM, hoci som na nich zavítal viac-menej z nostalgie, ma presvedčili, že nech je ich aktuálna tvorba akokoľvek nemastná-neslaná, naživo sú stále masakrálni a to najmä, keď zvolia ten správny setlist. Bol to vskutku vydarený večer a do útrob klubu si ho prišlo užiť vyše 500 platiacich. Pochvala patrí zabávajúcim sa headbangerom, za ohľaduplnosť pri početných circle pitoch. Na druhej strane hanba tým niekoľkým debilom, ktorí sa zjavne nevedia zmieriť s „protikuřáckym“ zákonom a veselo si fajčili na WC!

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: KATAKLYSM oslávili 25 rokov aj v Prahe

Dátum: 17.10.2017

Miesto: PRAHA - Roxy

Kapely: KATAKLYSM - death metal (CAN)
GRAVEWORM - melodic black/death metal (ITA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-10-20 18:41:21

Prečítané: 2060x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie