KATATONIA si podmanila Viedeň

KATATONIA si podmanila Viedeň

Švédska melancholická stálica KATATONIA sa tento rok opäť zaskvela. Ich nový album "The Fall Of Hearts" je zmesou temného progressive, doom, ba i gothic metalu s nesmierne charizmatickým melodickým feelingom. Dvanásť prepracovaných skladieb sme si podrobne rozobrali aj v recenzii na našom webe.
Blakkheimovci koncom septembra vyrazili na turné s tematickým názvom "Fallen Hearts Of Europe 2016". Slovensko ani Česko na program neboli, našinec mal najbližšie susedné Rakúsko - stále atraktívnu metropolu Viedeň a koncert naplánovaný dokonca na piatok.

Moje skúsenosti s klubom Arena Wien sľubovali, že by to mohla byť kvalitná akcia. Udalosť presne o 20:00 otvorila mladá, do djentu nesmierne zažraná dánska formácia VOLA. Hudobne sa väčšinou jednalo o X-tú kopírku MESHUGGAH, spevy však prevládali čisté. Páni sa vyžívajú v technickom hraní a ich zjavne obľúbeným predmetom na škole bola (okrem hudobnej výchovy) matematika. Napriek inštrumentálnej prešpekulovanosti však postrádali hlbšiu emóciu a po čase sa mi ich skladby zlievali. Na úvod viac-menej povinná jazda.

To druhý support večera, islandskí experimentátori AGENT FRESCO, boli už o niečom inom. Alebo ani nie? Keby to zostručním, išlo o zmes math rocku s progressive/alternative metalom a príchuťou djentu. Páni však začali nečakane jemne s klávesami, ktoré obstaral gitarista Þórarinn Guðnason. Najviac pozornosti pútal spevák Arnór Dan Arnarson, ktorý svojim čistým hlasom skĺzal až do popu, no o to väčšie prekvapenie mi pripravil s občasným jedovatým screamom. V jednej skladbe si dokonca zasadol aj za klávesy, inak však behal/skákal po pódiu a to tak urputne, až si roztrhol nohavice cez celý zadok, ale ako správny frontman si z toho ešte robil žarty. Nesmierne energických 45 minút naozaj presvedčilo a dovolím si tvrdiť, že o tejto kapele ešte budeme počuť.

Očakávaný headliner celej noci prišiel do takmer už zaplnenej sály inak príjemného klubu. KATATONIA si robí hudbu po svojom, na nič sa nehrá a dnes nám pripravila vskutku depresívnu jazdu. Setlist otvorila s nenápadnou "Last Song Before The Fade", čož bola jedna zo štyroch dnešných noviniek. Kľudne ich mohlo byť aj viac, veď zo spomínaného, stále čerstvého CD "The Fall Of Hearts" je čo vyberať. Najviac priestoru však dostalo "The Great Cold Distance" - až šesť trackov - z neho potešili napr. "Leaders", "Deliberation" či záverečná "July". Dohromady nám Švédi naservírovali až 20 piesní. Jonas Renkse (tradične s vlasmi prehodenými cez tvár, do ktorej mu nemožno nahliadnuť) väčšinu z nich poctivo uviedol nielen podľa názvu, ale mnohokrát aj s pripomenutím, o ktorý album sa práve jedná. A to najmä pri starších, nie tak často hrávaných veciach - do setlistu sa vrátila "Saw You Drown", z 90. rokov zaznela ešte "For My Demons", došlo aj na jednu vec z "Last Fair Deal Gone Down", rovnako ako na pár povinných favoritov z "Viva Emptiness", "Night Is The New Day" a "Dead End Kings".

Zvuk bol pomerne solídne namiešaný, hoci gitary boli akosi slabšie počuteľné, čo mrzelo najmä pri sólach. Inštrumentálne i vokálne výkony nemá zmysel hlbšie rozoberať, Katatonici sú skúsení hudobníci a všetko podali s patričnou profesionalitou, ako aj typicky melancholickou noblesou. Najnovším členom je druhý gitarista Roger Öjersson (o.i. TIAMAT) a keďže aktuálny line-up je, zdá sa, výborne zohratý, snáď to po personálnych rošádach, ktoré kapelu v posledných rokoch sprevádzali, bude fungovať dlhodobo.

Odozva od viedenského publika bola nesmierne priaznivá. Dnes sa v ňom nachádzalo i množstvo Slovákov, na koncert však (ak teda FB udalosť neklame) dorazili aj Maďari a dokonca Slovinci. Celkovú účasť odhadujeme na približne 800-850, možno aj viac. Koniec katatonického setlistu nastal krátko pred 23:45 a nám neostáva než konštatovať, že výlet do Rakúska vďaka tejto kapele stál za to.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: KATATONIA si podmanila Viedeň

Dátum: 07.10.2016

Miesto: WIEN - Arena Wien

Kapely: Katatonia (SWE)
Agent Fresco (ISL)
Vola (DEN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2016-10-18 16:00:00

Prečítané: 1535x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie