KRABATHOR Tour 2015

KRABATHOR Tour 2015

Pár rokov dozadu som bol zmierený s tým, že československú legendu KRABATHOR naživo proste neuvidím. A hľa… po minuloročnom veľkom comebacku na festivale Brutal Assault, to dnes bude už druhýkrát.
Prečo som na úvod zvolil takýto subjektívny pohľad? Nuž, 19. marca 2015 po príchode do bratislavského Randal Clubu sa totiž potvrdili naše dohady o účasti: na deathmetalových veteránov sa prišli pozrieť dva (aj keď spojené) tábory - jednak tí, čo na ich hudbe vyrastali začiatkom 90. rokov, na 2. strane mladá generácia, z ktorých mnohí sa k hudbe KRABATHOR dostali až po vydaní ich posledného full-length albumu. Prípadne, ako prehlásil samotný Bruno pri uvedení jednej skladby tuším z roku 1992: „V dobe jej vydania ešte ani neboli na svete.“​

Poďme však po poriadku: Celú akciu otvorila krátko po 19:30 brutaldeathová mašinéria TYPHOID. Prievidžania, hoci fungujú rovných 20 rokov, brali túto koncertnú príležitosť ako veľkú česť a, hoci to tak na stejdži nemuselo vyzerať, užili si to. Všetko bolo dosť dobre technicky zahraté, len tomu chýbalo trochu viac nasadenia, pomyselná striekajúca šťava a v neposlednom rade aj väčšia divácka odozva. Po zvukovej stránke mám výhrady jedine k spevu, ktorý bol oproti výborne nazvučenej hudobnej stránke, akosi potichu. V setliste zazneli napr. "Bloody Martyrium", "Deoxyribonucleic Accident", "Closing Eyes" či klipovka "Synthetically Mutilated". Viac-menej povinná jazda.

Tlačová správa od skúsených organizátorov Obscure Promotion uvádzala, že support celého turné, BRUTALLY DECEASED z Prahy, je návratom do čias vzostupu švédskych kapiel DISMEMBER či GRAVE. Pokojne si k nim prirátajte ešte ENTOMBED a výsledok máte jasný. Z vizuálneho hľadiska sú to dlhé vlnité vlasy, nasratý výraz v tvári a možno až prílišná gestikulácia. Z hudobného hľadiska riadne podladený, pritom však výborne nazvučený old-school death, kde nechýbali ako-tak melodické riffy. To všetko doplnené hlbokým murmurom. Divákov v klube postupne pribudlo, začali sa už aj baviť. Mali sa ale vôbec na čo? Pri všetkej úcte, BRUTALLY DECEASED zrejme hrajú štýl, ktorý ich baví a celkom iste ho hrajú poctivo, hudobne je to však totálne neoriginálna záležitosť. A to aj v rámci death metalu.KRABATHOR v hviezdnej zostave z obdobia albumu "Lies" (t.j. Christopher-Bruno-Pegas) nám hneď na úvod prichystal absolútny návrat ku koreňom. Pódium zahalilo veľké plátno a naň sa premietli unikátne zábery - záznam skladby "Totální destrukce" z roku 1988. Bezprostredne po tomto momente nám už členovia kapely predviedli onú skladbu v živom prevedení. Pohľad na Bruna v plynovej maske je síce jedinečný, avšak práve kvôli nej nebolo jeho vokálu skoro vôbec rozumieť. Našťastie ide dole už pri skladbe číslo dva ("Apocrypha") a deathové peklo sa môže rozpútať naplno!
Pegas na svojich Mapexoch klepe s presnosťou snipera a opäť si na seba obliekol tričko Gothoom (obrovská spolupatričnosť od tohto Slováka), Bruno bez trička zas predvádza svoje povestné „vrtule“ a vymieňa si vokálne party s kolegom Christopherom. Na minuloročnom Brutal Assaulte bolo počuť, kto s hudbou už pred časom skončil a kto „spieva“ pravidelne. Situácia sa už tradične zvykne meniť a hoci Christopher po tých rokoch nemá v hrdle takú silu, ako jeho 4-strunový brat, je na ňom počuť, že pre toto turné poriadne potrénoval. Inštrumentálne mu to šľapalo takmer na 100%, postupne sme si vychutnali riffy i sóla, všetko odohraté poctivo a za výborného zvuku. Ten nás dnes, na moju veľkú radosť, sprevádzal celým večerom.

V „best of“ setliste postavenom prevažne na štyroch biblických doskách sa objavil každý podstatný hit, či už "The Truth About Lies" (+ ďalšie tri skladby z tejto dosky, ktorá, ako Bruno okrem kultovej frázy „Fuck the Christ!“ nezabudol spomenúť, oslavuje 20 rokov), "Psychodelic", "Faces Under The Ice" i vrchol vystúpenia, hit "Orthodox". Kapela sa po odchode do backstage dočkala ohlušujúceho skandovania a diváci ich skorého návratu; nesmrteľné pecky "Imperator" i "Pacifistic Death" jednoducho museli zaznieť!
A keď to už vyzeralo na záver, „Krabatoři“ predsa len pridali ešte jeden bonusový výlet do dávnej minulosti a za tónov skladby "Běsnící válka" sa s nami definívne rozlúčili - symbolicky vo svojom rodnom jazyku.

Takmer 280 ľudí na štvrtkovom koncerte, to bola úctyhodná kulisa pre návrat legendy legiend. No nielen to… V záverečných riadkoch väčšinou zvykneme hodnotiť aj to, či sa po koncerte headlineri venovali svojim fanúšikom, pri KRABATHOR by však bola hanba o tom čo i len pochybovať. Absencia rečovej bariéry dala každému jednému návštevníkovi príležitosť prehodiť s kapelou seriózne viac než len 2-3 vety. Viacerí z nás to patrične využili a večer plný metalovej zábavy tak mohol pokračovať.


FOTO: Samuel "Samayel" Fajnor

Informácie o koncerte

Názov: KRABATHOR Tour 2015

Dátum: 19.03.2015

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: KRABATHOR - death metal (CZE)
BRUTALLY DECEASED - old-school death metal (CZE)
TYPHOID - brutal death metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2015-03-24 16:23:18

Prečítané: 1166x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie