KREATOR a MUNICIPAL WASTE: Oslava thrash metalu vo vypredanom MMC

KREATOR a MUNICIPAL WASTE: Oslava thrash metalu vo vypredanom MMC

Mnohí fanúšikovia thrashmetalovej legendy KREATOR boli koncom novembra 2022 sklamaní, keď len niekoľko dní pred koncertom došlo k jeho zrušeniu, no náhradného dátumu sme sa dočkali menej ako tri mesiace po zrušení pôvodného termínu.
Oproti zrušenému jesennému vystúpeniu do Bratislavy dorazila pozmenená zostava a z pôvodne avizovaného line-upu zostal len headliner v podobe KREATOR, deathcoristi THY ART IS MURDER a deathmetaloví GATECREEPER na turné chýbali. Večer bol tým pádom menej multižánrový, no mnohých thrasherov oveľa viac potešili žánrovo spriaznenejší MUNICIPAL WASTE.
 

KREATOR sa v Bratislave predstavili po viac ako dlhokánskych desiatich rokoch, ako správne poznamenal aj samotný frontman Mille Petrozza, keďže naposledy navštívili naše hlavné mesto v novembri 2012 spolu s MORBID ANGEL a NILE. Slovenským fanúšikom sa naposledy predstavili v auguste 2015 v banskobystrickom amfiteátri, čiže čakanie na asi najobľúbenejšiu a najznámejšiu (spolu so SODOM) európsku thrashmetalovú skupinu bolo naozaj dlhé... KREATOR tentokrát dokázali Majestic Music Club vypredať, a to už tri dni dopredu.  V ten štvrtkový večer si tak do klubu našlo cestu viac ako tisíc fanúšikov z rôznych kútov (nielen) Slovenska.

Predzvesťou nezabudnuteľného večera a črtajúcej sa skvelej atmosféry boli podniky v bezprostrednej blízkosti, či už Randal alebo Cobra, sídliace v tej istej budove YMCA ako Majestic Music Club. Už niekoľko hodín pred koncertom boli zaplnené výborne sa zabávajúcimi thrashmetalistami. Nakoniec pred pol ôsmou stačilo urobiť len niekoľko desiatok krokov schodmi nahor do sály MMC a metalový večer sa mohol začať.

Ako support nemeckej legendy sa predstavili Američania MUNICIPAL WASTE, ktorí sú dnes už veľmi známym pojmom na metalovej scéne. Ich debut má viac ako 20 rokov a preto je úsmevné, že štyridsiatnici a jeden päťdesiatnik sú ešte stále niektorými vnímaní ako akási mladšia generácia, hoci už ich právoplatne môžeme považovať za legendy žánru. Ich dravý thrash/crossover je priam stvorený na živé vystúpenia, ktoré sú nabuté neskutočnou energiou. Podobne ako headlineri KREATOR, v roku 2022 vydali nový album „Electrified Brain“, ktorý je ich siedmou štúdiovkou a celý  večer odštartovali skladbou „Demoralizer“ z novinky. MUNICIPAL WASTE sa počas svojho energického najvýraznejšie venovali svojmu snáď najúspešnejšiemu albumu „The Art of Partying“, takisto viacero skladieb zaznelo aj z novinky a z prechádzajúceho albumu „Slime and Punishment“ a tiež z úspešného druhého albumu „Hazardous Mutation“. Naopak, vynechali skladby z debutu „Waste 'Em All“ a tiež z albumu „Massive Aggressive“. Zdalo sa mi, že publikum (aspoň v mojom dohľade) reagovalo najvrúcnejšie práve na skladby z výborného albumu „Art of Partying“, ako napríklad „Sadistic Magician“, „Headbanger Face Rip“ alebo „Born to Party“.
 

Municipal


Frontman Tony Foresta pobádal už v prvej tretine vystúpenia k „circle pitu“, ale pravdupovediac, ani nemusel, pretože circle pit je už jednoducho neoddeliteľnou súčasťou vystúpení MUNICIPAL WASTE. Je trocha aj šťastím, že hala nebola až tak preplnená ako pri KREATOR a ľudia sa mohli vyblázniť bez väčších problémov. V poslednej tretine vystúpenia, pred skladbou „Unleash the Bastards“  zase prítomných hecoval k „stage divingu“ a naozaj, niekoľko ľudí sa skutočne ocitlo na rukách davu. Výborná práca s publikom, ktoré sa skvelo zabávalo a úžasná atmosféra. Takto má vyzerať support, nie ako doslova utrpenie pri predkapele napríklad IRON MAIDEN, keď sa trebárs väčšina prítomných nevedela dočkať, kedy tá podpriemerná skupina Harrisovej dcéry konečne dohrá. A to si dovolím tvrdiť, že sa nájdu aj ľudia, v očiach ktorých MUNICIPAL WASTE v ten večer headlinerov KREATOR prekonali...       

Samozrejme, drvivá väčšina prítomných prišla kvôli KREATOR, o ktorých aj Tony počas setu poznamenal, že patria medzi inšpiráciu ich samotných, no MUNICIPAL WASTE do vystúpenia dali srdce a koncert mal neskutočný náboj. Ako som už spomenula, počas ich setu bol klub o niečo prázdnejší a ľudia, ktorí ho odignorovali sedením v jednom z podnikov, majú skutočne čo ľutovať. Ako som sa už niekoľkokrát presvedčila, v živých vystúpeniach MUNICIPAL WASTE je obrovská sila, človeka výdatne nabijú energiou a každý jeden raz je to parádny zážitok. A to dokonca určite aj pre ľudí, ktorým táto kapela zo štúdioviek až tak nesedí.
 

Po prestávke na občerstvenie už štvrťhodinku pred začiatkom setu kapely, na ktorú dnes všetci čakajú, je už pod pódiom naozaj husto a tlačenica začína byť viac než nepohodlná. Je priam nemožné sa predrať cez dav bez agresívneho strkania do ľudí. Publikum sa napriek tomu baví a z reproduktotov znejú známe metalové hymny – najprv „Breaking the Law“ od JUDAS PRIEST a následne „Run to the Hills“ od IRON MAIDEN. Mnohí fanúšikovia spievajú s nadšením, ako keby skladby išli naživo.
No keď z reprákov začne hrať omnoho menej známa melódia, ktorú však väčšina prítomných už isto pozná – inštrumentálne intro k aktuálnemu albumu KREATOR „Sergio Corbucci Is Dead“, nadšenie sa stupňuje... Publikum už vie, že prichádzajú tí, na ktorých čakali nielen celý večer, ale celé mesiace a bez okolkov hneď do nás sypú titulnú „Hate über Alles“, u ktorej sa ukazuje, že ide o skladbu veľmi vhodnú pre živé vystúpenia. Na 55-ročnom Millem nie je ani náznakom vidno, že by rokmi išla jeho forma dole, práve naopak. Zozadu to zase Jürgen Reil alias Ventor za bicou súpravou do nás sype ako dobre namazaný stroj.
 

Kreator


KREATOR pokračujú skladbou „Hail To the Hordes“ z predošlého albumu „Gods of Violence“ a po nej Mille vyzýva dav k „wall of death“. Úprimne poviem, že v hale, kde bol problém sa pohnúť o tri centimetre, je táto kratochvíľa nebezpečná (a pravdupovediac, ja som jej nikdy neprišla na chuť). Nehovoriac o tom, že dav je síce nabudený, ale nie je na také niečo po druhom songu, prakticky v úvode koncertu príliš skoro? No, legenda ako KREATOR si to asi môže dovoliť. Snáď sa aktéri pobavili, dúfam, že sa to obišlo bez zranení, ja som bola rada, že som dostatočne ďaleko. Následne priestor dostáva aj staršia „Enemy of God“, ktorá je netradične uvedená úvodnou asi minútkou zo skladby „Awakening of the Gods“ a jediný zástupca 90.-tych rokov – skladba „Phobia“ z albumu „Outcast“. Mimochodom, experimentálnejšie roky 1992 – 1999 kapela až na túto jednu výnimku úplne vynechala a v podstate vsadila na istotu. No a práve pri songu „Phobia“ sa dav výborne zabával, spieval a šalel.

Prvú časť koncertu tvorila s výnimkou spomínanej „Phobie“ novšia tvorba kapely (rozumej od roku 2005). Novinka bola okrem titulnej skladby zastúpená kúskami „Become Immortal“ a „Strongest of the Strong“, ktoré taktiež fungujú naživo veľmi dobre. Mrzela ma absencia zvláštnej, experimentálnej „Midnight Sun“, už len z toho dôvodu, že som bola zvedavá na jej živé prevedenie, ale vzhľadom k hosťovaniu Sofie Portanet je asi vynechanie tohto singla logické. Žiadne veľké prekvapenie sa nekonalo, KREATOR v tejto prvej časti vyberali osvedčené, notoricky známe skladby s melodickými a silnými refrénmi ako „Satan is Real“ alebo „Phantom Antichrist“, ku ktorému znova zaznelo aj intro „Mars Mantra“. Pri skladbe „666 – World Divided“, ktorá vyšla len na splitku s LAMB OF GOD, Mille tiež zaspomína na neveselé pandemické obdobie.
Následne prichádza pre mnohých najzaujímavejšia časť koncertu, keď Mille pred skladbou „Extreme Aggression“ ohlasuje „old school set“. Sedem klasických skladieb, z toho jedine „Violent Revolution“ spolu s introm „The Patriarch“  z letopočtu začínajúceho sa číslicou dva.  Albumy z rokov 1985 – 1990 sú zastúpené všetky jednou skladbou, s výnimkou „Extreme Aggression“, z ktorej okrem titulnej piesne zaznela aj skladba „Betrayer“. Milým prekvapením je „Terrible Certainty“, skladba, ktorú KREATOR skutočne nehrávajú často. V jednom momente Mille vyťahuje vlajku a dav šalie, áno, už vie, čo bude nasledovať – spomienka KREATOR na úplné začiatky v podobe „Flag of Hate“. Skladbou „Pleasure to Kill“ nemecké thrashmetalové legendy ukončujú tento vynikajúci večer a nasleduje už len „klaňačka“ pri inštrumentálke „Apocalypticon“.

Fanúšikovia, ktorí prišli špeciálne kvôli KREATOR, a v podstate by ich nezaujímali LAMB OF GOD, o ktorých bolo Slovensko ochudobnené v porovnaní s väčšinou turné, mohli byť potešení. KREATOR totiž v Bratislave odohrali dlhší set a slovenskému publiku dopriali o tri až štyri skladby viac, než na ostatných vystúpeniach, pričom sa jednalo o klasické old school skladby z 80.-tych rokov, ktoré na ostatných zastávkach turné kapela obmieňa. No my sme sa v Bratislave dočkali všetkých a tento mini old school set bol skutočne výdatnou porciou.

Setlist KREATOR:
Sergio Corbucci Is Dead / Hate Über Alles / Hail to the Hordes / Enemy of God (+ Awakening of the Gods intro) / Phobia / Become Immortal / Satan Is Real / Hordes of Chaos (A Necrologue for the Elite) / 666 - World Divided / Mars Mantra / Phantom Antichrist / Strongest of the Strong / Extreme Aggression / People of the Lie / Terrible Certainty / Betrayer / The Patriarch / Violent Revolution / Flag of Hate / Pleasure to Kill / Apocalypticon
 

Akcii prakticky niet čo vytknúť, organizácia šliapala ako švajčiarske hodinky, fanúšikom bolo zo strany klubu poskytnuté maximum vrátane v zime veľmi potrebnej šatne, šikovná obsluha pred koncertom v Randale kmitala tak, že sa naozaj nemohol nikto sťažovať... Samotné kapely odohrali výborné vystúpenia plné energie, bez akéhokoľvek náznaku únavy a dali do toho naozaj veľa. Neverím, že sa vo vypredanom MMC našiel fanúšik, ktorý odchádzal z tejto perfektnej akcie nespokojný.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Martin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: KREATOR a MUNICIPAL WASTE: Oslava thrash metalu vo vypredanom MMC

Dátum: 16.02.2023

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: KREATOR - thrash metal (DE)
MUNICIPAL WASTE - crossover/thrash metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-02-21 15:27:07

Prečítané: 827x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie