MARDUK vypredali Prahu

MARDUK vypredali Prahu

Viete, čo majú spoločné kapely DEPECHE MODE a MARDUK? Obidvom vyšli minulý rok albumy s rovnakým názvom ("Memento Mori") a obidve som tento rok stihol vidieť naživo. Mrzelo by ma nespomenúť tento fakt, ale porovnávať tak výrazne rozdielne veličiny radšej nebudem. A keďže sme na „stránkach“ metalového webzinu, budeme sa venovať len koncertu druhej menovanej formácie. Švédska black metalová legenda sa totiž po mnohých rokoch vrátila do Prahy v rámci turné k spomínanej doske.


Pôvodne avizovaná, otváracia banda SKAPHOS, zrušila svoju účasť len pár dní pred začiatkom tour. V čase môjho príchodu na miesto činu (klub Futurum) tak publikum rozohrievala prvá z dvoch predkapiel, DOODSWENS. Z pódia sa tiahla príjemná vôňa kadidla, ktorá vkusne dotvorila málo výraznú hudobnú kulisu. Holandská pomaľovaná trojica nám predviedla občas hypnotické, no väčšinou príliš jednoduché, obyčajné a neoriginálne motívy. Spomeňme však ich líderku Inge, usadenú vzadu za bicími. Je skvelé vidieť blackovú bubeníčku, najmä keď zvláda široké spektrum rytmov – od pomalých momentov až po drtivé náklepy. Navyše si na záver show pripravila krátky, potemnelý rituál.
 

Doodsens


Ako druhá sa predstavila deathmetalová stálica menom ORIGIN. Štvorica na pódiu mala náročnú úlohu, presvedčiť viac-menej blackovo naladené publikum, no svojim vystúpením to zvládla. Američanov už dlhšie nesledujem, ale po dnešku je jasné, že zostali verní svojmu žánru. Opäť sa prezentovali technicky precízne vyskladanou porciou sonickej brutality, prevažne v zbesilých tempách. Výsledný šialený kostilam by si však zaslúžil čistejší zvuk, pretože čím rýchlejšia pasáž, tým bolo náročnejšie sa v celkovej hudbe zorientovať. Skladby boli pomerne krátke, kapela tak stihla zahrať ukážky zo všetkých ôsmych albumov. V závere ma potešili hlavne tie staršie skladby – "The Aftermath" a "Portal".

Počas čakania na hlavné hviezdy sa útroby klubu Futurum úplne zaplnili, čím sa potvrdilo avízo organizátorov, že dnešná udalosť je vypredaná. Tanková divízia MARDUK sa do Prahy vrátila po takmer deviatich rokoch, bolo teda o čo stáť. Bez zbytočne dlhého intra sa švédski bohorúhači dovalili na scénu a spustili svoj ťažkotonážny black metal sťaby podľa učebnice. Formácia vedená gitaristom Morganom šliapala takmer na 100%, spoliehala sa prevažne na rýchle motívy, no občasné spomalenia taktiež stáli za to. Na pozíci basáka sa predstavil Simon Wizén, vzadu zas neomylne operoval Simon Schilling. Démonický vokalista Mortuus škriekal lahodne, dokonca sa v niektorých príhovoroch odhodlal na viac než dve-tri slová. Len škoda, že väčšinou išlo o opakujúce sa „fuckovačky“ a sťažnosti, ktoré adresoval smerom k zvukárovi, respektíve osvetľovačovi. Chápem frontmanovu frustráciu, ale fanúšikovia si prišli vypočuť hudbu, nie jeho rozmaznané výlevy nespokojnosti. Pritom z pozície diváka v publiku bol zvuk „vyladený“ skvelo.
 

Marduk


Kapelníci si popri zbesilej hre stihli poriadne zaheadbangovať, no najmä ponúkli rozumný prierez svojou bohatou diskografiou. Nové klipovky "Blood of The Funeral" a "Shovel Beats Sceptre" určite presvedčili; okrem nich sa hralo takmer z každého staršieho albumu. Výber songov potešil už od hromového úvodu "On Darkened Wings", ktorý poslúžil k otvoreniu brán Pekla. Nasledovali pecky ako "The Sun Has Failed", "Souls For Belial", "With Satan and Victorious Weapons" či prastará "The Funeral Seemed To Be Endless". S približujúcim sa koncom tiež došlo na očakávané povinnosti "Panzer Division Marduk", "The Blond Beast" a na úplný záver, keďže sme v Prahe, sa s nami Morganovci celkom symbolicky rozlúčili skladbou "The Hangman of Prague".

K vystúpeniu Švédov patria i momenty, kedy sa kapela odoberie do backstage a za zvukov ambientnej medzihry necháva publikum čakať na ďalší song. Avšak podobných „hluchých“ momentov bolo najmä v druhej časti setu akosi priveľa, a len vďaka kvalitnej hudobnej produkcii a vkusne namiešanému zvuku si MARDUK dokázali udržať moju pozornosť po celých 75 minút. Podobné pocity možno zdieľala väčšina z približne 400 prítomných nadšencov, isté však je, že svojou účasťou dnešný koncert úspešne vypredala.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: fanúšikovské

Informácie o koncerte

Názov: MARDUK vypredali Prahu

Dátum: 04.04.2024

Miesto: PRAHA - Futurum Music Bar

Kapely: MARDUK - black metal (SWE)
ORIGIN - technical brutal death metal (USA)
DOODSWENS - black metal (NED)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2024-04-11 19:23:12

Prečítané: 189x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie