MASTER'S HAMMER, Umbrtka

MASTER'S HAMMER, Umbrtka

Keď koncom minulého roka MASTER'S HAMMER potvrdili svoju účasť na festivale Brutal Assault, bol to splnený sen veľkého množstva ich priaznivcov. Potešil som sa pochopiteľne aj ja a tým sa definitívne rozplynuli moje pochybnosti o účasti na festivale. To vystúpenie síce nebolo dokonalé, no nejednalo sa ani o vyslovený prepadák. V prvom rade mi vadil zvuk a absolútna absencia tympánov. Zaznamenal som aj pár inštrumentálnych chýb, ale v zásade nešlo o nič významné. Všetko to prebila nesmierna radosť, že vidím túto obrovskú legendu na pódiu a počujem ich fantastickú hudbu.

UMBRTKA ako predkapela MH je voľba viac než logická a zároveň absolútne čarovná. Jednak sú medzi kapelami osobné vzťahy a MH boli odjakživa pre nich najväčším vzorom. Ich bohatá diskografia má síce kolísajúcu úroveň kvality, no ich najlepšie kusy stoja za to. Okrem hudby majú veľmi zaujímavý koncept, ktorý sa točí okolo hlavnej postavy Iva Krátkého alias Umbrtku, ktorý chodí rozoberať starý šrot do Plzeňského Skartu. Ten sa stal pre nich bohom a vo svojich skladbách hlavnou múzou. Okrem toho je ich inšpiráciou mesto Plzeň, prach, špina, priemysel  a prachmatizmus ako svetonázor a umelecký smer.
UMBRTKA vystúpila na živo po dlhých piatich rokoch, no na kvalite vystúpenia sa to vôbec neodrazilo. Koncert bol odohratý bez chýb a skupina si pripravila skvostný setlist. Hity ako "Popelář", "Slunce", "Papežem", "Stroje zústanou" či "Šedesátiny" ma absolútne pohltili a čudujem sa, že kapela nekoncertuje častejšie. Na pódiu mali ako správni prachmatickí robotníci rožky, salám a počas koncertu najmä Strastinen hojne popíjal čo iné ako Plzeň. Počas ich vystúpenia vládla skvelá nálada a v prvých radách mala kapela dvoch agitátorov, ktorí v pauzách hlásali heslá ako "Kto nepracuje, ať nejí". Nie som si úplne istý, ale to čo popíjali, vyzeralo ako okena. Dúfam ale, že šlo len o nejakú napodobneninu. UMBRTKA ma veľmi milo prekvapila a nečakal som, že predvedú takto suverénnu show. Ja som sa počas nej skvele bavil a klobúk dole pred ich výkonom.

Nie je žiadnym tajomstvom, že najzásadnejším chýbajúcim členom MASTER'S HAMMER v aktuálnej koncertnej zostave je Necrocock. Táto neprehliadnuteľná postavička má prudko negatívny vzťah k živému vystupovaniu a je to škoda. Koncertná zostava sa oproti Brutal Assaultu nijak nezmenila a tak sme na pódiu mohli vidieť Františka Štorma, Silenthella a Honza Kapáka, ako originál členov MH. Plus ako hosťujúci hudobníci sa predstavili dve legendy českej metalovej scény: gitarista Blackosh (CALES, ex-ROOT) a basgitarista Vlasta Henych (HENYCH 666, ex-TÖRR). Všetky chybičky spomínané v úvode dnes páni vychytali a podali stopercentný výkon. Tympány už konečne bolo počuť, aj keď pokojne mohli byť ešte hlasnejšie. Skupina mala dobre vyvážený zvuk a dnes to bolo priam dokonalé. Koncert odpálili starou hitovkou "Pád Modly" a vypredaná Fléda bola vo vytržení. Koncertný setlist namiešali z prvých dvoch kultových albumov i aktuálnej tvorby. Nemám nič proti novým veciam, ale tie staré hity sú proste absolútny kult. Mocné piesne ako "Geniové", "Zapálili jsme onen svět", "Věčný návrat", "Černá svatozář", "Každý z nás…!" a "Jáma pekel" sú neskutočné pecky a počuť ich znova naživo je neopísateľný zážitok.

Z novšej tvorby zaznamenala najväčší ohlas skladba "Vracejte konve na místo", ktorú spolu s Frantom Štormom spieval celý klub a atmosféra v ňom bola elektrizujúca. Skupina odohrala aj najčerstvejšiu novinku "Ve věži ticha", ktorá naznačila ďalšie smerovanie ich tvorby. Myslím že túto čiernu omšu možno bez preháňania považovať za jeden z najlepších koncertov tohto roku. A keďže ich košická zastávka bola zrušená, najbližšie ich máte možnosť vidieť koncom novembra v Prahe. Vrele odporúčam.

Keby mi niekto pred dvoma rokmi povedal, že v priebehu dvoch mesiacov uvidím dvakrát koncert MASTER'S HAMMER, asi by som si myslel, že sa pomiatol. Táto legenda je aktuálne v skvelej kondícii a ich koncertné aktivity týmto vôbec nekončia. Už teraz majú potvrdených niekoľko vystúpení v Poľsku, Holandsku i Švédsku.

Informácie o koncerte

Názov: MASTER'S HAMMER, Umbrtka

Dátum: 07.10.2017

Miesto: BRNO - Fléda

Kapely: ::
MASTER'S HAMMER
UMBRTKA

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-10-10 11:00:00

Prečítané: 1831x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie