MASTODON zahrali vo Viedni

MASTODON zahrali vo Viedni

Týmto koncertom som si splnil prianie, ktoré som vyslovil pred šiestimi rokmi v Prahe. Vtedy som videl MASTODON prvýkrát, no išlo o vystúpenie pod holým nebom a za svetla. Nebol to zlý koncert, no ich hudba si priam pýta uzavreté priestory a kvalitný vizuálny podklad. A pamätám si, že krátko po ich sete som vyslovil vetu: MASTODON by som si rád niekedy pozrel v takom Gasometri alebo podobnej hale“. Trvalo to síce šesť a pol roka, no čakanie sa vyplatilo.

Na RUSSIAN CIRCLES som počul mnoho pozitívnych reakcií, no naživo som ich videl prvýkrát. Toto trio z Chicaga ma veľmi príjemne prekvapilo. Bez žiadnych príhovorov, len s minimálnym nasvietením nám poodkryli tajomstvo ich hudby. Tá je čisto inštrumentálna v klasickom zložení gitara, basa a bicie. Staršiu tvorbu je možné označiť ako post-rockovú, no posledná radovka "Guidance" sa nesie skôr v post-metalovom duchu. Ich set bol temný, záhadný a plný nepokoja. Jednotlivé skladby si žijú svojím vlastným životom a môžu vám vykresliť v mysli ľubovoľné príbehy od výmyslu sveta. Vokál tejto hudbe vôbec nechýba, aj keď by som si ju vedel predstaviť v takejto podobe. Typické post-rockové gitarové vyhrávky sú hlavnými nositeľmi melódií, basgitara dáva skladbám potrebnú hutnosť a bicie určujú tepovú frekvenciu celého organizmu. V tej správnej chvíli vie kapela pritlačiť na pílu, poriadne vygradovať atmosféru a celkovo zhutniť jej výsledný efekt. Na pódiu pôsobili suverénne, profesionálne a ako support do tejto zostavy skvele zapadli. Setlist koncertu poskladali ako vyvážený prierez ich diskografiou.

RED FANG som naposledy videl pred dvoma rokmi, keď predskakovali FAITH NO MORE v Bratislave. Tam pôsobili na veľkom pódiu trochu stratene a obával som sa, že dnes to bude podobné. Našťastie moje obavy boli absolútne zbytočné. Jednak pódium v Gasometri bolo z oboch strán orezané na menšiu šírku a hlavne kapela dnes pôsobila nesmierne živelne a suverénne. Na úvod koncertu si tradične podali ruky a odpálili svoj set skladbou "Blood Like Cream". Skvelá hitovka s ešte lepším videoklipom hneď na úvod naznačila, že dnes uvidíme úplne iný RED FANG, ako pred dvoma rokmi. Skupina pôsobila na pódiu sebaisto, mali dobrý zvuk a ich energický stoner rock mixnutý metalom fungoval na výbornú. Je sympatické, že si stále držia svoj imidž flákačov a povaľačov, čo celé dni len chlastajú pivo. No po hudobnej stránke šlapali ako hodinky a svojou hutnou hudbou valcovali viedenské publikum. Americkí drevorubači takisto prebehli vo svojom sete celú svoju diskografiu a nesústredili sa len na svoj posledný album "Only Ghosts". Zo setlistu by som vypichol okrem spomínanej úvodnej pecky piesne "Malverde", "Wires" a "Prehistoric Dog".

Niečo po desiatej hodine prišli na pódium konečne MASTODON a začali čarovať. Túto kapelu považujem za jednu z najosobitejších a najoriginálnejších na súčasnej metalovej scéne. Po zvukovej stránke bol ich set vcelku vyvážený, aj keď som mal pocit, že vokál Brenta Hindsa bol trocha utlmený oproti ostatným hlasom. Tento pán má zo všetkých štyroch hráčov asi najzaujímavejšiu farbu hlasu, no dnes akoby nebol až taký výrazný ako na nahrávkach. Vokály sú však celkovo asi najväčšou slabinou ich koncertov. Asi najväčší kiks vyrobili žiaľ v mojej najobľúbenejšej skladbe "Oblivion", kde na istý čas prestali intonovať a neskôr pridali ešte jednu chybičku. Na druhej strane treba objektívne uznať, že pri náročnosti týchto piesní sa ani nečudujem. Našťastie si už nevybavujem žiadny iný negatívny moment koncertu a zbytok to bola neskutočná mágia. Počas celého koncertu na siedmych zvislých pásoch plátna prebiehala psychedelická videoprojekcia, ktorá vkusne dotvárala atmosféru ich hudby. Tá je podľa mňa ako stvorená na sústredené počúvanie a nasávanie všetkých jej ingrediencií. Samostatnou kapitolou ich hudby sú vokály, ktorých je tam naozaj neúrekom.

Veľkú pochvalu si zaslúži najmä bubeník Brann Dailor, ktorý popri svojej neľahkej hre na bicie spieval bezchybne. Na pravej strane pódia operoval gitarista Bill Kelliher, ktorý z celej kapely pôsobí asi najnenápadnejšie. No jeho hra je vskutku pôsobivá a aj spevy dnes zvládal dobre. Na pravej strane bol už spomínaný Brent Hinds a ten takisto exceloval na svojej gitare. V strede pódia ťahal celé vystúpenie vpred basgitarista Troy Sanders, ktorého hlas je výrazným znakom celej ich hudby. Najsilnejší dojem z celého koncertu vo mne zanechali skladby "Roots Remain", "Andromeda", "Ember City", "Colony Of Birchmen", "The Last Baron" a "Crack The Skye". Zaujímavé je, že skladby z posledných dvoch albumov zahrala kapela s väčšou ľahkosťou oproti starším kusom. Čo mi celkom nedáva zmysel, pretože práve tie staršie by logicky mali mať lepšie naskúšané a viac pod kožou. Možno je to aj tým, že ich tvorba sa v posledných rokoch o kúsok zjednodušila a pomaly naberá rockovejší charakter.
Po asi hodine a pol sa všetci okrem bubeníka na pár sekúnd vytratili z pódia, aby sa následne vrátili aj s jednou nečakanou posilou. A tou bol Scott Kelly z legendárnych NEUROSIS. Ten odspieval so skupinou päť piesní a dodal im tak trochu inú príchuť. Boli síce momenty, kedy mi tam jeho spev úplne nesedel, no každopádne to bolo zaujímavé spestrenie ich vystúpenia. Naopak jeho najsilnejší moment prišiel v záverečnej skladbe "Diamonds In The Witch House", kde jeho spev sadol asi najlepšie.

MASTODON predviedli skvelú show a tých pár chybičiek krásy hravo prekryli. V bývalých zásobníkoch plynu nám pekne podkúrili a zahriali nás svojou magickou hudbou. Napriek tomu, že ide o veľkú kapelu na pódiu pôsobili prirodzene a skromne. A to sa cení. 

Informácie o koncerte

Názov: MASTODON zahrali vo Viedni

Dátum: 13.11.2017

Miesto: WIEN - Gasometer

Kapely: ::
MASTODON - progressive stoner metal/rock (USA)
RED FANG - stoner metal/rock (USA)
RUSSIAN CIRLES - post-rock/metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-11-18 05:01:17

Prečítané: 1292x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie