MAYHEM a GAAHLs WYRD znesvätili Viedeň

MAYHEM a GAAHLs WYRD znesvätili Viedeň

Pred necelým mesiacom vyšiel nórskym MAYHEM nový album s názvom "Daemon". Okamžite vyrazili na turné a ich najbližšou zastávkou bola Viedeň. Pôvodne sa mal tento koncert konať v klube Szene, no nakoniec ho organizátori presunuli do Simm City. S týmto čudným priestorom, ktorý je umiestnený na treťom poschodí obchodného domu s rovnakým menom, nemám najlepšie skúsenosti. Nevadí mi jeho umiestnenie, skôr mi prekáža samotný priestor a zvuk. Predpokladám, že k zmene došlo rýchlym naplnením kapacity Szene v predpredaji, keďže do Simm City sa vojde väčšie množstvo fanúšikov.

Jednočlenný projekt s názvom GOST je dielom amerického hudobníka, ktorý vystupuje pod pseudonymom Baalberith. Vo svojej hudbe mixuje žánre ako synthwave, gothic a black metal, pričom drvivú väčšinu nástrojov tvoria syntetizátory. Vokály kopírujú hudobný obsah a preto využíva tak čisté vokály ako aj blackový rev. Po hudobnej stránke to znelo vcelku zaujímavo, aj keď nie vždy sa trafil do môjho vkusu. Musím priznať, že v tých najextrémnejších polohách mi jeho tvorba sedí asi najviac. Na turné si pribral hosťujúceho basgitaristu, čo vo výsledku fungovalo najmä ako vizuálne spestrenie. Dvojica hudobníkov s old-school corpsepaintom spustila extrémnu diskotéku, pretože koncertom by som to nenazýval. A v tom vidím aj môj najzásadnejší problém celého ich vystúpenia. Osemdesiat percent hudby išlo totiž z playbacku a naživo hrala len basa a spev. Občas sa síce Baalberith zastavil pri svojich mašinkách, no na samotnej hudbe som výrazné zmeny nepostrehol. Na druhej strane ako performance to nebolo úplne zlé. Tento trend elektronických skupín hrajúcich rôzne fúzie s metalovou hudbou sa stáva čoraz populárnejší. Z môjho pohľadu však nedosahujú takú kvalitu, akú by som čakal. V tomto smere sú pre mňa zaujímavejšie fúzie v opačnom garde.

Podobne ako MAYHEM, aj GAAHLs WYRD vydali tento rok nový album, len v ich prípade ide o debut. Nejde však o nejakých začínajúcich umelcov, práve naopak. Kristian Eivind Espedal alias Gaahl pôsobí na metalovej scéne viac ako dvadsať rokov. Spieval v kapelách GORGOROTH, GOD SEED ale aj vo folkovom projekte WARDRUNA. Jeho nová kapela sa rozhodla pokračovať v black metalových vodách, no s trocha iným nasmerovaním. Omnoho viac si zakladajú na atmosfére, pričom ich hudba znie zasnene a zároveň veľmi temne. A to paradoxne aj v tých extrémnejších polohách. Svoj set odštartovali skladbou "Ghosts Invited", ktorá patrí k tým rýchlejším. Gaahlove čisté vokály jej ale dodávajú trocha iný charakter. Tie najlepšie piesne z novinky však zazneli neskôr. Jedným z vrcholných okamihov vystúpenia bol hymnický pochod "Carving the Voices". Pomalá majestátna skladba s hlbokým vokálnym prednesom znela fantasticky aj naživo. Zaujímavým kúskom je aj skladba "Ek Erilar", ktorá má v sebe niečo "mayhemovské". Do setlistu koncertu sa dostali aj skladby z jeho predchádzajúcich projektov. Jednou z nich bola "Alt liv" od GOD SEED, ktorá má podobnú atmosféru ako GAAHLs WYRD. Nechýbali ani dve skladby GORGOROTHu - "Carving Giant" a "Exit Through Carved Stones". Dokonca páni odohrali aj dve ukážky zo staručkého projektu TRELLDOM. Aj keď mnoho fanúšikov potešili tieto vykopávky, mňa najviac zaujali ich nové skladby. A ozdobou celého koncertu bol Gaahlov vokál a jeho stoický pódiový prejav.

MAYHEM sa v posledných rokoch venovali glorifikácii svojho debutového albumu "De Mysteriis Dom Sathanas". Niekoľko rokov ho hrávali na svojich vystúpeniach a to sa prejavilo aj na čerstvej novinke "Deamon", z ktorej cítiť atmosféru tohto kultového diela. Svoje vystúpenie začali skladbou "Falsified And Hated", ku ktorej majú natočený aj videoklip. Na pódiovom prejave kapely sa prakticky nič nezmenilo. Gitaristi Teloch a Ghul pôsobili na okraji pódia ako strážne majáky, ktoré sú bičované prílivmi vlastných riffov. Bubeníka Hellhamera nebolo za bicími vôbec vidieť, no jeho hra je nezameniteľná. Basák Necrobutcher masíroval svoje hrubé struny a tradične sa tváril ako posadnutý diablom. Najväčšiu pozornosť pútal Attila Csihar vo svojej maske a čudnej róbe, pripomínajúcej barokové ornáty s kňažskou štólou. Počas svojho vystúpenia sa zabával so svojimi obľúbenými hračkami ako slučka, lebka či dvojkríž z kostí. Napriek výrazne teatrálnemu prejavu je omnoho dôležitejší jeho spev. Ten má množstvo polôh a modifikácií, ale to by bolo na samostatnú kapitolu. Napriek pár zaváhaniam mu to dnes spievalo výborne. Prvá časť vystúpenia bola pre mňa silným zážitkom.

Po rokoch som si konečne vypočul ucelený set piesní, ktoré boli prierezom tvorby. Najviac potešili ukážky z "Grand Declaration of War" a "Wolf's Lair Abyss", no nestratili sa ani nové kusy. Zimomriavky mi nabehli pri skladbe "A Bloodsword and a Colder Sun", ktorá reprezentuje úplne inú tvorbu tejto legendy. Moja radosť však netrvala dlho. S príchodom úvodného riffu "Freezing Moon" sa rozbehol tradičný výlet do hlbokej minulosti. Najprv odohrali polovicu albumu "De Mysteriis Dom Sathanas" a následne to zaklincovali troma ukážkami z EP "Deathcrush" a skladbou "Carnage". Tieto skladby majú isté čaro a naživo pôsobia ako besniaci armagedon, len som nimi už presýtený. Diskografia MAYHEM pritom v sebe skrýva toľko kvalitnejšieho materiálu, z ktorého by sa dali vystavať minimálne dva dobré setlisty. Na druhej strane rešpektujem voľbu kapely. Sú to ich koncerty a môžu si na nich hrať, čo len chcú. Na začiatku som spomínal zvuk, aký som párkrát zažil v Simm City. Dnes to nebolo vyslovene zmrvené, no rezervy by sa našli. Po reakciách niektorých mojich známych, ktorí boli na koncerte v Prahe, som so zvukom v podstate spokojný.

Napriek mojim výhradám voči setlistu MAYHEM to bolo dnes výživné. GAAHLs WYRD odohrali veľmi zaujímavý set, v ktorom zaujali najmä piesne z ich aktuálnej dosky. MAYHEM ma svojou prvou časťou úplne odzbrojili, pričom tá druhá bola divoká prechádzka nórskym black metalovým skanzenom.

Za udelenie akreditácie ďakujeme vydavateľstvu Season of Mist.

Informácie o koncerte

Názov: MAYHEM a GAAHLs WYRD znesvätili Viedeň

Dátum: 14.11.2019

Miesto: WIEN - Simm City

Kapely: MAYHEM - black metal (NOR)
GAAHLs WYRD - black/dark metal (NOR)
GOST - synthwave / darksynth (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-11-20 14:22:57

Prečítané: 861x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie