MAYHEM: De Mysteriis Dom Sathanas

MAYHEM: De Mysteriis Dom Sathanas

Pred 23 rokmi vydali MAYHEM svoj debutový album „De Mysteriis Dom Sathanas“ pod značkou Deathlike Silence Productions. Jej zakladateľ a gitarista Øystein Aarseth už v tej dobe nežil, o čo sa pričinil basák Varg Vikernes. Album nahrali okrem spomínaných dvoch pánov bubeník Hellhammer, gitarista Snorre a spevák Attila Csihar. Ak si dobre spomínam ide už o druhé turné, na ktorom hrá MAYHEM tento kultový album celý.

O existencii poľských DEUS MORTEM som do dnešného dňa nemal ani poňatia. A po pravde o veľa som ani neprišiel. Kapela produkuje tradičný black metal starej školy, no  v ich hudbe mi chýbajú výraznejšie prvky, ktorými by sa líšili od ostatnej scény. Skupina sa snažila podať čo najlepší výkon a zanechať dobrý dojem, no podmienky mali viac ako nevyhovujúce. Aby sa predišlo zbytočnému čakaniu, kým si nasledujúca kapela poskladá bicie, na scéne boli hneď tri bicie zostavy. Nejde o nič neobvyklé, pokiaľ je na takéto veci priestor. No pódium v Randali je malé a tak DEUS MORTEM fungovali na veľmi stiesnenom priestore. V strede pódia prakticky tesne za mrežou bol bubeník a po stranách sa tlačili ďalší traja hudobníci. Predpokladám, že väčšina skúšobní aj tých najundergroundovejších hudobníkov ponúka omnoho viac priestoru ako tomu bolo tu. Kapela sa však popasovala s týmto problémom hrdinsky a v konečnom dôsledku odohrali celkom slušný set.  

DRAGGED INTO SUNLIGHT som tento rok videl v apríli vo Viedni a na ich apokalyptický black metal som sa mimoriadne tešil. Po vyprataní bicích DEUS MORTEM sa to už pomaly začalo podobať na normálne pódium. Obrovský svietnik poskladaný zo zvieracích kostí opäť dominoval celému ich vystúpeniu a nezmenila sa ani svetelná show. Namiesto klasických svetiel skupina  používa  stroboskopy a fotografovať niečo také je fakt zábava. Výsledok môjho snaženia bol asi osemdesiat čisto čiernych fotografií a sedem vydarených. Ale to vôbec nie je podstatné a dôležitejšia bola dnes večer ich hudba. Tá podobne ako pri MAYHEM je nositeľkou deštrukcie, zla a chaosu. Vo svojej hudbe spájajú dokopy black metal, špinavý doom a industriálno-ambientné prvky. Temné hymny odohrané v zbesilom tempe podporené zúrivým vokálom sú soundtrackom k ohnivej apokalypse. Presne takýto black metal mám v poslednej dobe rád a konkrétne DRAGGED INTO SUNLIGHT ho vie aj skvele odprezentovať. Neustále preblikávajúce svetlá a besniaci hudobný podklad sa skvele dopĺňajú a nedávajú žiadny priestor pre oddych . Setlist ich vystúpenia tvorili tri ukážky z ich debutového albumu „Hatred for Mankind“ a tri skladby z ich posledného splitka, ktoré spáchali s GNAW THEIR TONGUES.  Ani po druhý raz ma nesklamali a miesto predskokana MAYHEM si právom zaslúžia.

Kým sa dostaneme k samotnému vystúpeniu MAYHEM, vráťme sa ešte k „De Mysteriis Dom Sathanas“. Ten bol v skutočnosti nahratý už v roku 1990 a vydali ho až s trojročným meškaním. Skupina v tej dobe k nemu nemohla vyraziť na turné a tak si to vynahrádzajú teraz. Oproti pôvodnej nahrávke aktuálne verzie piesní majú trocha pomenené aranžmány. Jednak sú k nim priradené rôzne intrá a celkovo sú poriadne „sprasené“. Keď som videl MAYHEM s týmto programom v apríli vo Viedni, tie skladby som nespoznával. Dnes som si už na tie nové verzie zvykol, viem ich aj identifikovať a to aj napriek nie práve ideálnemu zvuku. Na druhej strane takáto hudba si priam pýta poriadne špinavý zvuk a nie nejaký sterilný zvukový kabát . Oproti Viedni ako aj Brutalu išlo o vizuálne chudobnejšie predstavenie, pretože pódium v Randale je výrazne menšie ako by si táto show vyžadovala. No v tom problém nevidím, skôr som mal pocit, že MAYHEM predviedli svoj štandard, bez výraznejšieho vybočenia. Samozrejme vnímam to z pozície, že som ich videl s týmto programom za posledný polrok už tretí raz. Ďalšia vec je, že tento album síce považujem za kult, no po hudobnej stránke obľubujem skôr ich iné nahrávky. Taký „Grand declaration of war“ odohraný kompletne naživo by som si vypočul omnoho radšej ako tento ich legendárny debut. Každopádne to ale nebolo zlé vystúpenie a zostava Attila Csihar, Hellhammer, Necrobutcher, Teloch a Ghul oživila túto nahrávku poriadne pekelným spôsobom. Krvou a popolom potriesnený album v sebe ukrýva neskutočne temnú auru a najmä Attilov vokál jej dodáva makabróznu atmosféru. A to nehovorím o celkovej vizuálnej stránke tejto čiernej omše. Tú má kapela dotiahnutú do detailov a je vskutku pôsobivá. Trochu ma však mrzí, že odohrali len spomínaný album a k ničomu inému sa nemali. Samozrejme že som s tým počítal, no nejaké dve tri skladby ako bonus by určite všetkých potešili.

Informácie o koncerte

Názov: MAYHEM: De Mysteriis Dom Sathanas

Dátum: 19.10.2017

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: MAYHEM - black metal (NOR)
DRAGGED INTO SUNLIGHT - blackened death/doom metal (UK)
DEUS MORTEM - black metal (POL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-10-24 00:00:00

Prečítané: 1677x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie