MESHUGGAH predviedli v Prahe šialenú show

MESHUGGAH predviedli v Prahe šialenú show

Švédske technické šialenstvo MESHUGGAH doplnené dvojicou zaujímavých hostí? To znie ako plán na nadštandardný koncert! A tak sme vyrazili na jedinú česko-slovenskú zastávku ich klubového turné "Europe March 2024", v rámci ktorej zavítali do Prahy, a ktorá pripadla dokonca na piatok.


Zvoliť za miesto činu halu Forum Karlín sa ukázalo ako výborné rozhodnutie, keďže MESHUGGAH majú potenciál prilákať masu ľudí a taký klub Roxy im naposledy zďaleka nestačil. Predpoklady o vysokej účasti (dnes odhadom zhruba 2000 hláv) sa začali napĺňať už v úvode pražského koncertu.
V čase môjho príchodu na miesto činu už pódium patrilo prvej z dvoch predkapiel, MANTAR. Oceňujem, že si Nemci svoju produkciu trúfajú odohrať len vo dvojici, ale na veľkom pódiu sa zdali byť takmer až stratení. Hudobne ma príliš nenadchli; ich tvorba sa točí prevažne okolo sludge s prvkami black metalu, no z hudby cítiť akúsi bahennú špinavosť. A nepomohol tomu ani samotný zvuk, ktorý bol až príliš prebasovaný – paradox, keďže v zostave MANTARu sa basgitara vôbec nevyskytuje.

Ako druhá sa predstavila nová nádej The HALO EFFECT zo švédskeho Göteborgu. Nejedná sa o žiadnych nováčikov, ale skúsených harcovníkov a vesměs bývalých členov slávnej formácie IN FLAMES. A práve ich nový projekt je dôkazom, že naďalej zostávajú verní melodic death metalu. Tieto fakty nám viackrát pripomenul spevák a frontman v jednej osobe, Mikael Stanne. Známy kučeravý elegán sa, pobobne ako vo svojich domovských DARK TRANQUILLITY, spolieha na šťavnaté „harsh“ vokály s občasným zábleskom čistého spevu. Dvojica gitaristov sa výborne dopĺňala kombináciou riffov, melódií a vkusných harmónií, nechýbali ani prepracované sóla.
 

The Halo Effect


Skladby spĺňali všetky atribúty klasickej švédskej melodickej školy, sú vcelku chytľavé a rýchlo odsýpali. Za všetky spomeňme klipovky "Days of the Lost", "Shadowminds" či najnovší singel "Become Surrender". Na kapele bolo vidieť radosť z hrania a zároveň cítiť dávku nostalgie. Aj preto sa teším na ďalší materiál v podobnom duchu, a nabudúce snáď aj na dlhší hrací čas.

Napriek ich nesporným kvalitám bola valná väčšina prítomných nadšencov zvedavá hlavne na headlinera MESHUGGAH. Túto švédsku legendu určite netreba bližšie predstavovať; niekoľkokrát sme ich zažili na Brutal Assaulte, vždy sa jednalo o mimoriadny zážitok… a inak tomu nebolo ani dnes.
Klaustrofobický úvod, kedy bolo pódium viac-menej zahalené v tme, postupne pridával na hlasitosti, až napokon Švédi v jednom nečakanom okamihu spustili svoju show. Ultimátne podladené gitary, mohutný zvuk, štyria statickí kapelníci a medzi nimi bradatý vokalista Jens Kidman. Základom kompozícií boli drtivé riffy postavené na komplikovaných matematických taktoch, ktorých jedinečnosť ešte umocnil bubeník Tomas Haake a jeho inovatívne bubenícke party. Nech som bol akokoľvek sústredený, nemal som šancu ich spočítať.
Kým Mårten Hagström sa sústredil takmer výlučne na riffy, jeho náprotivok Fredrik Thordendal to úporne sústredený okorenil šialenými sólami, ktorých má v zásobe vždy dostatok. Neprepočuteľný bol i spomínaný Jens, ktorý s výrazom psychopata odvrieskal všetky texty bez zaváhania. Absolutórium si zaslúži on i jeho kolegovia. Všetko bolo perfektne technicky odohraté, navyše s mohutným a zároveň dobre čitateľným zvukom, ako aj doprovodom originálnej svetelnej show, ktorá dokonale korešpondovala s hudbou. Razantná, ale hlavne v symbióze s tempami a rytmikou jednotlivých skladieb. Pri širokom spektre rozličných svetiel a stroboskopov si aj epileptici museli prísť na svoje.
 

Meshuggah


V setliste zazneli mnohé zásadné songy, pričom mierne prevažovala aktuálna, zatiaľ posledná doska "Immutable". A či už preferujete záležitosti pomalšie alebo rýchlejšie, dostali ste oboje. Za vrcholy pasujem dvojskladbu "In Death - Is Life" / "Is Death" (aj s odpočinkovým introm) a záverečnú koncertnú tutovku "Demiurge". Medzi nimi zostal čas napríklad na "Rational Gaze", "Bleed" či "Future Breed Machine". Jediná výtka smeruje k celkovej dĺžke vystúpenia. Organizátori avizovali 90-minútový set, reálne nám však MESHUGGAH nadelili len niečo vyše 75 minút. No aj tie im stačili na to, aby som z ich koncertu odchádzal dokonale psychicky vygumovaný.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Jiří Platzer | MarastMusic

Informácie o koncerte

Názov: MESHUGGAH predviedli v Prahe šialenú show

Dátum: 08.03.2024

Miesto: PRAHA - Forum Karlín

Kapely: ::
MESHUGGAH - Technical post-groove metal (SWE)
The HALO EFFECT - Melodic death metal (SWE)
MANTAR - Sludge/black metal (DE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2024-03-10 12:43:05

Prečítané: 323x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie