Midgardsblot 2019 (Fotoreport)

Midgardsblot 2019 (Fotoreport)

Midgardsblot je úžasný festival. Netvrdím že je najlepší v Európe, ale magická atmosféra malého festivalu má niečo do seba. Človek sa tu netopí v bahne, ako na veľkých nemeckých festivaloch, nemodlí sa, aby Toiky boli vynesené, ako na českých festivaloch a má príležitosť vidieť kapelu zbližšia, než na masových akciách.

Midgardsblot narástol z malinkého stretnutia zopár ľudí na zopár tisíc. Dovoľujem si tvrdiť, že 2019 bol posledný ročník, kde ešte človek dokáže rozpoznať väčšinu tvárí. Veľa ľudí tvrdilo, že už sa sem nevrátia, potom organizátori vydali prekrásny kožený náramok, čo je zároveň vstupenka na ďalšie 3 ročníky. Tí istí ľudia, čo sa zaprisahali, že už neprídu, si ho hneď kúpili. Ja som na tom rovnako, vždy tak do marca tvrdím, že festival je primoc drahý a letenky ešte drahšie. Ale aj tak každý rok idem, aby som vám, drahí čitatelia, mohol ukázať fotky z tohto magického miesta.

Čo je to ten Midgardsblot? Zmiešajte stredoveký festival s black metalom. Až na to, že to nie je stredoveký festival ako napríklad Červený kameň, ale je zameraný na obdobie Vikingov. Nájdete tu šermiarske predstavenia, obchodníka s rohmi, vikingskú dedinku Fólkvangr a návštevníkov v kostýmoch. Do toho namiešajte dostatok corpse paintu, gotických lolitiek a utility kiltov, že by sa ani Gothic Wave Treffen nehanbil.

Festival sa odohráva na historickom vikingskom pohrebisku Borre a človek sa večer po dostatočnom množstve medoviny môže ísť prejsť medzi 5000 rokov starými mohylami. Ak teda tú medovinu vie zaplatiť. Nórsko je známe absurdnými cenami za alkohol. Pohárik medovinky na festivale sa hýbe okolo 10-15 eur podľa kvality. Pivo stojí len o trochu menej. A preto sme vymysleli aktivitu nazývanú car beers. Človek nakúpi pivo na letisku v duty free, zoženie niekde chladničky a naplní auto pivom. Potom už len čaká na symbolické hrkanie kľúčikmi a nasleduje dav kamarátov k autu. Všetko ostatné je čitateľovi zrejmé.

Štvrtok

Festival začína ceremóniou Blot. Je to pohanská tradícia, pri ktorej človek zanechá minulosť za sebou a sústredí sa na všetko, čo príde v budúcnosti. Ceremónia je sprevádzaná zvukmi bubnov, ospevovaním bohov a tancom. V strede čistinky je postavená nádoba s prasacou krvou a každý, kto pristúpi k falickej soche uprostred, namočí do krvi vetvičku, povie svoju modlitbu a natrie sa krvou. Nová epocha sa môže začať. Pre každého Blot znamená niečo iné a každý ho prežíva po svojom. Niekto sa chce len natrieť krvou, zrevať ODIN a ísť ďalej. Niekto páli denníky. Niekto maže nahé fotky bývalej z telefónu. Niekto je vegán a donesie si divadelnú krv, lebo neuznáva krv prasaciu. A všetci sú tu doma.

Ako som spomínal, festival stále rastie a vidieť to aj na ceremoniáli. Bubeníkov boleli ruky, všetka krv, ktorá sa dala južne od Osla kúpiť, došla a ešte stále boli návštevníci, čo čakali na svoju príležitosť. Ja ako fotograf som mal smolu a musel som zohnať tú vegánsku.

GAAHLS WYRD je kapela jedneho z ex-členov GORGOROTHu a kvalitný black metal nikdy nesklame. TORMENTOR zahral v latexe a folklórne melódie sme si vypočuli od HRAFN HAR ci FYLGJA. Príjemne zanôtili IVAN BJORNSON & EINAR a došlo aj na „Helvegen“.

V 2018om roku nám vo štvrtok netradične zahral PERTUBATOR hudbu, ktorú asi budem nazývať EBM (electronic body music), alias techno. Možno to má niečo spoločné s tým, že organizátorka má tento žáner rada a metalisti vždy počúvali všetky žánre a neodsudzovali nič iné. Tento rok sa tradícia zopakovala a Mária z HEILUNGu nám zahrala solídnu diskotéku. A že metalisti nevedia tancovať…

Piatok

Druhý deň festivalu sa začal bolesťou hlavy a pivom. Potom niekedy začal hrať VREID. Asi pred tým bola Heavy Metal Joga, ale asi pršalo, tak to nebolo až tak pekné na fotenie. VREID sú tí istí ľudia, čo kedysi dávno hrali vo WINDIRe ale smrť Valfara spôsobila ich rozpad. Tak si VREID zahrali staré pesničky a ľudia sa bláznili. Mosh pit bol výborný.

Niekto mal skvelý nápad, že všetci metalisti majú radi jednorožcov a teda treba zorganizovať Unicorn Race. 15 párov ľudí sa postavilo na štartovaciu čiaru s nafúknutými plávajúcimi jednorožcami a mali jediný cieľ: dostať sa cez fjord tam a späť pred tým než vám v ľadovej nórskej vode umrznú časti tela. Môj obľúbený jednorožec bola žltá kačica s dorobeným rohom na baterky. Z tohto bude určite tradícia.

Headlinerom večera boli americké deathmetalové legendy DEICIDE. Mosh pit nebol, bavili sa len die hard true/kvlt fanúšikovia a zvyšk šiel radšej piť. Večer uzavreli lokálni FOLKET BORTAFOR NORDAVINDED, čo sú okrem kapely ešte aj pohanskí guru a niečo ako hlavy festivalu. Každé vystúpenie Folket je iné. Nie preto, že by kapela chcela držať fanúšikov v napätí, ale ako sami vravia: vlastne ani oni nevedia, čo budú v ten večer hrať. Hrdelný spev, bubny a neskonalá energia dostávajú do tranzu ľudí už niekoľko rokov.Okrem toho bolo možné vidieť skvelé hudobné  výkony od  čínskeho black metalového tria ZURIAAKE či použitie historických nástrojov v blackovom prevedení od ELDRIMu.

Sobota

Posledný deň festivalu sa začal bolesťou hlavy, pivom a dažďom. Skvelo zahrali EINHERJER, ktorých ťažký rytmus je tradične primoc pomalý na mosh pit, tak sa aspoň headbangovalo. A Midgardsblot je špeciálny v tom, že sa headbangovalo v železných prilbách. ENSLAVED si na pódium doniesli vlastných tanečníkov. Boli to čierne čudá oblečené v latexe a vykopané v trblietkach. Tie trblietky si všetci nachádzali všade aspoň do pondelka. My sme mali sprchy, boli sme na tom lepšie. Zvuk bol skvelý, riffy zneli a spievalo sa. Proste ten správny death metal. Festival zakončili HEILUNG. Každý, kto túto kapelu ešte nevidel, choďte si kúpiť letenku na ich najbližší koncert hneď teraz! Heilung mal tiež tanečníkov, len boli pomaľovaní, vedeli spievať, a mali kópie a štíty. Bubny, čo rezonujú v kostiach, rytmus, ktorý strháva do tanca a neuveriteľný hlas Márie. Ku tomu ešte pridať úžasne spravené svetlo, oheň a človek je ich vystúpením zhypnotizovaný až do konca. Jedno z vystúpení, kde som nikdy nebol hotový s fotkami, lebo na pódiu sa dialo efektov ako na koncerte nemeckej kapely spievajúcej o anjeloch a slnku.

Festival ukončila ceremónia Ragnarök. Každý rok je trošku iná a slúži na rituálne vyhodenie návštevníkov z areálu. Potom sa na brehu fjordu zapáli vatra, ľudia prinesú svoje historické nástroje a hrajú. Keď si niekedy budete chcieť vyskúšať hurdy gurdy, stačí hudobníkovi ponúknuť medovú medicínu.S novými kamarátmi sme počkali na východ slnka vo vodách fjordu, dopili, čo ostalo a duševne sa pripravili na návrat do normálneho života. Ale nevadí, o rok sa vidíme zas!

Informácie o koncerte

Názov: Midgardsblot 2019 (Fotoreport)

Dátum: 15.08.2019 - 17.08.2019

Miesto: Borre (NÓRSKO)

Kapely: HEILUNG, IVAR BJØRNSON & EINAR SELVIK, DEICIDE, GAAHLs WYRD, ENSLAVED, VREID a ďalší

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-09-24 23:31:35

Prečítané: 579x

Autor: Martin Kysel

Martin Kysel

Názory redakcie

Chýba názor redakcie