MINSK zahrali v Bratislave

MINSK zahrali v Bratislave

Približne pred mesiacom vydali MINSK a ZATOKREV spoločné splitko s názvom "Bigod". V zápätí vyrazili na spoločné turné, ktoré sa vďaka agentúre Heartnoize Promotion zastavilo aj v našom hlavnom meste.

Švajčiarov ZATOKREV som do tohto koncertu nepočul a vnímal som ich len z rôznych článkov a reportov. Je to zvláštne, pretože väčšina reakcií na ich hudbu resp. vystúpenia boli viac než pozitívne. A musím povedať, že oprávnene. Ťažkotonážny mix sludge a post-metalu mi od prvej skladby zachutil. Mohutná zvuková láva podporovaná dynamickou rytmikou sa valila z reproduktorov a naliehavý vokál Frederyka Rottera jej dodával (ne)ľudský rozmer. Predstavoval som si pri nej človeka na pokraji zrútenia, ktorý sa osamotený brodí bahnom negatívnych myšlienok. Na dohľad nemá žiadne svetlo ani nádej. V tom sa z ničoho nič zatriasla zem a valiaca láva sa premenila na mohutné gejzíry vystreľujúce zo stredu zeme. Vokál akoby ešte naliehavejšie volal do tmy a vrýval sa pod kožu ako nevyslovená výčitka. Samozrejme som nemal ani len tušenie o čom skupina spieva, pretože som tie skladby počul po prvý raz. No okamžite vo mne ich hudba zarezonovala.

Okrem toho ZATOKREV na pódiu predvádzajú aj vizuálnu show. Od štandartného headbangingu až po váľanie sa po pódiu, čo ešte umocnilo celkový dojem z koncertu. Absolútny vrchol vystúpenia prišiel so skladbou "…Zato krev". Tam sa začali diať veci. Táto temná skladba sa vyznačuje monotónnou rytmikou v ktorej sa kapela poriadne vybláznila. Väzbenie, rôzne pazvuky z efektov a hlavne naliehavý vokál kričiaci dookola otázku "Já nevím co se děje". Pre vysvetlenie spevák má české korene, preto ten refrén.  Počas nej sa na pódiu objavili aj traja členovi MINSK. Ak sa nemýlim, tak basgitarista a bubeník ich doprevádzali na prechody a gitarista sa chopil mikrofónu. To celej skladbe dodalo ešte väčšiu mohutnosť a koncert vygradoval do veľkého finále.

S tvorbou MINSK som sa už v minulosti stretol a to konkrétne s albumom "With Echoes in the Movement of Stone" (2009). Podobne ako ZATOKREV ich hudba vychádza zo sludge a post-metalu, no príde mi viac atmosferická. Aj tých kontrastov je tam o niečo menej a celá ich produkcia je viac snová. Vo väčšej miere využívajú melodické vokály a klávesy, čo trocha ich hudbu zjemňuje. Skladby sa rozprestierajú na obrovských časových plochách, čo kapele dáva priestor na postupné gradovanie atmosféry. Napriek tomu, že s ich tvorbou mám už svoje skúsenosti nebudem predstierať, že som nejaké skladby počas ich setu poznal. To je však nepodstatné. Dôležitejší je samotný dojem z celého ich vystúpenia a ten je veľmi pozitívny. Pomaly plynúca hudba s doomovým nádychom sa rozprestierala klubom ako temný opar, ktorý už nebol tak emočne vypjatý ako u ZATOKREV. Najviac ma bavili vsuvky, ktoré boli v rámci piesní nečakané, no zároveň nenarušovali celkovú atmosféru. Často išlo o pasáže jemne nasiaknuté stoner rockom doplňované melodickými spevmi. Na záver setu členovia ZATOKREV oplatili hosťovanie MINSK rovnakou mincou. Na pódiu sa zrazu ocitlo osem účinkujúcich a v pätnásťminútovom epose "Invoke Revive" prepojili svoje hudobné svety. A opäť išlo o mimoriadnu performance s obrovským nábojom a energiou. Netuším od kedy sa tieto dve skupiny poznajú, no keď sa spolu stretnú na pódiu spôsobujú poriadne zemetrasenie.

ZATOKREV ako aj MINSK nám dnes večer nadelili poriadne bahenné kúpele, ktoré mi ulahodili na uši aj na duši.             

Informácie o koncerte

Názov: MINSK zahrali v Bratislave

Dátum: 29.10.2018

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: MINSK - atmospheric sludge/post-metal (USA)
ZATOKREV - sludge/post-metal (SUI)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-11-05 20:59:00

Prečítané: 953x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie