Nórski SHINING zahrali vo Viedni

Nórski SHINING zahrali vo Viedni

Vystúpenia nórskych SHINING patria k nezabudnuteľným zážitkom v mojom živote. Nedávno vydali nový album "Animal" a radikálne zmenili svoje hudobné smerovanie. A ich aktuálne turné som preto nemohol vynechať, napriek inému atraktívnemu koncertu, ktorý sa konal v tom istom čase v Bratislave.

Po príchode do Viper room som ostal v miernom šoku. V klube sa totiž tesne pred začiatkom akcie nachádzalo asi desať divákov. Bol to naozaj zvláštny pocit. Domáci predskokani PROZEPTIQ začali hrať svoj inštrumentálny progresívny metal a celé mi to pripadalo ako verejná skúška. Dvojica hudobníkov (gitara, bicie) predviedla vcelku pútavý set, ktorému ale chýbal vokál. Nemám problém s inštrumentálnymi kapelami, no hudobne ma musia zahltiť do tej miery, že vokál mi príde naozaj zbytočný. Okrem toho množstvo pasáží im šlo z playbacku, čo ich vystúpeniu tiež nepomohlo. Páni síce hrajú zaujímavú muziku, no chýba jej originalita a väčší "drive".

Nasledujúci Austrálčania ALITHIA prilákali pod pódium asi dvadsať ľudí a tak publikum postupne "naberalo na sile". Ich progresívny rock je mimoriadne živá hudba s pozitívnym nábojom. Nezabudnem na ich nechápavé pohľady, keď začali hrať a všetkých dvadsať ľudí sa motalo okolo baru. No život hudobníka je ťažký chlebík a musí prekusnúť aj takéto sústa. Musím však uznať, že so situáciou sa popasovali profesionálne. Na pódiu pôsobili ako by hrali pre zaplnený klub a prekvapili ma svojou vitalitou. Popom nasiaknutý rock je mimoriadne živým organizmom aj vďaka nápaditým perkusiám a celkovým aranžmánom. Kapelu som videl po prvý raz a vcelku ma ich hudba zaujala. Asi najlepšie ich definuje skladba "Empress", na ktorú majú natočený aj videoklip. Zahrali ju aj dnes a patrila k vrcholu ich vystúpenia. Je pravda, že čosi mi prekážalo na spevákovom prejave, ale slovami to opísať neviem. Nebolo to však nič zásadné a na výslednom dojme sa to nijak výrazne nepodpísalo. Mne sa ich vystúpenie vcelku pozdávalo a v budúcnosti si ich pozriem znova a rád. Mimochodom neviem aké väzby má Jørgen Munkeby na austrálsku scénu, ale nejaké tam asi budú. Pred troma rokmi vytiahol na svoje turné od protinožcov CALIGULA'S HORSE a vďaka tomu turné som spoznal ich nádhernú hudbu. ALITHIA ma až tak výrazne neoslovila, no zároveň im niet čo vytknúť. Skúste si ich hudbu vypočuť.

Tesne pred začiatkom vystúpenia SHINING dorazila do klubu ďalšia desiatka návštevníkov, čo spolu s účinkujúcimi hudobníkmi mohlo činiť štyridsať ľudí. Kapela to však nebrala nijak tragicky a svoj set odpálili dvojicou piesní "Animal" a "My Church". Nové skladby sa ukázali ako mimoriadne životaschopné a v živom prevedení zneli ešte energickejšie ako na albume. Základná kostra skupiny sa oproti ich poslednému vystúpeniu, ktoré som videl skoro nezmenila. Na bicích sa nám predstavil Tobias Ørnes Andersen (ex-LEPROUS), klávesy obsluhoval Eirik Tovsrud Knutsen a na basgitare hral Ole Vistnes (TRISTANIA). Jedinou zmenou bol post gitaristu a tu sa nám ako hosť predstavil Antti Karhu (The MAN-EATING TREE). No a kapitánom celej posádky bol samozrejme Jørgen Munkeby (spev, gitara a v starších skladbách aj saxofón). Ten prvýkrát vytiahol v piatej skladbe koncertu "Healter Skelter". Kontrast medzi novými a starými skladbami bol neskutočný. Asi najviac to bolo cítiť, keď po psychedelickej "sekanici" "My Dying Drive" spustili jemnú "Hole in the sky". Kapela šlapala na plné obrátky a ich hudba ma už tradične úplne pohltila. Väčšinu koncertov si zvyknem odsledovať v pokoji, no SHINING ma vždy dostanú svojou energiou. A tak som si opäť po rokoch precvičil svoje krčné svaly a bol to príjemný relax. Dokonca sa kapela nechala nahovoriť na prídavok a nadelila nám dvojicu piesní "When the Lights go Out" a "Fisheye". Ďalšia zvláštna konfrontácia medzi starým a novým svetom SHINING.

Pre mňa bol tento koncert opäť silným zážitkom a týchto hudobníkov obdivujem. A klobúk dole aj pred odvahou, s akou radikálne zmenili svoju hudbu. Najväčší problém totiž je, že množstvo starých fanúšikov zrejme stratia, pretože im nová forma nebude pripadať tak atraktívna. Samozrejme určite sa nájdu aj noví, ale koľko ich reálne bude? Každopádne kapele držím palce a dúfam, že ich najbližší koncert si užijem v preplnenom klube ideálne niekde na Slovensku.      

Informácie o koncerte

Názov: Nórski SHINING zahrali vo Viedni

Dátum: 19.11.2018

Miesto: WIEN - Viper Room

Kapely: SHINING - avant-garde metal/blackjazz (NOR)
ALITHIA - progressive psychedelic tribal rock (AUS)
PROZEPTIQ - progressive metal (AUT)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-11-25 14:31:42

Prečítané: 894x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie