OMNIUM GATHERUM a HAMFERÐ triumfovali v Bratislave

OMNIUM GATHERUM a HAMFERÐ triumfovali v Bratislave

Turné s názvom "The Burning Cold continues" prinieslo do nášho hlavného mesta tri kapely, ktoré reprezentujú tri rôzne podoby metalovej muziky. Fínsky melodic death metal v podaní OMNIUM GATHERUM, ponurý doom metal od HAMFERÐ a tradičný severský folk metal kapely HEIDRA. Vystúpenie prilákalo do klubu slušné množstvo fanúšikov, ktorí opticky vyplnili celý klub.

Večer otvorila dánska folk metalová skupina HEIDRA. V ich tvorbe je možné zachytiť vplyvy kapiel ako ENSIFERUM či WINTERSUN. Nie sú im cudzie ani heavy metalové prvky, ktorých výrazným nositeľom je melodický spev Martina Jensena. Ten vzdialene pripomína hlas Bruce Dickinsona, aj keď jeho kvalitu nedosahuje. Koncert odohrali celkom slušný, no ich hudbe chýba vlastná tvár. V podstate každá poloha do ktorej sa štylizujú odkazuje na známejšie vzory. To je síce u začínajúcich kapiel bežný jav, no aspoň trocha originality by im neuškodilo. Zatiaľ vydali dva albumy a dnes večer hrali hlavne z minuloročného "The Blackening Tide". Asi najsilnejší dojem na mňa spravila skladba "Lady of the Shade", ktorá má v sebe niečo "göteborgské". HEIDRA síce nepredviedla nijak oslnivý dojem, na druhej strane ma to ani nijak neurazilo.

Hlavným dôvodom mojej účasti na tomto koncerte boli bez pochýb HAMFERÐ. Túto doom metalovú formáciu z Faerských ostrovov som prvýkrát zažil pred piatimi rokmi v susednom MMC, kde predskakovali AMORPHIS. Odvtedy som ich videl naživo niekoľkokrát a nikdy ma nesklamali. Svoje vystúpenie odštartovali skladbou "Evst" z rovnomenného debutového albumu. Skupina produkuje ťaživý doom metal, ktorý má v sebe výrazné emócie. Temný hudobný podklad páchne smútkom, melanchóliou ako aj znepokojivou atmosférou. V istých momentoch prechádza do majestátnych pasáží a práve v nich je ich hudba najpôsobivejšia. Čiastočne ich doom presakuje do funerálnych močiarov, čo je veľmi sympatické. Aj keď kapela pôsobí veľmi kompaktne, hlas Jóna Aldará je asi jej najvýraznejší prvok. Absolútne suverénne strieda hlboký growl s nádherným melodickým spevom a v oboch polohách je výrazný. Je známy účinkovaním v kapelách BARREN EARTH či CLOUDS, ktoré vycítili jeho potenciál. Aj dnes podal fantastický výkon, ktorý podtrhol svojimi dramatickými pohybovými kreáciami. Je vidieť, že túto hudbu má v krvi a vie ju precítiť. Okrem najnovšej skladby "Ódn" zahrali v podstate prierez ich doterajšou tvorbou. Atmosféru ich hudby zvýraznilo aj efektné nasvietenie koncertu, ktoré vytváralo čarovné momenty. Ako to už býva, ich koncert paradoxne ubehol veľmi rýchlo a môj hlad po ich hudbe ešte viac zosilnel. Dúfam, že raz našu krajinu navštívia v úlohe headlinera a odohrajú plnohodnotný set. Pred dvoma rokmi som taký zažil na festivale Dark Bombastic Evening a bol to mimoriadny zážitok.

OMNIUM GATHERUM som naposledy videl pred rokom v Bratislave, keď predskakovali DRACONIAN. Nijak zvlášť ma ich set nezaujal, no dnes večer ma bavili omnoho viac. Sú to šikovní muzikanti s dobrým pódiovým prejavom, mali dobrý zvuk a celý set odohrali s jedným menším zaváhaním. Ich melodický death metal s rockovými prvkami ma strhol svojou energiou a nasadením. Kapela predviedla živelnú show a rozhýbala slušne naplnený klub. Z muzikantov sálala veľká pohoda a uvoľnenosť. Spevák Jukka Pelkonen neustále pobehoval po pódiu, rozdával úsmevy a robil svoje typické grimasy. Gitaristi Jukka Pelkonen (INSOMNIUM) a Joonas Koto tvorili zohratý tandem, ktorého hra je typickou ukážkou fínskej metalovej školy. Celé to decentne podfarboval klávesák Aapo Koivisto, pričom rytmická sekcia Tuomo Latvala/Mikko Kivistö hnala celý ansámbel vpred. OMNIUM GATHERUM tvorili dnes večer kompaktný celok, vďaka čomu bola ich show pôsobivá. Nijak síce nezmenila môj názor na ich hudbu, no ich koncert mal svoje čaro. O tom svedči aj fakt, že som si ich vystúpenie pozrel až do konca, vrátane prídavku. Zo setlistu by som vyzdvihol skladby "Refining Fire", "The Unknowing" a "Skyline".

Aj keď ma dnes OMNIUM GATHERUM milo prekvapili, vystúpeniu HAMFERÐ sa nevyrovnali. Túto pomerne neznámu kapelu už nejaký čas radím medzi popredných predstaviteľov súčasného doom metalu. 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion

Informácie o koncerte

Názov: OMNIUM GATHERUM a HAMFERÐ triumfovali v Bratislave

Dátum: 03.10.2019

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: OMNIUM GATHERUM - melodic death metal (FIN)
HAMFERÐ - doom/death metal (FAR)
HEIDRA - folk/viking metal (DEN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-10-11 15:24:06

Prečítané: 659x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie