PARADISE LOST: The Plague Within Europe 2015

PARADISE LOST: The Plague Within Europe 2015

Kto iný by už mohol vrátiť do Československa legendu legiend, anglických náladotvorcov PARADISE LOST, ak nie Obscure Promotion? Táto agentúra sa im postarala hneď o tri dátumy, my sme si za miesto návštevy vybrali Bratislavu. Koncert sa mal pôvodne konať v Randal Clube, organizátori ho však na poslednú chvíľu presunuli do väčšieho, útulnejšieho, no najmä nezafajčeného MMC-čka.

A urobili dobre. V čistom prostredí tohto, na väčšie metalové koncerty vhodného priestoru, nás o 19:45 víta takmerlokálny support v podobe SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Moravská stálica nedávno obmenila zopár členov, napriek tomu im dnes opäť jeden chýbal - prišlo ich šesť. Potešila nová vec "Ten, který ukoval slunce" i niektoré tradičné doom/folk metalové pecky, napr. "Skryj hlavu do dlaní", "I Would Dance" či "Dva stíny mám". Zohraná spevácka dvojica Hanka Hajdová vs. Pavel "Hrnec" Hrnčíř sa na nič nehrá, publikum si vie rozohriať, nakopnúť, vyburcovať a efekt sa dostaví. Dostavil sa aj dnes. - Výborný začiatok večera a veľmi vhodne zvolená predkapela!

Škoda, že podobne kladne nemôžeme ohodnotiť aj plnohodnotný support, ktorý s "Paradajsmi" obieha celé turné, novú nemeckú stoner/doomovú formáciu LUCIFER. Ja viem, od novinárov sa očakáva čo najväčšia objektivita (resp. čo najmenšia subjektivita) a snáď len sucho poznamenať, aké bolo vystúpenie danej kapely. Trochu kritiky však nezaškodí, najmä keď táto show bola viac-menej nemastná-neslaná. Blonďavá Johanna Sadonis za mikrofónom znie presvedčivo, jej kolegovia tiež nie sú žiadni inštrumentálni amatéri, to je dnes už ale povinnosť. A povinnosťou bol aj setlist, postavený na ich jedinom albume "Lucifer I".

Anglickí elegáni PARADISE LOST sú výnimočným zjavom na svetovej metalovej scéne. Kto pozná žánrový priebeh ich cesty, dá mi iste za pravdu. V posledných rokoch sa postupne vracajú čoraz viac ku koreňom; o ich poslednom záseku "The Plague Within" sme písali aj na našom webe. Práve tomuto CD je venované aktuálne european tour, kapela teda celý koncert odpálila so skladbou "No Hope In Sight".
Postupne dochádza na hitovky z čias minulých, či už prastaré "The Painless" a "As I Die", z najsilnejšej gothic/doomovej éry sú to "Widow" a "Enchantment", z gothic rockovej dnes len "Erased" a tradične záverečná "Say Just Words", ale odznelo i niečo z návratu do gothic/doomu po roku 2005, (konkrétne "Praise Lamented Shade", "Faith Divides Us - Death Unites Us" a trochu prekvapujúco aj "Requiem").
Z novinky nám „zadoomaní“ Angličania ponúkli sedem trackov, čo bolo pre mnohých až priveľa.

Celý večer moderoval Nick Holmes so svojim suchým anglickým humorom; inak celá škála vokálov dnes v poriadku, growling dostatočne razantný a spevy „čuduj-sa-svete“ čisté. Na ľavej strane operuje i prstami prepletá ľavoruký maestro Greg Mackintosh, ktorý svoje legendárne háro upravil na dredy a nasadil si aj čelenku, pravú stranu zas dopĺňajú dvaja bezvlasí členovia, fungujúci sťaby nebo a peklo - headbangujúci plešoun Aaron Aedy, ktorý svojim odviazaným pohybom a širokým úsmevom rozveselí všetkých navôkol vs. basák Steve Edmondson, ktorý hrá na každom koncerte presne, avšak s výrazom „ja som tu len do počtu“. Dobre zapadol i bubeník Waltteri Väyrynen, ktorý zrejme len zaskakuje za zaneprázdneného pána Erlandssona.

Po poslednom miernom sklamaní v Košiciach 2012 dnes môžeme byť s vystúpením PARADISE LOST spokojní. Dokonca aj zvuk bol krásne čistý, kapele to hralo fajne a to som si najmä na Nicka dával špeciálny pozor, kde mu to zase uletí. Koncert si do MMC prišlo pozrieť cca 400 platiacich, možno aj viac. V tejto dobe je to, na slovenské pomery a pre tento štýl hudby, vcelku solídna účasť. Ešte uvidíme, čo nastane o dva dni na MOONSPELL.


FOTO: Martin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: PARADISE LOST: The Plague Within Europe 2015

Dátum: 25.10.2015

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: ::
PARADISE LOST - gothic/doom metal (ENG)
LUCIFER - stoner/doom metal (DEU)
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - doom/folk metal (CZE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2015-10-27 00:00:00

Prečítané: 1023x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie