PESTILENCE spomínali v Bratislave na Testimony Of The Ancients

PESTILENCE spomínali v Bratislave na Testimony Of The Ancients

Rok 1991 bol pre death metal obdobím rozmachu a tvorivého rozkvetu. V tomto roku vznikli legendárne nahrávky vďaka ktorým sa smrtiaci kov začal viac rozvetvovať. Stačí pripomenúť niekoľko z nich: MASSACRE - „From Beyond“, DISMEMBER - „Like An Everflowing Stream“, DEATH - „Human“, ENTOMBED - „Clandestine“, AUTOPSY - „Mental Funeral“, CARCASS - „Necroticism“ či PESTILENCE - „Testimony of the Ancients“. Posledne menovaný skvost sa stal ústredným motívom dnešnej akcie. Už v roku 2019 v rovnakom klube odohrali PESTILENCE kultový album „Consuming Impulse“. Patrick Mameli vtedy avizoval, že plánujú v tejto tradícii pokračovať. Síce sa omeškal o jeden rok, no svoj sľub dodržal.

PESTILENCE zobrali na turné svojich krajanov MISANTHROPIA, ktorých som dnes videl a počul prvýkrát. Nechcem byť zlý a zákerný, ale je dosť možné, že aj posledný. Skupina vznikla v roku 2005, keď pred tým fungovala pod názvom THRONED BY TYRANNY. Na konte majú štyri albumy, pričom ten posledný „Convoy Of Sickness“ vyšiel pred dvoma rokmi. A práve na ňom postavili dnešný setlist a odohrali z neho osem piesní. MISANTHROPIA hrá symfonický black metal, pričom sa snaží znieť veľmi čisto a majestátne. Zjavne sú to zruční muzikanti, dobre zohratí. Problém je v samotnej muzike, ktorá ma ničím nezaujala a ničím nevytŕča z davu. Podobných kapiel funguje vo svete nespočetné množstvo a mnohé vedia zaujať aspoň nejakým detailom. Tu som mal pocit, že je to celé až príliš podľa šablóny "dimmu". Zároveň mi tam chýbali emócie, čo je všeobecne problém mnohých kapiel. Kapela však odohrala svoj set bezchybne a suverénne. Spomínaný album zahrali takmer celý, plus pridali jednu ukážku z predošlého opusu „Omerta“.

01


Po technickej pauze sa na pódiu objavili PESTILENCE a spustili úvodnú skladbu „The Secrecies of Horror“. Asi nikoho neprekvapí, že po troch rokoch sa nám predstavili v úplne novej zostave. Personálne zmeny sa v skupine vyskytujú v pravidelných cykloch, ktoré lemujú vydania nových albumov. Samozrejme jediný pôvodný člen zostavy sa nemení a je ním Patrick Mameli. Jeho spoluhráčmi dnes boli Joost van der Graaf na basgitare, Rutger van Noordenburg (BLEEDING GODS) na gitare a Michiel van der Plicht (GOD DETHRONED) na bicích.

V prvej časti koncertu odohrali spomínaný album, ktorého tóny poznám naspamäť. Skladby ako „Twisted Truth“, „Land of Tears“, „Testimony“ či „Stigmatized“ sú dnes klasikou a skupina v nich začala experimentovať s technickým death metalom. Zvuk nahrávky bol omnoho čistejší oproti „Consuming impulse“ a cítiť to najmä na gitarách. Zo skupiny odišiel spevák Martin van Drunen a spevu sa chopil gitarista Patrick Mameli, ktorého hlas bol viac agresívny, aj keď nemal tak originálne sfarbenie. Ďalšou zaujímavosťou dosky boli krátke polminutové intrá, ktorých je na albume rovnaký počet ako piesní. Som rád že ich dnes nevynechali, pretože bez nich by to skrátka nebolo ono. Bol to zážitok vypočuť si tento album celý naživo a vychutnať si jeho nadčasovosť.
 

04


Po ňom zaradili do setlistu niekoľko ukážok z ich posledného albumu „Exitivm“, ktorý sa skupine mimoriadne vydaril. Záver vystúpenia bol opäť návratom do minulosti, konkrétne k albumu „Consuming Impulse“. Úplne poslednou skladbou bola asi najväčšia hymna „Out of the body“. Po zvukovej stránke nemám ku koncertu žiadne výhrady a podobne ani k výkonu skupiny. Účasť fanúšikov bola tiež celkom slušná a prevládali pochopiteľne staršie ročníky.

Ak PESTILENCE budú pokračovať v tejto tradícii, budúci rok by malo prísť na album „Spheres“. Z môjho pohľadu by to bol splnený sen, pretože tento album je zavŕšením ich prvej etapy existencie. Nehovoriac o fakte, že s výnimkou „Mind Reflections“ z tohto albumu prakticky nikdy nič nehrávali naživo. Ak si ale dobre pamätám, tak v nejakých starších rozhovoroch som zachytil nie práve pozitívny vzťah k tomuto albumu. Takže sa zrejme nedočkáme.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Double Head Music.

Informácie o koncerte

Názov: PESTILENCE spomínali v Bratislave na Testimony Of The Ancients

Dátum: 23.10.2022

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: PESTILENCE - Progressive/technical death metal (NED)
MISANTHROPIA - Melodic black metal (NED)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-10-28 13:42:38

Prečítané: 898x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie