ROOT podkúrili v Bratislave

ROOT podkúrili v Bratislave

Legendárna česká metalová formácia ROOT tento rok oslavuje neuveriteľných tridsať rokov od svojho vzniku. To je na našej scéne naozaj ojedinelý úkaz. No ich koncerty na Slovensku sú tento rok prekliate. Najprv cestou na Gothoom festival uviazli v dopravnej zápche a boli nútení to otočiť späť. Následne mali v lete zrušený koncert v Prešove na podnet jednej náboženskej organizácie. Cirkev na Slovensku a v Čechách dlhodobo dokazuje svoju tolerantnosť voči iným náboženstvám a tým dokazuje svoj odpor k pokrytetctvu. Trefne to vyjadril v nedávnom rozhovore basgitarista Igor Hubík:
„Tito lidé dobrovolně a zcela zadarmo pracují pro ROOT a jsou tím pádem na naší straně. Nejedná se tedy o žádný totalitní režim, ale o vynikající manažery satanistické kapely.“
Každopádne pred týždňom vystúpili v Trnave a dnes dorazili do nášho hlavného mesta. Koncert sa mal začať o deviatej hodine, čo však nebolo úplne jasné. Na FB evente bol začiatok stanovený na ôsmu hodinu, čo ale značilo len otvorenie klubu, keďže skupina dnes vystúpila bez predskokana. Z mne neznámych dôvodov začali hrať až niečo pred pol desiatou, čo som však nevnímal nijak tragicky.

Koncert odpálili skladbou "The Festival Of Destruction" z dosky "Black Seal". Táto úderná skladba v sebe spája epické elementy tvorby ROOT, pulzujúcu rytmiku a výrazné gitarové motívy. Súčasná zostava kapely je skvele zohratá a aj na pódiu fungujú kompaktne. Mladý bubeník Pavel Kubát spolu s basgitaristom Igorom Hubíkom sú motorom ich hudby. Dvojica gitaristov Alesh A.D. a Jan Konečný kombinujú vo svojej hre klasické metalové riffy doplnené o sóla a iné vyhrávky. No a jediný pôvodný člen, mozog kapely, textár a spevák v jednej osobe Big Boss je hlavným "rozprávačom" ich príbehov. Aj keď v jeho veku už nedáva všetky vokály, jeho hlas má stále svoju silu. Na druhej strane som mal pocit, že dnes odspieval omnoho viac partov ako na tohtoročnom Brutal Assaulte. V speve mu asistujú skoro všetci členovia kapely a ich zborové vokály dávajú skladbám majestátny charakter.
Po úvodnej skladbe došlo k malej slovnej výmene medzi Big Bossom a jedným horlivým fanúšikom. Spevákovi sa nepáčil štýl jeho konverzácie a dal mu to jasne na javo. Nerozumel som presne, čo mu povedal, ale naozaj sa nesprával práve štandardne. Koncert sa na chvíľu prerušil a nakoniec to prišiel vyriešiť pán ochrankár. Tu však Big Boss slovne zasiahol a ukončil celý incident slovami, že snáď za to ani nemôže. A fakt mi tento fanúšik miestami pripadal, že to nemá v hlave úplne v poriadku. Našťastie koncert pokračoval ďalej.

No a čo by to bol za koncert ROOT, keby nedošlo na legendárne skladby z ich rannej tvorby. Úplne prvou bol klasický hit kapely "Hřbitov", na ktorý majú nezabudnuteľný videoklip. Okamžite zareagovalo aj publikum a zborovo spievalo "Jen já tam s nimi býval, u hrobky jsem stál a poslouchal jak hrají ten náš BLACK METAL". Z nasledujúcich piesní dnešného setlistu mi mimoriadnu radosť urobili piesne "Casilda's Song" a "Old ones". Dodnes považujem album z roku 1992 "The Temple in the Underworld" za jeden z ich vrcholov. Týmto dielom posunuli svoju tvorbu na vyšší level a piesne z neho mám už dlhé roky v krvi. To isté je možné povedať aj o dvojici piesní z albumu "The Book", no tu by som uprednostnil iný výber. Z takého množstva materiálu sa ale každému vyhovieť nedá a ja plne rešpektujem voľbu ich setlistu. Pochopiteľne odzneli aj tri ukážky z poslednej dosky "Kärgeräs - Return From Oblivion", z ktorej asi najlepšie vyznela hymnická "Moment Of Fright". Aj keď ich posledné albumy až tak nemusím, pokračovanie epického diela "Kärgeräs" ma z nich oslovil asi najviac. No a záverečné skladby celého koncertu asi nikoho neprekvapia. Čo iné by mohlo zaznieť vo finále ako nesmrteľné hity "Píseň pro Satana" a "666". Spieval pochopiteľne celý Randal a týmito skladbami sme sa vrátili k samotným koreňom tejto legendy.

Aj keď to spočiatku vyzeralo na chabú účasť pod pódiom, nakoniec sa Randal celkom slušne zaplnil. ROOT nám dnes jasne dokázali, že to vedia rozbaliť aj po tridsiatych rokoch existencie. A zdá sa, že aj napriek výrokom Big Bossa o poslednom albume, to s ich odchodom nebude až také horúce.

Setlist:

The Festival Of Destruction
Moment Of Fright
Hřbitov
Black Iris  
Rulbrah
Life Of Demon  
The Mystical Words Of The Wise
Remember Me!
Leviathan
Casilda's Song
Old Ones
The Oath
Píseň pro Satana
666

Informácie o koncerte

Názov: ROOT podkúrili v Bratislave

Dátum: 25.11.2017

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: ROOT - epic/blackened dark metal (CZE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-11-29 02:26:37

Prečítané: 2283x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie