ROTTING CHRIST, Bucovina

ROTTING CHRIST, Bucovina

Obdobie pôstu je vždy skvelou oslavou. Nielen preto, že som sa vtedy narodil, ale tento rok k tomu pribudlo aj to, že webový magazín Gutter Society oslavoval tri roky existencie a tak Dodo a spol. usporiadali oslavu vo veľkom štýle. Zavolali si do našej hlavnej dedinky temných majstrov ROTTING CHRIST, Rumunov BUCOVINA a domáce farby hájil Dodo a spol., čiže GALADRIEL.

Koncert sa uskutočnil v Randale, ktorý bol myslím dôstojným stánkom na oslavu. Slovensko v tomto trojkombe zastupovalo teda družstvo z hlavného mesta. Tak som rozmýšľal, či je práve metalový koncert najideálnejšie miesto pre nového člena do metalovej rodiny, ale tak hádam áno. Speváčka Soňa je tehotná, takže gratulujeme :) Hudba GALADRIEL nie je úplne mojou srdcovkou, takže sa úprimne priznám, že som sa snažil vypočuť aspoň niečo, ale keď som videl, že bubeník má chuť bicie roztrhnúť na polovicu, tak si vravím, že uši potrebujú mierny oddych. To samozrejme nemyslím v zlom, energia z jeho bubnovania ale bola enormná. Začiatok setu obstarala skladba "Evilution" a potom nasledovalo, ak som dobre počítal, ďalších 7 kúskov, názvy žiaľ nie sú mojou silnou stránkou. Ľudia sa ale prišli pozrieť aj na nich, len nabudúce treba prísť skôr. Napr. mládež pri našom stole prišla až po sete a tak im ostali len uši pre plač. Celkovo pol hodinka hudby ubehla celkom rýchlo.

Druhou skupinkou toho večera boli Rumuni BUCOVINA. Ich "Folc Hevi Blec" (folk heavy black) znie veľmi dobre, a tak som bol naozaj zvedavý, čo sa bude odohrávať na pódiu. Na pozvánke na koncert sa písalo okrem iného aj "Na Slovensku vystúpia vôbec prvýkrát a úprimne vám ich vystúpenie odporúčame. Nebudete banovať!" a ja teda naozaj môžem len súhlasiť. Začali 15 minút po skončení GALADRIEL a hrali približne hodinku. Štyri kusy na scéne naozaj vytvorili výbornú atmosféru, hlavne spevák/gitarista Florin "Crivat" Ţibu si koncert vyslovene užíval, spieval aj mimo mikrofónu a nakoniec dodal, že BUCOVINA dostala najvrúcnejšie prijatie v krajine, kde hrala prvýkát. No dajme tomu, len človek by moc neveril, keďže prišli z juhoamerického turné. Ich hudba je naozaj veľmi melodická a živelná zároveň, pri skladbách ako "Duh", "Sub Piatra Doamnei", "Ultima iarnă", "Spune tu, Vant" (tá bola venovaná cestovateľom) alebo záverečnej "Mestecanis" si to ľudia užívali. Tá posledná bola venovaná Dodovi s odkazom, že návštevníci mu majú kúpiť pivko vždy, keď ho uvidia. No ... nezavidím :) Pri tejto poslednej piesni by som povedal, že už druhý spevák Bogdan Luparu toho mal dosť, na CD jeho spev znie živšie. Toto samozrejme nevadilo, pretože celý set bol skvelý. Odznela aj (zatiaľ) posledná skladba s názvom "Aşteaptă-mă dincolo (de moarte)", ktorá je poctou Adrianovi Ruginovi. Tento CHLAP zachránil pri požiari v Bukurešti pri koncerte minimálne piatich ľudí, pričom sám obetoval to najcennejšie, čo mal... In memoriam dostal Národný rad za zásluhy od prezidenta Rumunska (spolu s Claudiom Petre). Táto skladba by sa mala objaviť aj na novinke, na ktorej aktuálne títo štyria páni makajú. Ak budete mať možnosť si BUCOVINU pozrieť - odporúčam!

O desiatej boli "násilne" vypnutí Amon Amarth z CD a začalo peklo kapely, pre ktorú prišla väčšina ľudí - ROTTING CHRIST! Intro obstarala časť "Orders from the Dead" (našťastie ju nehrali celú ... ) a po nej nasledovala "Ze Nigmar" a po nej rýchlovka "Κατά τον δαίμονα του εαυτού", nasledovala "Δαίμονων βρωσης" z albumu "Aealo". Trošku som sa obával, koľko budú hrať z nového albumu (recenzia tu), ale na počudovanie ani taká "Apage Satana" vôbec neznela nudne, naopak. Je pravdou, že to páni z RCH majú už slušne zmáknuté, takže je z toho celkom show a Sakis Tolis pri jednotlivých výkrikoch pôsobí naozaj ako z pekla. Set bol poskladaný tak, aby po mierne odpočinkových skladbách nasledovali rýchle pecky. Pred spomínanou "Apage Satana" zahrali teda logicky rýchlovka "Elthe Kyrie". Na nedávnom koncerte v Boloni v Taliansku hrali celý debut "Thy Mighty Contract", nám z neho zaznela prvá skladba. "The Sign of Evil Existence" je vyslovene koncertovka, kde po výkriku "Are you ready?!?" nasledovala paľba. Pohľad do dávnej minulosti sprostredkovala "The Forest of N'Gai" a vypočuli sme si aj cover "Societas Satanas", kde sa ukazoval celkom Van Ace na base. Odteraz už to bolo čerpanie z novších nápadov v podaní "In Yumen / Xibalba", z toho istého albumu aj "Grandis Spiritus Diavolos", ďalej "Χάος γένετο (The Sign of Prime Creation)" a "posledná" Noctis Era. Chalani sa odobrali preč z pódia, ale samozrejme sme si ich nenechali len tak ujsť, takže za skandovania sa protagonosti po chvíľke oddychu vrátili a spustili už klasiku "Χ ξ ς'" a ešte väčšiu a naozaj poslednú "Non Serviam". Po tomto už ostalo len zavrieť padnuté huby a pobrať sa domov. 

Nemôžem samozrejme hovoriť za všetkých, ja som sa ale kráľovsky bavil. Síce by sa do klubu ešte pár ľudí zmestilo, ale na nedeľu to určite bola fajn návšteva, počet návštevníkov si odhadovať netrúfam. Dodo však spomínal, že ak sa koncert vydarí, tak je možné, že sa bude organizovať aj na ročnej báze, prečo nie. Ak teda bude aj na budúci rok, tak viete, že sa vydaril :) 

 

Foto: Alena Červeňanská 

Informácie o koncerte

Názov: ROTTING CHRIST, Bucovina

Dátum: 19.03.2017

Miesto: Bratislava, Randal

Kapely: ROTTING CHRIST
BUCOVINA
GALADRIEL

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-03-31 11:09:39

Prečítané: 1803x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie