SATURNUS a ESOTERIC ponorili Prahu do temnoty

SATURNUS a ESOTERIC ponorili Prahu do temnoty

Death/doom metalové turné roka so zostavou, ktorú zjavne poskladal srdciar. Aj tak by sme mohli charakterizovať udalosť, ktorú do Prahy pritiahla agentúra Obscure Promotion. V rámci "Before The Storm tour 2022" sa v klube Futurum predstavila štvorica kapiel, ktorá musela prilákať každú „zaDoomanú“ dušu. Pri pohľade na mená ako SATURNUS či ESOTERIC sa mi tajil dych, a keďže tieto hudobné veličiny u nás hrávajú veľmi zriedkavo, moja účasť bola aboslútnou povinnosťou.


Len pár hodín pred začiatkom akcie došlo k zmene poradia predkapiel, úloha otvoriť koncertný (pod)večer tak pripadla na HELEVORN. Španielsky gothic/doom/deathový klenot zo slnečnej Mallorky mal od začiatku krásne „čitateľný“ zvuk. Šestica pánov ponúkla pomalé, až stredne rýchle tempá, no najmä kvalitné gitarové melódie, harmónie, vybrnkávačky i prepracované sóla. Výdatný priestor dostali aj klávesy. Vokalista a frontman Josep Brunet vo svojom prejave strieda dve polohy: hlboký, majestátne čistý spev a poriadne šťavnatý, pritom však zrozumiteľný growling. Táto kombinácia z jeho strany znie lahodne a do hudobnej produkcie sa skvelo hodí. Kapela predstavila šesť skladieb, s dôrazom na posledné CD "Aamamata" (spomeňme úvodnú "A Sail To Sanity" či klipovku "Blackened Waves"). Dvakrát došlo na starší album "Compassion Forlorn", pričom vrcholom setu bola záverečná melodická tutovka "Burden Me".
HELEVORN so svojim kvalitným predstavením na vlnách melanchólie nastavili latku večera hodne vysoko!

Ako druhá sa na pódium postavila pomerne neznáma formácia POEMA ARCANVS. Štvorica dorazila na toto turné až z ďalekého Čile a určite sa v line-upe nestratila. Hudobne predviedla skôr priamočiarejšie postupy a pomerne málo výrazných momentov. Drží sa v doom/deathových mantineloch a prílíš nevybočuje zo zabehnutých koľají. Pochváliť treba gitaristu Igora, ktorý sám zvládol všetky riffy i melódie. Neprehliadnuteľný bol i vokalista Claudio, ktorý si celé vystúpenie užíval a k jeho spevom prakticky nemám výhrady. Gro setlistu tvoril stále aktuálny album "Stardust Solitude", medzitým došlo na pár starších kúskov.
POEMA ARCANVS síce boli najmenej zaujímavou bandou dnešnej udalosti, to však nijak neznižuje ich kredit.
 

Esoteric


Čakanie na návrat britských ESOTERIC do Prahy bolo približne také dlhé, ako ich skladby. A kto pozná tvorbu týchto funeral doomových matadorov, dá mi istotne za pravdu. Úvodná kompozícia "Dissident" odštartovala, na ich pomery, v rýchlom tempe. Postupne však spomalila do ultra-pomalých rytmov a hypnotická seansa mohla začať. Nekonečné hradby gitarových riffov postupne zatĺkali do pomyselnej rakvy jeden klinec za druhým. V zostave Angličanov sú prítomní až traja gitaristi. Často si každý z nich hral niečo iné, niekedy jeden sóloval, kým zvyšní dvaja ho doprevádzali. Mohutnosť zvuku ešte zvyšoval Mark Bodossian so svojou šesťstrunovou basou. Špecialitou boli ambientné pasáže plné bizarného dunenia, ktoré zakončili každú skladbu do ponurých, depresívnych stavov. Líder kapely, Greg Chandler, stíhal okrem gitary aj všetky vokály. Jeho dominantným artiklom je hlboký growling, neraz však prechádza na vysoké „chorobné“ škreky, pri ktorých si hojne pomáha rôznymi efektmi a výsledok znie hodne psychedelicky. Kto si nepriniesol špunty do uší, musel ľutovať.
ESOTERIC napokon stihli zahrať až štyri songy. Z poslednej dosky potešil majestátny "Culmination", zo starších som zaregistroval "Cipher". Divadlo, aké nám naservírovali, pripomínalo putovanie vesmírom… Akurát, že tento mal začiatok i neodvratný koniec.

SATURNUS vyrazili na turné po siedmich rokoch, boli teda rovnako veľkým lákadlom. Skromní chlapci z dánskej København sa stihli pripraviť expresne rýchlo, aby začali vo veľkom štýle – nádhernou pomalou "Forest of Insomnia" a nesmrteľnou srdcovkou "Softly On The Path You Fade". Nasleduje jasná koncertná záležitosť "Pretend", po nej pre zmenu nenápadná, v minulosti takmer nehrávaná "Embraced By Darkness". Je zrejmé, že SATURNUS sa nechcú príliš opakovať, najmä keď ich posledné CD vyšlo už pred desiatimi rokmi. Dnes nám konečne predstavili dve novinky, najskôr dlhánsku "Chasing Ghosts" s ich typickým plačlivým rukopisom, neskôr o čosi sviežejšiu, až hitovejšiu "The Calling".
Ďalšou špecialitou bola interpretácia obľúbenej skladby "All Alone", ktorú kapela mierne prerobila. Ak vás zaujíma, ako znie jej upravená verzia, odpoveď vám dá čerstvo vydané EP "The Lighthouse Session". Dáni namiešali celkovo parádny setlist, rýchlejšia "Empty Handed" prenechala miesto dojímavej "I Long", ktorá sa stala jedným z vrcholov vystúpenia. Záverečná klasika "Christ Goodbye" bola povinnosťou, ale zato nesmierne lahodnou. Rovnako ako celý program.
 

Saturnus


A čo samotní dánski protagonisti? Thomas A.G. za mikrofónom striedal hovorené slovo s hlbokým growlingom a svojim typickým útrpným volaním. Zostavu pred pár rokmi posilnili dvaja noví gitaristi, a boli zjavne správnou voľbou. Kým Indee s prehľadom obstaral všetky sóla, no najmä precítené plačlivé melódie, jeho náprotivok Julio ho podporil doprovodnými riffmi. Vedľa neho si každú notu užíval nestarnúci basák Brian Hansen, a za bicími neomylne operoval ďalší matador, Henrik Glass. Nezabudnime na staronovú posilu za klávesmi, keďže do kapely sa nedávno vrátil talent menom Mika Filborne.
SATURNUS sú tak opäť kompletní, výborne zohratí, z ich hudby sršala úžasná ľahkosť, z reakcií bolo vidieť radosť, spokojnosť, ale aj pokoru a súdržnosť s fanúšikmi. Tí boli rovnako prajní a  svojich miláčikov výdatne podporili od začiatku do konca. 80 minút ubehlo ako voda a takmer som neuveril, keď nastal koniec tohto jedinečného predstavenia.


Sečteno a podtrženo:
Neopakovateľný doom/deathový večer plný magickej atmosféry, úprimnej melanchólie i úzkostlivých stavov. To bola pražská zastávka turné "Before The Storm". SATURNUS nám svojou produkciou potvrdili, že aj v zdanlivo jednoduchých, repetívnych motívoch sa môže skĺbiť umelecká vyzretosť s krásnou vznešenosťou. ESOTERIC pre zmenu pootvorili bránu do najtemnejších zákutí ľudskej mysle.
Od členov oboch formácií nečakajte žiadne hranie sa na hviezdy – namiesto toho sa bezprostredne po koncerte všetci stretli s fanúšikmi, a bavili sa s nimi ako starí priatelia. Spomeňme tiež divácku účasť; tá bola na utorok veľmi priaznivá, odhadom približne 200-220 platiacich.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Palo Hudec | PH_otography

Informácie o koncerte

Názov: SATURNUS a ESOTERIC ponorili Prahu do temnoty

Dátum: 08.11.2022

Miesto: PRAHA - Futurum Music Bar

Kapely: SATURNUS - Melodic doom/death metal (DEN)
ESOTERIC - Funeral doom/death metal (ENG)
+
HELEVORN - Gothic/doom/death metal (SPA)
POEMA ARCANVS - Doom/death metal (CHL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-11-12 15:02:12

Prečítané: 742x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie