SATURNUS a IN THE WOODS… priniesli zhudobnené emócie

SATURNUS a IN THE WOODS… priniesli zhudobnené emócie

Prinášame vám ďalšiu koncertnú reportáž zameranú na doom metalové spektrum. Pravidelní čitatelia už asi vedia, že práve tento potemnelý žáner patrí medzi naše obľúbené. Aj preto sme nemohli vynechať lákavú kombináciu dánskych SATURNUS, nórskych IN THE WOODS… a The FORESHADOWING z Talianska, ktorí k nám pricestovali v rámci spoločného turné "In The Storm".
Dnes vám priblížim moje dojmy z Prahy + nižšie nájdete fotogalériu od kolegu Martina Mayera, ktorý zdokumentoval rovnakú zostavu v Bratislave.
 

Zvoliť za miesto činu Futurum Music Bar sa ukázalo ako múdre rozhodnutie; podobne ladené koncerty sa v posledných rokoch do tohto klubu vyslovene hodia. Prvá z dnešných troch kapiel, The FORESHADOWING, odštartovala takmer na minútu presne. Talianski gothic/doomoví náladotvorci mi v mnohom evokovali žánrových kolegov HELEVORN, ktorí tu pred SATURNUS otvárali minulý rok. Aj v tomto prípade išlo o vkusnú súhru dvoch gitár s klávesmi, najmä však kvalitné gitarové melódie, harmónie, vybrnkávačky i prepracované sóla. Za bicími sedí skúsený Giuseppe Orlando (ex-NOVEMBRE), ktorý udáva prevažne pomalé, až stredne rýchle tempá. Marco Benevento sa za mikrofónom spoliehal na hlboký čistý spev, ktorý do hudby síce pasoval, no občas znel jednotvárne a viac razancie by mu určite neuškodilo. Oceňujem, že sa nebál burcovať publikum, a vhodne zapasovali aj decentné, mierne uspávacie príhovory.
Zo setlistu vypichnem klipovku "The Forsaken Son", či novú záležitosť "Memento". Veľmi solídny a presvedčivý štart večera – napriek tomu nič, čo by malo prepísať históriu doom metalu.
 

Foreshadowin


Len pár dní pred koncertom si dvaja co-headlineri prehodili poradie; tým pádom sa dnes ako druhí predstavili IN THE WOODS…. Nóri sa do toho od úvodu poriadne opreli a predvádzali nám všetky ich tváre – nielen tú súčasnú, postavenú na melodike, kratších skladbách a pomerne odpočinkových motívoch. Väčšina fanúšikov bola zvedavá, ako sa pätica popasuje so starou tvorbou z 90. rokov, ktorú z dnešnej zostavy zažil len bubeník Anders Kobro. Treba povedať, že prevedenie jeho súčasných kolegov bolo viac než presvedčivé. Obaja gitaristi predviedli precíznu hru a kým Kåre André Sletteberg obstaral väčšinu sól, dlhovlasý Bernt Sørensen ho s prehľadom doprevádzal. Zahanbiť sa nenechal ani nový spevák Bernt Fjellestad, ktorý znel vskutku famózne, či už išlo o čisté spevy, alebo sporadické, no poriadne jedovaté škreky.

Publikum, v tej chvíli už dosť početné, sa viditeľne prebralo. V setliste zazneli až tri ukážky z najnovšej dosky "Diversum", o čosi väčšiu silu mala pieseň "Empty Streets". Zo starých albumov dominovali skladby z debutu "HEart Of The Ages". Práve v nich IN THE WOODS… potvrdili, že aj naživo zvládajú plynule prechádzať od doomových momentov k mohutným blackovým výpadom. Tých majú síce v zásobe menej, ale za predvedenú intenzitu by sa nehanbili mnohí ich známejší rodáci. Došlo aj na melancholický majestát s nádychom progu "299 796 km/s" a záver patril eponymnému songu "…In The Woods", ktorý zrekapituloval i podškrtol žánrovú rozmanitosť tejto pozoruhodnej formácie. Jediná výtka smeruje k dĺžke ich vystúpenia. Organizátori avizovali 90-minútový set, reálne nám však Nóri nadelili len približne 70 minút.
 

Woods


Práve z toho dôvodu nasledujúci SATURNUS odštartovali svoju show v mierom predstihu. Sympaťáci z dánskej København začali titulnou skladbou z nového CD "The Storm Within", ktorý dostal, podľa očakávania, najväčší priestor. Za zmienku stojí hlavne klipovka "The Calling" a tiež nenápadná "Truth", ktorá odštartovala decentnými klávesmi, aby po pár minútach vygradovala do mohutnej zvukovej sféry, vedenej podmanivou gitarovou melódiou. Dáni namiešali celkovo parádny setlist. Zo staršej tvorby došlo na samé koncertné klenoty, či už "Forest of Insomnia" s typickým plačlivým rukopisom, rýchlejší "Empty Handed", príjemne tiež vyznel navrátilý "A Father's Providence". Jedným z vrcholov vystúpenia bola pomaly plynúca, srdcervúca "I Long". Povinnosťou bola i klasika "Christ Goodbye", po ktorej sa dánski protagonisti chceli už odobrať do zákulisia. Publikum ich však nepustilo a vypýtalo si špeciálny prídavok v podobe "Murky Waters". Stret melancholickej a nádejeplnej nálady bol dôstojným záverom emotívnej show.

A čo samotní členovia SATURNUS? Thomas A.G. za mikrofónom striedal hovorené slovo s hlbokým growlingom a svojim typickým útrpným volaním. Zostavu pred pár rokmi posilnili dvaja noví gitaristi a my už vieme, že boli správnou voľbou. Kým Indee s prehľadom obstaral takmer všetky sóla, no najmä lahodné, precítené melódie, jeho náprotivok Julio ho podporil doprovodnými riffmi. Vedľa neho si každú notu užíval nestarnúci basák Brian Hansen, a za bicími sa nikam neponáhľal ďalší matador, Henrik Glass. Výdatný priestor dostal aj Mika Filborne, neomylne operujúci za klávesmi. Spomeňme aj parádne namiešaný, čistý zvuk, ktorý kapelu sprevádzal počas celého vystúpenia.
 

Saturnus


SATURNUS sú výborne zohratí, z ich hudby sršala úžasná ľahkosť, z reakcií bolo vidieť radosť, spokojnosť, ale aj pokoru a súdržnosť s fanúšikmi. Tí boli rovnako prajní a  svojich obľúbencov výdatne podporovali od začiatku do konca. 95 minút ubehlo ako voda a takmer som neveril, keď nastal koniec tohto jedinečného predstavenia.


Sečteno a podtrženo:
Neopakovateľný doomový večer plný magickej atmosféry, úprimnej melanchólie a rôznorodých emócií. To bola pražská zastávka turné "In The Storm". SATURNUS nám svojou produkciou opäť potvrdili, že aj v zdanlivo jednoduchých, repetitívnych motívoch sa môže skĺbiť umelecká vyzretosť s krásnou vznešenosťou. IN THE WOODS… pre zmenu vkusne skombinovali doomové melódie s blackovými výpadmi a štipkou progresu. V oboch prípadoch boli výsledkom zhudobnené emócie a silný umelecký zážitok.
Od členov oboch formácií nečakajte žiadne hranie sa na hviezdy. Bezprostredne po koncerte ste ich mohli stretnúť v družných debatách s fanúšikmi. Pochváliť treba aj zvuk, celkovú atmosféru v klube a samozrejme divácku účasť, ktorá bola na stredu priaznivá – odhadom zhruba 200 platiacich.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Martin Mayer (fotené v Bratislave)

Informácie o koncerte

Názov: SATURNUS a IN THE WOODS… priniesli zhudobnené emócie

Dátum: 17.10.2023 - 18.10.2023

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club / PRAHA - Futurum Music Bar

Kapely: SATURNUS - Melodic doom/death metal (DEN)
IN THE WOODS… - Progressive doom/black metal (NOR)
The FORESHADOWING - Gothic/doom metal (ITA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-10-21 20:58:59

Prečítané: 547x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie