SATURNUS ponorili Banskú Bystricu do temnoty

SATURNUS ponorili Banskú Bystricu do temnoty

SATURNUS, jedna z popredných kapiel európskeho doom/deathu, sa vrátila na Slovensko po takmer siedmych rokoch a my sme boli pri tom! Tento koncert by sa pravdepodobne nebol ani uskutočnil, nebyť istých nešťastných okolností - kapela sa totiž mala v Banskej Bystrici predstaviť už v lete 2014, pre zranenie gitaristu Rune Stiassnyho však svoje vystúpenie musela preložiť. Organizácie náhradného termínu sa pochopiteľne chopil ten istý usporiadateľ, OZ Urpín.

21. februára 2015 sa tak ocitáme v starom známom prostredí klubu Tirish Pub. V pozícii jedinej predkapely to presne o 20:00 odpaľuje slovenská pohrebná jednotka SAMSARA, ktorá je sice na scéne stále krátko, hrá však podobne temnú hudbu a tunajší fans kapiel typu EVOKEN či AHAB ju už majú výborne prečítanú. Z dôvodu naplánovaného interview so SATURNUS sme z nich veľa nestihli, tak len námatkovo: štandardné vystúpenie, ešte stále im chýbajú sample (teda, až na intro) a publikum sa príliš neodviazalo.Hlavná hviezda dnešného programu, „zaDoomaní“ páni z dánskej metropoly København, prišla pod Urpín v tradičnej šesťčlennej zostave a sľubovala špeciálnu show. Nebudeme vás dlho napínať, rovno priznávame, že po takmer hodinovej pauze sa sen stal skutočnosťou. Hlavnými atribútmi doomovej noci boli vynikajúca atmosféra, bezprostredné reakcie z oboch strán (či už pod stedžom, rovnako tak na ňom), dojatie, smútok, radosť i mnohé ďalšie emócie, ktoré možno badať len na tvárach ľudí prežívajúcich krásu hudby. V tvorbe SATURNUS prevažujú najmä motívy navodzujúce melancholickú a depresívnu náladu, možno práve preto sa jej tvorcovia dočkali na Slovensku tak vľúdneho prijatia.

Čo sa setlistu týka, dnes to bol od Dánov prierez celou diskografiou (štyri albumy + jedno EP), pričom vynechaná nebola snáď jediná zásadná pieseň. Veď uznajte: začíname s "Rain Wash Me", hneď potom sa vrháme do histórie, postupne prichádzajú napríklad "Starres", "Inflame Thy Heart", "I Love Thee" či "Softly On The Path You Fade". Do toho sa postupne miešajú veci zo stále aktuálneho "Saturn In Ascension".
Najviac priestoru však dostalo prelomové dielo "Veronika Decides To Die" - až šesť kúskov (špeciálnu príchuť mal akustický song "All Alone", ktorý SATURNUS prerobili do klavírnej podoby a podľa vlastných slov, dnes zahrali mimo Dánska vôbec prvýkrát). Okrem toho zaznelo päť skladieb z posledného CD, tri z "Martyre", dve z "Paradise Belongs To You" a dokonca dve z EP "For The Loveless Lonely Nights". Keď už to vyzeralo, že sa chýlime ku koncu, kapela sa sama spontánne rozhodla zaradiť do setu plánovaný len-prídavok "Pretend", aby následne celú show s úplnou samozrejmosťou predĺžila a definitívne sa rozlúčila pri nesmrteľnej pecke "Christ Goodbye".

Z plánovaných 130 minút bolo takmer 140; famózna doomová show, aká sa v našom okolí len tak nevidí. Ocenili to dokonca aj zahraniční fans - zopár ich totiž prišlo až z Krakówa. A čo naši hostia, menovite Thomas, Brian, Rune, Henrik, Mika a Gert? Z ich reakcií ste vyčítali radosť, spokojnosť, ale aj pokoru a nesmiernu súdržnosť s fans. O žiadnom hraní sa na hviezdy nemohlo byť ani reči - namiesto toho sa konalo fotenie, podpisovačky, prípadne nejaký stručný pokec. Pre takéto koncertné chvíle sa hudbou naozaj oplatí žiť!


FOTO: Sachtikus

Informácie o koncerte

Názov: SATURNUS ponorili Banskú Bystricu do temnoty

Dátum: 21.02.2015

Miesto: BANSKÁ BYSTRICA - Tirish Pub

Kapely: ::
SATURNUS - melodic doom/death metal (DEN)
SAMSARA - doom/death metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2015-02-26 11:06:22

Prečítané: 1151x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie