SEPTICFLESH zahalili Prahu do temnoty

SEPTICFLESH zahalili Prahu do temnoty

Európske turné k dva roky starému albumu "Codex Omega" aktuálne brázdi starý kontinent a na výber boli hneď tri zastávky. Tentokrát neobišli našu krajinu, no ich jedinou zastávkou boli vzdialené Košice. A preto som sa rozhodoval medzi Prahou a Viedňou. Nakoniec som si zvolil vzdialenejšiu Prahu, pretože Obscure Promotion organizovali na druhý deň v českej metropole vystúpenie CULT OF FIRE.

Spolu so SEPTICFLESH sa nám dnes predstavili ďalšie tri kapely a to SCIENCE OF DISORDER, DIABOLICAL a KRISIUN. Niekoľko nečakaných zdržaní a problémy s dopravou spôsobili náš neskorý príchod na túto akciu. V čase keď sme vstupovali do klubu Futurum už DIABOLICAL dohrávali svoj set. V podstate sme stihli len záverečnú hymnickú skladbu "We are Diabolical". Klub bol už slušne naplnený a podľa reakcií fanúšikov DIABOLICAL nesklamali. Ja ostanem len pri konštatovaní, že mali celkom slušný zvuk a spomínaná skladba znela majestátne. Škoda, že sme ich set nestihli celý, pretože zneli omnoho zaujímavejšie ako nasledujúci KRISIUN.

Brazílske trio KRISIUN funguje na scéne skoro tridsať rokov a je až neuveriteľné, že počas celej  svojej existencie sa ich zostava nezmenila. Tvoria ju traja bratia Alexandre, Maximiliano a Moyses. Minulý rok vydali novinku "Scourge of the Enthroned", z ktorej nám zahrali aj dve ukážky. S ničím sa nepárali a od začiatku sekali ako o dušu. Mali celkom slušný zvuk a bolo zjavné, že kapela je dobre zohraná. Jediný, no dosť podstatný problém ich vystúpenia, bola až prílišná jednotvárnosť ich hudobnej produkcie. Od začiatku do konca som mal totiž pocit, že počúvam jednu skladbu, ktorá je prerušovaná príhovormi speváka a basgitaristu Alexa. Ten ďakoval fanúšikom za hojnú účasť a dlhoročnú podporu kapele. V zásade nemám problém s death metalom podobného strihu, no ich vystúpeniu chýbali výraznejšie záchytné body. Jediným svetlým momentom ich setu tak ostala vydarená prerábka nesmrteľného hitu "Ace of spades" od MOTÖRHEAD.

Koncerty gréckych SEPTICFLESH sú unikátne hudobné predstavenia, v ktorých sa mieša death metalová hutnosť a majestátnosť vážnej hudby. Už na svojom debutovom albume naznačili, že majú jasnú hudobnú víziu podporenú originálnym konceptom. Lídrom tohto telesa je basgitarista, spevák a vizuálny mág Spiros Antoniou. Jeho hlboký growl je jeden z najvýraznejších poznávacích znamení ich hudby. Zároveň je preslávený ako maliar a fotograf. Jeho diela sú ozdobou množstva metalových albumov, kníh a spolupracuje s niekoľkými zväčša metalovými časopismi. Ďalšou nemenej dôležitou persónou súboru je hudobný skladateľ Christos Antoniou, ktorý je absolventom prestížnej College of Music v Londýne. Tu vyštudoval kompozíciu modernej vážnej hudby a v hudbe SEPTICFLESH to "sakramentsky" cítiť. Poznám množstvo metalových skupín, ktoré infiltrovali do svojej tvorby prvky vážnej hudby. No v tomto smere u mňa Gréci jasne vedú.

Svoje predstavenie odpálili skladbou "Portrait of a Headless Man" z poslednej dosky "Codex Omega". Pompézna skladba predstavuje typický rukopis skupiny a svojou majestátnou atmosférou okamžite strhla prítomných fanúšikov. Okrem spomínanje dvojice sa nám na pódiu prestavili hosťujúci gitarista Dinos Prassas a rakúsky bubenícky talent Kerim "Krimh" Lechner. Skvele vyvážený zvuk nechal vyniknúť dramatické symfonické party, ktoré nám tradične hrali z playbacku. No zbytočne neprehlušovali mohutný metalový základ a preto ich set znel presne podľa mojich predstáv. Christos sa fanúšikom prihováral svojím klasickým oslovením "My friends", ktoré sme v tento večer počuli nespočetne krát. No veľmi sa nevykecával a skupina sa prezentovala hlavne svojou hudbou.
Kto očakával, že si kapela pripomenie dvadsiate výročie "Revolution DNA" aspoň jednou ukážkou, bol asi sklamaný. To však nebol môj prípad. Tento album je v diskografii SEPTICFLESH výrazne iný od ostatných diel, čo je vo všeobecnosti vítaná zmena. No v tomto prípade sa u mňa nestretol s veľkým pochopením a dodnes som mu neprišiel na chuť. Skupina vsadila skôr na istotu a zostavila reprezentatívny prierez svojej tvorby. Najviac piesní odohrali z albumov "Communion" a "Codex Omega". Vyzdvihovať nejaké konkrétne skladby ani nemá žiadny význam. Pohľad na setlist vystúpenia hovorí sám za seba. Nenájdete tam ani jednu skladbu, ktorá by nesadla do môjho vkusu. Aj preto ich set ubehol ako voda a po dvojici prídavkov "Anubis", "Dark Art" ostali fanúšikovia skupiny stále hladný po ich hudbe. Vedel by som si predstaviť aj raz tak dlhý set, no v najlepšom treba skončiť.

SEPTICFLESH dnes predviedli svoj vysoký štandard a ich vystúpeniu nie je čo vytknúť. Budúci rok oslávia tridsať rokov svojej existencie a uvidíme, čo si pre nás nachystajú. Asi najkrajším darčekom by bolo turné so symfonickým orchestrom, ktorému by predskakoval Christosov projekt CHAOSTAR. To je však veľmi trúfalé želanie, ktoré bude zrejme finančne nad možnosti skupiny. No nechajme sa prekvapiť.  

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: SEPTICFLESH zahalili Prahu do temnoty

Dátum: 04.04.2019

Miesto: PRAHA - Futurum Music Bar

Kapely: SEPTICFLESH - symphonic death metal (GRE)
KRISIUN - death metal (BRA)
DIABOLICAL - death/black metal (SWE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-04-12 16:47:21

Prečítané: 947x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie