SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, April Weeps, Darkfall

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, April Weeps, Darkfall

Po necelých dvoch rokoch sa SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY opäť vrátili do našeho hlavného mesta. Naposledy tu predskakovali PARADISE LOST, no vtedy odohrali len kratučký set. Skupina koncom leta dokončila práce na svojom novom albume s názvom "Smutnice", ktorý im produkoval bývalý gitarista ORPHANED LAND Yossi Sassi. A preto pred koncertom visela vo vzduchu otázka, či z neho aj zahrajú nejakú ukážku.

Rakúska skupina DARKFALL odštartovala dnešný večer, pričom iba deň pred tým vystúpili v Banskej Bystrici na akcii Manifest of Brutality. Pred týždňom im vyšiel nový album s názvom "At the end of Times", ktorý ale hudobne nepriniesol veľké zmeny. Novinka síce znie oproti starším nahrávkam o niečo suverénnejšie, no zároveň až príliš kopíruje tvorbu kanadských KATAKLYSM. Svoje vystúpenie neodohrali zle, no všimol som si u gitaristu Stephana Stockreitera trochu neistoty v hre. Akoby kŕčovito doháňal to, čo hrajú jeho spoluhráči, čo bolo badateľné najmä pri jednej novej skladbe. No v tom by som nevidel až taký problém, skôr by to chcelo vniesť do ich tvorby niečo svojské. Jeden KATAKLYSM už roky vykrádajúci sám seba bohato stačí.

Domáci APRIL WEEPS podobne ako "sajlenti" majú takisto nový album už nahratý a uvidíme kedy a kto ho vydá. No na rozdiel od nich nové skladby pravidelne hrávajú . V zostave kapely som zaznamenal nového člena basgitaristu Tomáša, no inak koncert odohrali v tradičnom zložení. Ich setlist bol zložený hlavne z nových vecí, pričom z debutu zahrali len dve skladby. Budem sa asi opakovať, ale vždy sa mi na tejto kapele páčila ich skromnosť a snaha predviesť čo najlepší výkon. Dnes večer im to hralo opäť dobre a neviem, čo by som ich setu vytkol. Snáď len Norov vokál by som posunul do hlbšieho growlu, ale to je otázka vkusu a nijak to nesúvisí s predvedeným výkonom. Je pozitívne, že v nových skladbách cítiť výrazný posun či už po stránke inštrumentálnej, ako aj skladateľskej. Naozaj som veľmi zvedavý, ako bude znieť  ich aktuálna novinka. Z celého ich setlistu na mňa najviac zapôsobila  skladba "Realisation Stage", ktorá mi trocha pripomenula tvorbu českých HYPNOTIC SCENERY. Má v sebe niečo sviežo rockové, aj keď vo výsledku vyznieva metalovo. APRIL WEEPS bola veľmi dobrá voľba za vypadnutých Rumunov TIARRA, ktorí tu mali pôvodne hrať, no tesne pred koncertom sa rozpadli.

Moravskí SSOGE sa nám predstavili vo vynovenej zostave. Mladá slovenská huslistka Gabriela Povrazníková ako aj basgitarista Stanislav Pavlík skvele zapadli do kapely a odohrali celý koncert bez výraznejších zaváhaní. Svojimi poslednými dvoma nahrávkami sa skupina prepracovala medzi špičku domácej scény a nie je náhoda, že ich snaha bola korunovaná zmluvou s vydavateľstvo Season of Mist. Ich hudba je originálna a nesmierne emotívna, čo je v našich končinách skôr vzácnosťou. Aj keď nemali úplne dokonalý zvuk, vzhľadom na množstvo nástrojov nebol ani zlý. A keď si človek v Randali nájde ten správny flek, tak to hrá dobre. Setlist vystúpenia bol poskladaný hlavne zo spomínaných nahrávok ("Návaz" a "Osamělí"), no dočkali sme sa aj dvoch nových piesní. A tak sme si v koncertnej premiére vypočuli ako prví skladby "Ptakoprav" a "Kdo z nás je víc", ktorá ma prekvapila svojou tvrdosťou. Novinka podľa všetkého opäť prinesie atraktívnu zmes doom metalu a  moravského folklóru v tej najvyššej kvalite. Ako sami hudobníci avizujú, na novinke sa snažili vygradovať obe extrémne polohy svojej tvorby, čo sa zdá byť viac než výstižné. Už tradične skupina odohrala vynikajúci set a svojou čarovnou hudbou potešili svojich slovenských fanúšikov. Mne na ich hudbe imponuje najmä melanchólia a smútok, ktoré z ich piesní vyžarujú. Aj keď som nikdy nemal v obľube folklór, tento moravský zapustený do metalových koreňov je naozaj magický. V záverečnej skladbe "Slava" sa Hanka Hajdová svojským spôsobom poďakovala bratislavskému publiku, keď v istej časti refrénu spievala striedavo "Slava", "Blava". Je vidieť, že aj keď sa skupina hudbou neživí, ich koncerty ako aj ich tvorba je na profesionálnej úrovni. Podobne ako pri AW sa nesmierne teším na ich novinku a dúfam, že oba albumy čo najskôr uzrú svetlo sveta.

 

setlist APRIL WEEPS:                     

 1. Buried
 2. A Way of Mind
 3. Unreachable Gratification
 4. Rain
 5. The Last Piece of Eden
 6. Realisation Stage
 7. Positive Energy

setlist SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY:

 1. Zlatohlav
 2. Look
 3. Přísahám        
 4. Skryj hlavu do dlaní
 5. Pramen, co ví
 6. Ptakoprav
 7. Mokoš
 8. Kdo z nás je víc
 9. I Would Dance
 10. Pohanská
 11. Slava

Informácie o koncerte

Názov: SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, April Weeps, Darkfall

Dátum: 17.09.2017

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: ::
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - doom/folk metal (CZE)
APRIL WEEPS - melodic dark/gothic metal (SVK)
DARKFALL - death/thrash metal (AUT)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2017-09-24 17:07:58

Prečítané: 2354x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie