SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY predstavili Smutnice

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY predstavili Smutnice

Moravskí doom/folk metaloví náladotvorcovia SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY pred pár dňami vydali svoj dlhoočakávaný nový album "Smutnice" a pri tejto príležitosti vyrazili na sériu koncertov. 18. mája 2018 sa po siedmych mesiacoch zastavili aj v Prahe, kde sme samozrejme nemohli chýbať.

Jediným špeciálnym hosťom tohto večera boli čiastočne domáci doomeri ET MORIEMUR, ktorí to v útrobách klubu Rock Café odpálili zhruba od 20:45. Plzeňsko-pražskí melancholici to dnes nemali ľahké, keďže publikum sa ešte len zbieralo. Pätica dlhovlasých pánov však ponúkla svoj precítený doom/death s potrebnou dávkou smútku, depresie a vždy prítomnej atmosféry. Zdeněk za mikrofónom striedal hlboký growling, naliehavé škreky, čisté spevy, šepot i hovorené slovo. Spomedzi kapelníkov spomeniem najmä nového doprovodného gitaristu. Je ním Honza Tlačil, ktorý sa veľmi dobre dopĺňal s prevažne sólujúcim Alešom Vilingrom. A potešilo aj veľmi kvalitné nazvučenie.
V setliste sa kapela zamerala na svoje najnovšie CD "Epigrammata" a naservírovala z neho napr. skladby "Agnus Dei", "Libera Me" či "Communio". Zo staršej tvorby došlo na klipovku "Liebeslied", nechýbala melodikou popretkávaná "Sea of Trees" a na záver o čosi rýchlejšia "Deep".

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY nastúpili už pred celkom slušnú divácku kulisu, svoj set odpálili so skladbou "Mokoš" a hneď bolo jasné, kto ovládne dnešný večer. Navyše mali už od začiatku výborný, čitateľný zvuk (vlastný zvukár robí svoje). Koncert moderovalo spevácke duo Hanka Hajdová vs. Pavel Hrnčíř, ktorí sa výborne dopĺňajú a to najmä v momentoch, kedy druhý menovaný growluje. Okrem kvalitných vokálnych výkonov nechýbali aj úsmevné chvíle, napr. keď Hanka „ďakovala“ Pájovi, že jej vylial pivo. Z hudobného hľadiska ťažko vybrať niekoho, kto by v SSOGE špeciálne vynikol - všetci hrali štandardne výborne a popritom si schuti zaheadbangovali… Či už starí známi Radek Hajda (gitara) s Michalom Sýkorom (violoncello), ale aj nováčikovia v zostave. Precíznou hrou na šiestich hrubých strunách sa prezentoval Standa Pavlík, v dobrom svetle sa ukázala aj huslistka Gabriela Povrazníková (naše slovenské želiezko v ohni) a zadným radom velil Michal Milták - dvojník strýka Festera.

Dámy a páni nám na úvod naservírovali štyri staršie kúsky (o.i. "Look" a "Zlatohlav"), aby až následne predstavili novú dosku "Smutnice". Postupne z nej odzneli "Ten, který ukoval Slunce", nečakane rýchla "Kdo z nás je víc", folkovo ladená balada "Synečku", ďalej "Ptakoprav" a "Malověrná". Skladby išli pekne za sebou a fanúšikov tieto ukážky určite presvedčili o kvalite nového materiálu.
„Sajlenti“ si samozrejme nechali priestor i na ďalšie staršie pecky a večer tak pokračoval s klipovkou "Skryj hlavu do dlaní", nasledoval zaDoomaný "Pramen, co ví", zasnená "Samodiva" a povinná koncertná záležitosť "I Would Dance". Publiku to nestačilo a kapela po krátkom pobyte v backstage ešte pridala jeden bonus.

Príjemná akcia ponúkla to najlepšie, čo môžeme nájsť na súčasnej českej, resp. moravskej doomovej scéne. Necelých 55 minút od ET MORIEMUR a vyše 90 od SSOGE navyše potvrdilo, že na koncert tohto žánru stačia aj dve kapely. Do sály klubu Rock Café si našlo cestu približne 150 ľudí, ktorí odchádzali zjavne spokojní a my sa k nim pripájame. Na záver si vychutnajte našu tradičnú fotogalériu.

Za udelenie akreditácie ďakujeme kapele SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY predstavili Smutnice

Dátum: 18.05.2018

Miesto: PRAHA - Rock Café

Kapely: ::
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - doom/folk metal
ET MORIEMUR - melancholic doom/death metal

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-05-21 19:08:43

Prečítané: 1911x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie