SKUNK ANANSIE sa predstavili v Trnave

SKUNK ANANSIE sa predstavili v Trnave

SKUNK ANANSIE oslavujú na aktuálnom turné 25 rokov od svojho vzniku. Keďže skupina vznikla v roku 1994 odštartovali ho v 2019-om, kedy navštívili aj naše hlavné mesto. Z dôvodu „pandémie“ ho ale nedokončili a jeho pokračovanie prebieha v týchto dňoch. Opäť sa vrátili na Slovensko a tentoraz vystúpili na Trnavskom amfiteátri. 

Ako predkapelu si na turné zobrali britské duo SHELF LIVES, čo nie je úplne štandardná rocková kapela. Skupinu tvoria speváčka Sabrina a gitarista Jonny, ktorý obsluhuje klávesy a spúšťa nasamplované bicie. Označujú sa ako post-punková kapela, ktorá do svojej hudby mieša elektronickú hudbu rôznych odnoží. Vo výsledku je to mimoriadne hravá a pestrá hudobná zmes, ktorá vie prekvapiť svojimi nepredvídateľnými postupmi. V ich tvorbe je možné vystopovať prvky BEASTIE BOYS či ATARI TEENAGE RIOT, len je to viac punk a DIY. Ich vystúpenie bolo trochu uletené a bizarné, čo berte skôr ako pochvalu. Mimochodom je skvelé, že SKUNK ANANSIE takto podporuje neznámych začínajúcich hudobníkov, ktorým dajú možnosť odprezentovať svoju hudbu širšiemu publiku. Mňa ich vystúpenie vcelku zaujalo, aj keď takúto hudbu programovo nevyhľadávam.
 


SKUNK ANANSIE odštartovali svoje vystúpenie energickou skladbou "Yes It's Fucking Political" z ich druhého albumu "Stoosh". Zjavne sa táto skladba osvedčila ako koncertný štartovač, ktorý má potenciál fanúšikov dostať do prevádzkovej teploty. Speváčka Deborah Dyer alias Skin vybehla na pódium s gumenými rohami na hlave, ktoré má na turné v niekoľkých variáciách. Jej extravagantné doplnky sú dlhé roky súčasťou ich vystúpení, ktoré ale väčšinou odloží po prvej prípadne druhej skladbe. Dnes si zvolila veľký zelený kostým s čiernym šálom, v ktorom bola viditeľná aj zo zadných radov. Tradične jej bolo plné pódium a neustále pobehovala z jednej strany na druhú. V úvodnej skladbe si zahrala aj na theremin, čo je bezdotykový syntetizátor ovládaný zväčša rukou. Neskôr si zahrala aj na akustickú gitaru a veľký kotol, ale to sú nástroje skôr pre efekt. V jej prípade je podstatný hlas, ktorý ovláda dokonale. Od agresívnych vokálov až po veľmi precítené pasáže drží svoj hlas plne pod kontrolou a dáva doň veľké emócie. V niekoľkých piesňach ju spevom sprevádzala aj klávesáčka Erika Footman, ktorá obsluhovala aj sprievodné perkusie.

Je inak zaujímavé, že skupina pôsobí od svojich začiatkov prakticky v nezmenenej zostave. Na bicích čaroval Mark Richardson, ktorého rytmicky dopĺňal basák Richard "Cass" Lewis. No a na gitare sa nám predstavil Martin "Ace" Kent, ktorý hral na svojom PRS signature modele. Skupina pôsobila veľmi kompaktne, aj keď spočiatku hlavne páni pôsobili trocha znudene. Napriek tomu že ide o výročné turné, setlist koncertu obsahoval aj novšie skladby, ktoré nie sú až tak notoricky známe. Jednou z nich bola skoro až tanečná skladba "Love Someone Else" či úplne nové kusy ako "Can't Take You Anywhere" a "Piggy". Jednou z najtvrdších piesní bola "Tear The place", ktorá vyšla na kompilácii "Smashes and Trashes".
 


Najväčší ohlas však mali skladby z prvých troch albumov. V tomto období ich kariéra nabrala neuveriteľnú akceleráciu a ich hudba sa dostala do celého sveta. Nechýbal samozrejme obrovský hit "Weak", pri ktorom sa Skin chopila aj gitary. Nasledovali notoricky známe piesne ako "I Can Dream", "Twisted (Everyday Hurts)" alebo "The Skank Heads". Pre mňa osobne boli vrcholom celého vystúpenia piesne "Charlie Big Potato" a "Hedonism (Just Because You Feel Good)". Zaujímavou bola aj cover verzia od AC/DC - "Highway to Hell", počas ktorej nám Skin predstavila svojich spoluhráčov. Záver vystúpenia sa niesol za zvukov skladby FOO FIGHTERS - "Best of You", ktorú venovali ich zosnulému bubeníkovi Taylorovi Hawkinsovi. 

SKUNK ANANSIE dnes odohrali prierez svojej tvorby od debutového albumu až po úplne nové skladby. Skupina je aktuálne stále v dobrej kondícii a snáď sa dočkáme aj nejakého nového albumu.

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Promo Police.

Informácie o koncerte

Názov: SKUNK ANANSIE sa predstavili v Trnave

Dátum: 09.05.2022

Miesto: TRNAVA - Amfiteáter

Kapely: SKUNK ANANSIE - alternative rock (UK)
SHELF LIVES - post-punk (UK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-05-12 13:31:46

Prečítané: 553x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie