Smutnice & Turiec tour 2018

Smutnice & Turiec tour 2018

Pred štyrmi rokmi spojili svoje sily dve výrazné mená československej metalovej scény SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a LUNATIC GODS, aby vyrazili na spoločné turné. Obe kapely si zjavne padli do oka a tento rok si šnúru zopakovali. A keďže treba podporovať aj mladé talenty, pozvali na tento výlet zvolenských LABURNUM DIVER.

Kapele pred nedávnom vyšiel debutový album s názvom "The Hard Journey Back", ktorý sme si dnes mohli vypočuť v živom prevedení. LABURNUM DIVER hrajú zmes progresívneho death/black metalu podporeného klávesami. V zostave som zaregistroval hneď troch členov death metalových PLASTERY, z ktorých gitarista Igor Kočiš hrá aj v LUNATIC GODS. Chalani sa nebojácne pustili do svojho setu a ukázali nám niečo zo svojich inštrumentálnych schopností. Muzikanti sú to naozaj zruční a šikovní, no ich skladby sú na môj vkus až príliš "napechované" množstvom pasáží. Zároveň im chýbajú výraznejšie nosné motívy, ktoré by dávali kompozíciám jasnejšie línie. Následne sa totiž aj tie najvydarenejšie hudobné party stratia v záplave tónov a ich potenciál ostáva nevyužitý. Na druhej strane je to len môj dojem a moje vnímanie. Nie raz sa v hudobnej histórii ukázalo, že práve vybočením zo zabehnutých koľají sa často hudobníci prepracovali k niečomu novému a nevšednému. Každopádne vystúpenie LABURNUM DIVER nám ponúklo veľmi zaujímavú zmes množstva hudobných žánrov a motívov. Kapelu muzika evidentne baví a ja im držím palce, nech vo svojom snažení vytrvajú.  

LUNATIC GODS z Martina nás na jar potešili svojím v poradí siedmym albumom "Turiec". Na ňom kapela čiastočne pozmenila svoju hudobnú tvár, čo je pre túto formáciu typické. Zároveň si však zachovali svojskú atmosféru ich hudby, v ktorej kombinujú prvky black metalu a hudobné korene našich predkov. Do kapely pribrali bubeníckeho diabla Martina Škaroupku, ktorý aktuálne pôsobí v CRADLE OF FILTH ale aj v českých kapelách INNER FEAR a TITANIC. Ten napriek svojmu vyťaženiu odohral s kapelou celé turné, ako aj letné festivaly. Dnes sa nám však kapela predstavila bez klávesáčky Majici, ktorá má materské povinnosti. LUNATIC GODS nasadili hneď z úvodu pekelné tempo a rozpútali v Randale poriadne inferno. Celá kapela sa naplno oprela do svojich nástrojov a bolo vidieť, že aj po vyše dvadsiatich rokoch ich koncertovanie stále baví. Väčšinu setlistu tvorili skladby z aktuálnej novinky a fenomenálneho albumu "Vlnobytie". Zo svojej bohatej studnice vytiahli aj pár kusov, ktoré už dlho nehrávali. Mňa mimoriadne potešila skladba "Vrany riekli", v ktorej sa ale kapela na chvíľku rozletela ako kŕdeľ čiernych vrán. Našťastie po pár sekundách dunivé bicie vtiahli kŕdeľ do pôvodného tvaru a blaho pozemskej krutosti tak mohlo zoslať na zem pokračovanie tohto bratovražedného boja. Nuž aj šialení bohovia sú len ľudia. Táto príhoda ich však nijak nerozhodila a pokračovali v šialenom tempe ďalej. Kapela odohrala aj niekoľko piesní z albumu "Ante Portas" a nevynechali ani EP "Slnovraty". Občas som mal pocit, akoby som sa ocitol v epicentre zemetrasenia, ktoré zasiahlo Turiec a celé okolie Martina. LUNATIC GODS dnes predviedli silné vystúpenie a zaplnený Randal im za to  poďakoval aplauzom. Zo setlistu vo mne najviac zarezonovali skladby "Balada o makovom mlynčeku", "Zbojnícka" , "Márnosť", "Právo prvej pomsty", "Zabudli sme dýchať" a "Kračúň". K dokonalosti už len chýbala dvojica piesní o krásnej Ibronke, ktoré však kapela často nehráva. No snáď ma ešte niekedy prekvapia.

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY tento rok takisto vydali nový album, ktorý pomenovali veľmi výstižne "Smutnice". Kapela je v skvelej forme, o čom svedčia aj ich živé vystúpenia. Za posledný rok som ich videl hrať v Martine, v Slovenskom rozhlase, na Brutal Assaulte a teraz v Randali. A objektívne musím skonštatovať, že práve tento ich koncert bol pre mňa top. Jednak mali masívny a jasne čitateľný zvuk, čo je samozrejme základ úspechu. Celá kapela je dobre zohratá a dnes im to hralo priam dokonale. Svoju úlohu zohralo aj dobre naladené publikum, s ktorým si kapela navzájom predávala pozitívnu energiu. Setlist vystúpenia bol veľmi umne vyskladaný z nových ako aj starších piesní, a na moju radosť nečakane vynechali skladbu "Slava". Skladby z novinky ako "Ptakoprav", "Kdo z nás je víc" či "Ten, který ukoval Slunce" fungujú naživo bezchybne, nehovoriac o skvoste s názvom "Synečku". Nebudem rozoberať výkony jednotlivých hudobníkov, pretože je to naozaj zbytočné. Dnes totiž ukázali nesmiernu silu ich spojenia a prezentovali sa ako pevný celok. Zo starších piesní som si asi najviac užil "Pohanskú" a "Skryj hlavu do dlaní". Nádherné tklivé melódie zaplnili priestor Randalu a celé vystúpenie ubehlo strašne rýchlo. Nestopoval som im síce čas, ale mal som pocit, že hrali strašne krátko. Napriek tomu, že kapela stavia hlavne na doom metale a ich hudba nesie v sebe množstvo smútku a melanchólie, rozdávajú medzi ľudí radosť a pozitívnu náladu. A pridám ešte jeden kompliment, ktorý som si uvedomil počas ich vystúpenia na Brutal Assaulte. Tam sa totiž predstavili v silnej konkurencii veľkých mien svetovej metalovej scény a ich set patril k tomu najlepšiemu z celého festivalu. A dnes svoje kvality opäť potvrdili.

Dúfam, že toto moravsko-slovenské priateľstvo pretrvá i naďalej a pretaví sa do ďalšieho turné, ktorého sa dočkáme aj v budúcnosti.

Informácie o koncerte

Názov: Smutnice & Turiec tour 2018

Dátum: 27.09.2018

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - doom/folk metal (CZE)
LUNATIC GODS - melodic/extreme folk metal (SVK)
LABURNUM DIVER - progressive metal (SVK)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-10-02 22:10:09

Prečítané: 1547x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie